Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alana çıkmıyor!

bambam

Bronz 5 Üye
benim tosbağalar sudan çıkmıyorlar kuru alana hiç uğramıyolar ..kuru alana elimle koyuyorum hemen tekrar suya atlıyorlar. yemlerini kuru alana koyuyorum alıp ağızlarına tekrar suya atlıyorlar.. veterinere sormuştum canı istediğinde çıkar onlar demişti ama benimkilerin canı hiç istemiyor yani , ne gece ne gündüz! ısıtıcıya asılıp o şekilde uyuyolar falan o derece, böyle derdi olan ve bunu bir çözüme ulaştırabilen varsa yardımcı olabilir mi lütden ?? teşşekkürler.

Kuru alanınızı ısıtıcak bir lambanız var mı?Kuru alanınız soğuksa çıkmaz istemezler.

Szden korkuyorlardır. Eğer kuru alan sıcaklığı uygunsa siz yokken çıkıyorlardır.

Benimkiler de çıkmıyorlardı. Isıtıcı lambalarını koyduktan sonra kuru alandan suya girmiyorlar. Bir de geriniyorlar haylaz haylaz orda :) Ama beni gördükleri an cup diye suya atlıyorlar. O yüzden sinsi sinsi sokuluyorum yanlarına. Tubidik in de dediği gibi (uzmanlarımızdan :) ) ısıtıcı alın. Ben IR lamba kullanıyorum. Çok memnun görünüyorlar. Ara sıra kontrol ediyorum sıcaklığını. Bildiğim kadarıyla kuru alanın sıcaklığı 32 derece olması gerekiyor.

mailto:/forum/infra-red-lamba-hakkinda-degerlendirme-t-2533.html#pid26008

alcatraz' Alıntı:
Kuru alanınızı ısıtıcak bir lambanız var mı?Kuru alanınız soğuksa çıkmaz istemezler.

tubidik' Alıntı:
Szden korkuyorlardır. Eğer kuru alan sıcaklığı uygunsa siz yokken çıkıyorlardır.

tuncomunco' Alıntı:
Benimkiler de çıkmıyorlardı. Isıtıcı lambalarını koyduktan sonra kuru alandan suya girmiyorlar. Bir de geriniyorlar haylaz haylaz orda :) Ama beni gördükleri an cup diye suya atlıyorlar. O yüzden sinsi sinsi sokuluyorum yanlarına. Tubidik in de dediği gibi (uzmanlarımızdan :) ) ısıtıcı alın. Ben IR lamba kullanıyorum. Çok memnun görünüyorlar. Ara sıra kontrol ediyorum sıcaklığını. Bildiğim kadarıyla kuru alanın sıcaklığı 32 derece olması gerekiyor.

mailto:/forum/infra-red-lamba-hakkinda-degerlendirme-t-2533.html#pid26008

Arkadaşlara katılıyorum.

Kaplumbagalarınız yeniysede ilk günlerde çıkmaz.Alıştıktan sonra çıkar...

kuru alanınız soguksa cıkmak istemiyorlardır aynı şeyi benimkilerde yaptı
ama dün OSRAM 100 w spot lamba aldım şu an kuru alanı kullanıyorlar çok mutlular :=))

çok teşşkür edetim masa lambamı koydum üstlerine şu anda biri orda diğeride çıkar yakında çünkü hamlelerde bulundu oda :) peki masa lambası yeterli olur mu şimdi mutlu gözüküyolar ama ... :/

bambam' Alıntı:
çok teşşkür edetim masa lambamı koydum üstlerine şu anda biri orda diğeride çıkar yakında çünkü hamlelerde bulundu oda :) peki masa lambası yeterli olur mu şimdi mutlu gözüküyolar ama ... :/

Masa lambası çözüm değildir.Çözüm UVB Lambadır.

Masa lambası UVB Lamba alana kadar hiç yoktan iyidir.

bende şu an masa lambası kullanıyorum ama ampulun verdıgı ısı cok onemlı
yanı OSRAM 100W spot ampul takana kadar kuru alana cıktıklarını görmemıstım
bi çok ampulu denedım ama OSRAM da sonuca ulasabildim sonunda :)

phlips'in de infrared olarak ampullerı mevcut piyasada 10 lira civarlarında
isterseniz o ampulu deneyebilirsiniz. zaten ısı amaçlı ampul infraredler :)

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-kumes-hayvanlari-aksesuar-philips-infrared-ampul-150-w-36050553/detay?

LaWSuiT' Alıntı:
bende şu an masa lambası kullanıyorum ama ampulun verdıgı ısı cok onemlı
yanı OSRAM 100W spot ampul takana kadar kuru alana cıktıklarını görmemıstım
bi çok ampulu denedım ama OSRAM da sonuca ulasabildim sonunda :)

phlips'in de infrared olarak ampullerı mevcut piyasada 10 lira civarlarında
isterseniz o ampulu deneyebilirsiniz. zaten ısı amaçlı ampul infraredler :)

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-kumes-hayvanlari-aksesuar-philips-infrared-ampul-150-w-36050553/detay?

Verdiği ısının önemi kadar yararıda önemlidir.
UVB Lamba güneşin saçtıgı UV ışınlarıyla aynı görevi görmektedir.
Doğalı kadar yararlı olmasada kaplumbagalarımızın kabugu için(güneş olmadıgı zamanlarda) en iyisi UVB Lambadır.

arkadaşlar çok teşşekkürler.. birşey daha sormak istiyorum aydınlatma süresi ne kadar olmalı .. gece ışığı kapasam olurmu . 12 saat 12 saat yeterlimidir ? yoksa sürekli açıkmı kalması gerekiyor..?

Geri