Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kulak iltihabı

pdwmn

Bronz 5 Üye
Kaplumbağalarımdan birinin yanağında şişlik oluştu. Tek tarafta.
kulak iltihabı olduğunu biliyorum. Ancak bulunduğum yerde yardımcı olabilecek bir veteriner yok.
Hangi ilacı kulanabilirim ve nereden bulabilirm.
İltihap yayılmadan müdahele edilmesi gerekiyor. Lütfen yardım.

İltihap büyürse ilaç tedavisi de iyi gelmez cerrahi müdahale şart olur. Kullanabileceğiniz bir kaç antibiyotik monodoks, tetradoks, doksin ve türevleri olan ilaçlardır. Kapsülün içindeki ilacı suya katın sabah ve akşam. Sabah ilacı katıp geceye kadar bekleyin ve gece suyu yenileyip ya da bir kısmını değiştirip yeniden ilaçtan katın sabah kadar beklesin o şekilde sabah yine aynı işlemleri tekrarlayın. Su sıcaklığınızı 32-33 derecede sabitleyin ve su miktarınızı azaltın. Kaplumbağanızın eni kadar su yüksekliği olsun yine de, ters dönerse geri düzelebilmesi için gereklidir bu. Durum 3-5 güne düzelmezse mutlaka bir veterinere gösterin. Geçmiş olsun antibiyotik fayda eder muhtemelen şişlik ufaksa.

teşekkürler. Şişlik bugün oluştu.
En kısa zamanda bilgi almaya çalışıyorum bu antibiyotikleri nereden temin edebilirim. Eczanelerde bulabilir miyim.
Bu durumda diğer kaplumbağayı ayırmam gerekecek galiba.

Her eczanede bulunur 2-5 tl arasında değişir fiyatları da. Ben teşekkür ederim, geçmiş olsun.

Bugün tetradoks alıp kulanmaya başladık.
6-7 saattir suda.
Şişliğin bulunduğu yerde hafif bir kızarıklık var gibi ve şişlik biraz daha artmış gibi.
İlacın dokunma ihtimali var mı?
Yoksa normal bir durum mu?
Bende abartıyor olabilirim ama cerahi müdahaleye gerek kalmaması gerekiyor, bunu yapabilecek biri yok.
İyileştireyim derken zarar vermek istemiyorum.

Ekipmanlarınız tamsa, su sıcaklığı 32-33 derecede sabitse, ısınma lambanız varsa, suyunuz temizse ilaç etki edecektir. 7-8 saat çok kısa bir süre ilacın kaplumbağanızın bünyesine girip iltihaplı bölgeyi etkilemesi ve iltihabı temizlemesi en az 3-4 gün sürecektir. Şişmesinin ilaçla ilgisi yoktur yani, ilacı kullanmasanız da büyürdü daha öncede demiştim zamanla büyür cerrahi gerekebilir diye. En az 5 gün tedaviyi aksatmadan ve dedğim şeylere dikkat ederek ilacı kullanın, olumlu etki edecektir. 5 günde düzelme olmazsa süreyi 8-9 güne çıkarabilirsiniz. En önemli nokta su sıcaklığı, 33 dereceden aşşağıya inememeli bu tedavi süreci boyunca.

Ekipmanla ilgili sıkıntı yok.
Bilgi için teşekkürler.

Rica ederim, durumunda bir değişiklik olursa yine paylaşırsınız.

İlacı kullanalı 7 gün oldu. Sadece çok küçük bir azalma oldu. Kulağın altına yayılan küçük bir alan geçti ama diğer kısımlar olduğu gibi duruyor.
Cerrahi müdahale dışında yapılabilecek bi şey var mı?
Şişlik dışında bir problemi yok. Hareketli obur.
Hatta bu ara boyu da uzadı.

Olumsuz bir durum olmaması güzel yem yememe, hareketsizlik gibi. Tedaviye 10güne tamamlayana kadar devam edin umarım daha da net sonuç verir ve cerrahi müdahaleye gerek kalmaz. Antibiyotik ve cerrahi işlemler dışında yapılabilecek başka bir tedavi seçeneği zaten bulunmuyor. Geçmiş olsun kalan şişlik de tamamen iner umarım.

Geri