Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmıyor

antifbyigit

Bordo Bereli
Arkadaşlar 2 gün önce 2 tane su kaplumbağası aldım ERKAN İLE SERKAN akvaryumda besliyorum benimkiler yüzmeyi bilmiyorlar ve suda yürüyorlar yüzme bilmedikleri için suyu 2 parmak koydum ve shoptan alığım mineral taşına çıkaramıyorum 2 tanesini elimle taşa koydum biri durup uyudu diğeri suya atladı ve suda uyuyor taşa çıkmayı nasıl öğretebilirim bir de nasıl daha iyi bakabilirim lütfen yardım edin bir de bunlar iki erkek bir tane dişi almalı mıyım ?

Edit tubidik: Konu başlığı içerikle alakalı olmalıdır.
Türkçe'ye özen gösterelim.

RE: napıcam

Konuyu yanlış kategoriye açmışsınız.
Ayrıca konu başlığı konu içeriği ile alakalı olmalıdır.
Lütfen başlığı da düzeltin.

C)Yeni Konu Kuralları
C1.Konu açarken ‘’Acil’’,’’Yardım’’ gibi konu açılmamalıdır.

C2.Konular doğru kategorilere açılmalıdır. Örnek: ‘’Kaplumbağa yanak şişmesi’’ başlığı ‘’Hastalık & Sağlık’’ kategorisi altında olmalıdır.

RE: yardım edermisiniz

Başlığı değiştirdim de diğerini yapmayı bulamadım.

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

RE: yardım edermisiniz

antifbyigit' Alıntı:
başlı deyştirdimde diyerini yapmayı bulamadım

sanırım yapamadınız başlığınız hala aynı
ayrıca güzel türkçemizi de güzel kullanırsanız sevinirim

RE: bi sorunum var

Yüzmeyi bilirler. O konuda bir şüpheniz olmasın. Akvaryumda ısıtıcınız var mı? Uygun sıcaklık ve temiz bir akvaryumda bol su ve sıcak bir kuru alanları varsa çok güzel yüzer, kurur, yemek yerler. Sizin özellikle birşey öğretmeniz gerekmez. Ortamlarına alıştıkça daha rahat hareket edecek taşlarına da çıkacaklardır. Kaplumbağa bakımı için forumu araştırmanızı öneririm. 2 cm su onlar için uygun bir ortam olmuyor.

Suyumda ısıtıcı yok ama 60 watlık ampul yetermi ?

Akvaryumunuz var. Akvaryumu mümkün olduğu kadar su ile doldurmanız gerekiyor. Suyu sabit 28 derece tutmak için bir ısıtıcı almalısınız. Ayrıca suyun çabuk kirlenmemesi ve sık su değişimi yapmamak için bir de filtre almalısınız. Akvaryumda mutlaka bir kuru alan olmalı.Şimdilik bir kaya parçası olabilir. Kaplumbağa ara sıra buraya çıkıp kendini kurutur. Ama kuru alana çıkması için 32 derece civarı olmalı. Bunu da bir masa lambası ile buraya ışık tutarak sağlıyoruz. İster 40 ister 60 watt farketmez. önemli olan kuru alana uzaklığı ve kuru alanın ısısının 32 derece civarı olmasıdır.

Teşekkür ederim bir de akvaryumun dibine kum koydum o kum birşey fark edermi? Kum kalabilirmi yoksa çıkartıyım mı?

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Kum kalabilir. Akvaryumu temizlerken problem çıkartabilir sadece. Kaplumbağalar ısıtıcı olmadan çok çabuk hastalanırlar ve çoğu atlatamaz hastalığı. Kaplumbağanızın hastalanmaması için bir an önce ısıtıcı almanız gerekiyor. Lütfen ihmal etmeyin.

Siz dizinize gelen su da yüzebilir misiniz ki onların 2 cm suda yüzmesini bekliyorsunuz..Kuru alanın sıcaklıgı sudan daha fazla olmalı ki çıktıklarında işe yarasın,kurulansınlar.Derece alarak kuru alanın ve suyun ısısını ölcmeniz daha sağlıklı olur

Lütfen konu başlıgını düzenleyin.Nasıl düzenlenir bilmiyorsanız aşagıdaki linki inceleyiniz

mailto:/forum/konu-basligi-nasil-duzenlenir-t-2563.html

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz tek sorun kuru yere çıkmaları suyun seviyesini artırdım kuru yere çıkabilirlerse hiç bir sorun yok .

Dediğimiz gibi daha sıcak olursa çıkacaklardır

Kuru alanı ısıtmak için bir lamba alınız kuru alanınız sıcak olursa kaplumbağanız kuru alana çıkacaklardır.Bir de mesajlarınızda Türkçeye daha çok dikkat ediniz.

kaplumbağalarınızın kuru alana çıkması için bir engel varmı?mesela kuru alan ile su arasında küçük bir merdiven gibi bir parça varmı?kaplumbağalarınız küçük olduğu için kuru alana çıkma yolunu onlar için kolaylaştırın.mesela eğim az olsun ve kuru alana çıktıkları zemin kaygan olmasın.akvaryumunuz kaç litre?eğer litresini bilirsek filtre ve ısıtıcı tavsiyesinde bulunabiliriz.kolay gelsin

Geri