Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kullanılması Gereken Su Hakkında Bilgiler (bakım)

gonzimmm

As 2 Üye
İmkan olduğu sürece içme suyu kullanılması her zaman en iyisidir.Çünkü musluk suyu içerdiği kireç yüzünden çok çabuk bulanır (2-3 gün) ve eşya yüzeylerinin çok çabuk yosun tutmasını sağlar.

Eğer musluk suyu kullanmak zorundaysanız "Sera Aquatan"ı kullanabilirsiniz.Kaplumbağalar için zararlı sudaki katkı maddelerini* yok eder ve suyu bakıma uygun hale getirir.

Paludaryuma koyulan su her gün değiştirilmemelidir.Bu kaplumbağa için faydalı minerallerin ve bakterilerin yok olmasına yol açar.Ayrıca suyu israf etmiş oluruz.

Suyunuzun çok çabuk kirlendiğini düşünüyorsanız bir filtre alın.Hala çok kirlendiğini düşünüyorsanız daha güçlü bir filtreyi deneyin , belki filtreniz paludaryumunuza göre yetersiz kalıyordur.

*# Her kurulum ya da su değişiminde musluk suyunu kaplumbağalar ve bitkiler için daha da uygun bir şekilde düzenler.
# Bu da akvaryumdaki kaplumbağalar , bitkiler ve mikro organizmalar için yaşama koşullarını önemli ölçüde iyileştirir.
# Paludaryum bakımı daha az çaba gerektirecektir.
# Zararlı klorun hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlar.
# Ağır metallerin hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar.
# İyot sayesinde görkemli renkler ve canlılık sağlar.
# Sağlıklı balık gelişimi için magnezyum ile enzimlerin etkinleştirilmesini sağlar.
# B vitamini sayesinde daha az stres ve daha iyi bir sinir sistemi desteği sağlar.
# pH değerinin hızlı bir şekilde düşmesini sağlar.

Sera Aquatan hakkında bilgilerin bir kısmı " mailto:/product_info.php?eg=...s_id=14920 "dan alıntıdır ve tarafımdan bir kısmı düzenlenmiştir.

Önbellek,Tarçın~

Ben arıtıcı ile arıttığım musluk suyunu kullanıyorum ve koyduğum suya uygun oranda Deep-Fix dezenfektan koyuyorum. Eski filtrem yetersiz kaldıgından her gün üzerinden bir maşrapa kadar su alıp yenisini ekliyordum. Filtremi değiştirip yeni bir atman filtre aldığımdan beri artık nadiren yapıyorum yeni su eklemelerini.

Onun dışında 2 haftada bir suyun tamamını değiştiriyorum. Akvaryumu yıkıyor, içerisindeki aksesuarlarımı da (taşlar kayalar vb) fırçalayarak temizliyorum.

Kaplumbağa almakla beslemek arasında çok fark var besleyeceksen al.

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

2-3 gün güneşte bekletilmiş musluk suyu olur mu?

güneşte bekletmek zorunda değilsiniz, ama musluk suyunu bir kaç gün dinlendirip koymanızda sakınca yok.

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

arkadaşlar ben bi ilaç buldum tetranın.kloru ve zararlı maddeleri sudan temizleyip pH değerini dengeliyor.yurtdışında akrabanız varsa sipariş edin ben ettim 3 tane. adı tetra reptosafe
repto_safe.jpg

İyi bir ilaçtır umarım kullandıktan sonra bilgi verirseniz sipariş veririm bende.

Ben çeşme suyunu 2 gün dinlendiriyorum haliyle soğuk oluyor onun için de 1 litre suyu kaynatıp birlikte akvaryuma koyuyorum bir sorun kalmıyor öyle

bende şelale filtre var ama aldığımızda denedim sürekli ses çırakıyor ama suda bir hareketlilik olmuyo çalışmıyor diyerek kaldırdım fakat suyu çabuk kirlendiği için tekrarsan kullanmak istiyorum ne kadar su koymam gerek nasıl çalıştırmam gerek bana bilgi verebilecek birisi var mı lütfen

Cvp: Kullanılması Gereken Su Hakkında Bilgiler (bakım)

merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak kapta baktıgım kaplumbagamın suyunu değiştirdikten sonra kabı duru suyla mı yıkamam gerek yoksa sabunla yıkasam bir sorun olur mu ?

kesinlikle sabun kullanmayın yıkanildiktan sonra sabunun kimyasalından dolayı kaptan sabun çıkmaz kalır sıcak su veya kaya tuzu ile yıkananızı tavsiye ederim

çok teşekkür ederim kaplumbagama kap içerisinde bakmama ve sabunla temizlememe ragmen 5 yıldır yasıyor ;) hiç de hasta olmadı :) aman iyi olsun da ama bundan sonra temizliğine daha dikkat ederim.

Kaplumbağanıza o plastik palmiyeli kapta bakarsanız hayvana eziyet edersiniz 5 yıldır yaşıyor diye övünmeniz iyi değil resimden gördüğüm kadarıyla kaplumbağanız hiç büyümemiş yaptığınız yanlışı doğru yapıyormuşşunuz gibi davranmanız çok kötü kaplumbağanız 5 yıl gerçekten dayandıysa hakkatten güçlü bir kaplumbağaymış bu kaplumbağanın değerini bilin iyi olmasını istiyorsanız 100 litre akvaryum ısıtıcı filtreli bir ortamda bakın ve kaplumbağayı sağlıklı birşekilde büyütün şu konuyu inceleyin. mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakmaya-baslayanlar-icin-kapsamli-bir-ozet.html

Geri