Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kumum

ecemkoten

Bordo Bereli
Arkadaşlar shoft shell kaplumbağam gömülsün diye kum aldım. Midye kırığıymış. Bi sakıncası olur mu ?
Bide güneşlenmez denen shoft shellim güneşleniyo bu bir sorun mu :D

Cvp: Kumum

ben bi yerde okumuştum günde çok nadir olarak 1 2 saat çıkarmış karaya diyer zamanlar sudalarmış hep midye kabuklu kumda birşey yapmaz onlara

Benim bildigim midyekırıgı kabuklarına zarar veriyor genelde silis kum öneriliyor.

Teşekkür ederim hepinize. Bende silis kum öneriliyor diye biliyordum ama midye kırığı neden zararlı peki ?

bu kaplumbağalar doğada silis kum bulabiliyormu sanki :)

Midye kırığı aşırı bir biçimde kir topluyor. Bir dönem kullanmıştım ben de. Bir süre sonra işkence olacak sizin için, ayrıca kaplumbağalar dipte yem ararken kolaylıkla yutabilir midye kırığını. Zaten doğada göl ve nehirlerin tabanında silis kum kalınlığında toprak veya kum olur.

bende kullandım midye kırığı benimkiler yemi bi şekilde ayırıp yiyordu kumdan kumu yediklerini görmedim hiç temizlemek çok kolay bide kumu silis kumdan daha kolay yani :)

Değiştiriyim o zaman öyle mi ?
1 haftadır falan var kum benim baktığım sürede hiç yemeye çalışmadılar ama yinede riske atmamak lazım tabi. En kısa zamanda değiştiricem :)

Not: Görsel olarak çok hoşlar ondan aldandım :D

evet çok hoş duruyor yanlız yeniden kum parası verceksiniz gibi görünüyor :D değiştirmesenizde olur kaplumbağalar arada bir taş ta yiyorlarmış sindirimi kolaylaştırsın diye bununla ilgili bir sitede yazı okumuştum

@Ecemkoten
İster değiştirin ister değiştirmeyin ama eğer değiştirmeye karar verdiyseniz acele edin çünkü zaman geçtikçe daha çok pislik birikecek. Dolayısıyla değiştireceğiniz zaman su geçici olarak bulanıklaşacak.
@EMRE1991
Daha önce kalsiyum eksikliğinden taş-toprak yiyen insan ve hayvanları duydum ama bu dediğinizi ilk kez duyuyorum. Benim bildiğim kadarıyla taş ve kum dışkılamada zorluk çıkarır.

bende şaşırdım ilk okudumda ama sonra baya bi yerde gördüm kum fazla pislik tutmuyor zaten su değişimlerinde su bulancak 1 2 saat sonra su çökücektir ben 3 akvaryumumda da o kumu kullanıyorum her değişimde oluyor o bulanıklık ne kadar yıkarsanız yıkayın gitmez bulanıklık :)))

Benim zarardan kastîm midye kabugu kirigi keskin parcalar icerdiginden yavru kaplumbagarin kabuguna zarar verir.

Doğru dedikleriniz ama onca zahmete katlanacağıma silis kumu tercih ederim. Hem zaten temizleyici bakterilere de ev sahipliği yapıyor. Ben çok eskiden kullanmıştım midye kırığı, akvaryum çok ama çok pislenmişti. O yüzden midye kırığıyla eski bir düşmanlığım var benim :D

haha anladım :D ama midye kırığı çok güzel gösteriyor ya :D genede ecem hanım kendisi bilir silis veya midye kırığı silis de aynı pisliği göstermezmi ??

Silisin taneleri daha küçük olduğu için fazla pislik birikmiyor aralarında. O yüzden benim tercihim her zaman silis.

hım ama o kumu kullanmak için çok güclü bir filtre lazım yanlışmı düşünüyorum ? yoksa pislik üstünde kalır ?

Emre bey ve Emre bey :D İkinizede çok teşekkür ederim :D

Kum alıcam bi hafta içinde akvaryumu dün temizledim o yüzden pislik açısından bi sorunum yok bi süreliğine :) Ama eğer cidden yararlıysa duradabilir kum :) Bilemedim şimdi :D

Doğacan bey keskin değiller elimlede kontrol ettim hatta adam bana midye kırığı diyince baya bi şaşırmıştım baya taş gibi çünkü :)

Burada dikkat edilmesi gereken husus softshell kaplumbağaların kumu direkt kullanmalarıdır. Yani kendilerini kuma gômerler. Sert kabukları olmadığı için midye kırıkları yavru softshellere zarar verebilir. Ayrıca uzun vadede midye kırığı kum suyu sertleştirecektir.
Kırmızı yanaklar için fark etmeyecek olsa da Softshellerin sağlığı için ince taneli hafif kumlardan kullanmak daha faydalı olacaktır.

Geri