Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kulak İltihabı

naberkanka

Yeni Üye
arkadaşlar 2 tane kaplumbağam var ve ikisininde yanağında şişlik var ve araştırmama göre kulak iltihabıymış fakat bu şişlikleri aldığım yerde gösterdim ve onların buraya gelirken çarptığını söyledi sizce kulak iltihabı bile olsa hiç bir şey yapmadan beklesem ne olur lütfen yardım edin[/font]

Cvp: Kulak İltihabı

Geçen senelerde araştırma ayaparken arşivime eklediğim hastalıklardan biriydi. Aynen kopyalıyorum umarım yardımcı olur.

Neden ; soguk suda bakım ve temizlik problemi
Semptomları ; Yanak ve kulak çevresinde şişme
Tedavi ;Bunu ölçeklemek için su kaplumbağanızı tartmanız gerekmektedir. 1 kg gelen su kaplumbağanıza, 1 ml doxyhexal uygulanması gerekir, bu ölçeklemeye göre miktarı artırır veya azaltabilirsiniz. Bu tedavi 3 güne yayılır ve eşit aralıklar ile 5 kez arka bacak (baldırdan) bu antibiyotik verilmelidir. Mutlaka uygulanması gereken bir önemli nokta ise su ve akvaryum içi hava sıcaklığı 33 dereceye sabitlenmelidir,mesela akşamları akvaryum kapaklarını kapatabilirsiniz. Aksi takdirde antibiyotiğin hiç bir anlamı kalmaz ve iyileştirici etkisini göstermez. Eğer iyileşmede problem çıkar ve gerekirse 2. 1 yol daha var buda iğne ucu ile şişlik bölgeye ufak bir delik açılır (nokta gibi) iltahab bu şekilde dışarı çıkar veya sertleşmiş olma durumuna göre skalpel (neşter) yardımı ile ufak bir çizik açılıp sertleşmiş iltahap çıkarılır. Bunun ardından tekrar doxyhexal yukarıda anlattıldığı gibi uygulanır.
Tabiki bu uygulamayı veterinerizin yapması en uygunu olacaktır.

Emin güzelce yazmış. Ancak veterinere gidilip teşhis konulmalı. Operasyon yada tedavi kararını uzman vermeli.

Sebep olan durumun ortadan kaldırılması için değerlendirme yapmalı.

şişliğin durumunun veterinerden tarafından bakılması gerek. çok fazla ise cerrahi müdahale eğer az ise antibiyotik tedavisi gerekli. bunu yanında su sürekli temiz tutulmalı. su ısısı 28 derece olmalı. yaz ayında olduğumuz için üstü sıcaklık kaçınılmaz. ama 28'den aşağı düşmesin. iri taneli çakıl taşı varsa onlar çıkarılmalı. her su değişimi sonrası mavi metilenden iki damla damlatılmalı. ayrıca veterinerin verdiği antibiyotiği su yerine her gün bir damla yemine damlat. ayrıca 12 saat arayla yemine bir damla vitamin alıp damlat. sera reptilin en iyisidir. bunlara ek olarak uva+uvb'li ampul en önemli malzeme bu olmadan iyileşmesi kolay olmaz. yanında da ısıtıcı lamba olmalı.

bacağa yapılan iğne 8 cm üstü hayvanlar için geçerli daha altına olmaz. bu iğne yapılırken arka ayağın ön diz üstüne yapılır. reaksiyona bağlı şişlik olursa hayvanın ayağını kullanması için.

rafet bu hadise benimkilerden birinde de oldu. burada ayrıntılı yazdım. incele. geçmiş olsun ve foruma hoşgeldin.
mailto:/forum/Konu-kulak-iltihabi--8269.html

Geri