Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan

Ada

Yeni Üye
Herkese merhaba,
Su kaplumbağamı geçen hafta sahiplendim fakat kaplumbağam kuru alana çıkmıyor. Elime alıp ben kuru alana koyuyorum hemen suya atıyor kendini.
Daha önce bakıldığı yerde bir sorun mu yaşadı acaba?
Kuru alana çıkması için ne yapabilirim???

Ekli dosyalar

• 20211005_161128.jpg
    20211005_161128.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 15
Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuru alan hayvanların en savunmasız olduğu yerdir. Onun için civarında hareket yada biri olduğunda güvenli olan suya kaçarlar. Bu içgüdüsel davranıştır. En alışık olanda, özgüveni yüksek olan yetişkin hayvanda suya kaçar.

Hayvanın kuru alana çıkması için bulunduğu odada kimse olmamalı. Gerekirse oda kapısı kapalı tutulmalı çünkü hayvan tehdit oluşturacak birşey görmediğinde çıkar ve çıktığı andan itibaren çevreyi gözetlemeye başlar.

Odaya girilmesi icap ediyorsa ve hayvan kuru alanda ise yavaşça odaya girilmeli ve akvaryuma doğru bakılmamalı. Hayvan kamufle olduğunu sanıp suya kaçmayabilir. Göz teması olduğu anda kendini suya atar.

İkinci sebep alanda ısıtma lambası olması gerekliliği hayvan ısıyı algıladığında kuru alana çıkar. Bunun için ya deveboynu(akrobat) yada mandallı lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampulde eski tip filamanlı 60 W armut ampul yada halojen 52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Soft ampul tercih sebebi. Su 28 kuru alan 32 derece olacak. Mesafe ayarında alana, hayvanın sırt hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz tam yarım saat sonra dereceye bakıp 32 olduğu noktada uygun mesafeyi ayarlıyoruz.

Bunlar haricinde hayvan yeni bir ortama girmiş bir süre adaptasyon evresi olacaktır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ada
Geri