Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kum ve Çim

emrats

Yeni Üye
Merhabalar,

80*40*60 ölçülerinde bir akvaryumum var. Kaplumbağalarım için sağlıklı ve güzel bir ev oluşturmak istiyorum. Forumda araştırdığım kadarıyla taban malzemesi olarak herkes silis kum önermiş. Aklımda şöyle bir düşünce var ve tabanı (yapay değil canlı) çim ile kaplamak istiyorum. Kum ve çim almayı planlıyorum linklerden kontrol edebilirsiniz. Bu konudaki fikirlerinizi ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim  :)

Çim nasıl olur bilmem fakat silis kumu hayvanlar açısından birçok sağlık açısından katkısı var kumu yiyip sindirimlerini sağlarlar ve Kum sayesinde alt bağ kabuklarını rahat atarlar bence Kum daha iyi olur

Cvp: Kum ve Çim

silis kum kaplumlarım sindirimi için yararlı, diğer avantajlarınıda forumda görmüşsünüzdür heralde bu yüzden tercih ediliyor, bahsettiğiniz parvula kapluma zararlı değilse muhtelemen kısa zamanda yamidesini boylar yada kumu eşeleyip kazarlarken köklerinden söküp atarlar

Silis ve mango kökü alacaksın ipek yapraklı bitkide olabilir ama canlı bitkinin yaşama olasılığı hayvanların ot türevli besine alıştıkları noktaya kadardır. İpek yapraklı bitkileri dahi 10 cm kabuk boyu civarlarından itibaren parçalarlar.

Bunlar için ortamın güzel olması önemli değil. Yüzeceği alan ve eşeleyeceği kum alan önemli sıkıntı verecek herşeyi bu uğurda söküp parçalayıp atarlar. Akvaryum sulu çöle döner.

Cvp: Kum ve Çim

Bitki almaktan vazgeçtim. Bu kumu kullanıcam. Çok vakit istiyor bitki yetiştirmek görünüm açısından da kullanıcaktım ama yedikten sonra anlamı yok. Cevaplar için teşekkürler.

Sarısını bulursan onu tercih et. Beyaz kiri çok gösterir. Vitasand marka 0.7 mm kalınlığındaki kum uygun olandır. Bu ölçüyü bulamazsan 0.5 ya da 1 mm'lik kum harici alma.

Geri