Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alana çıkmıyorlar

melis1

Yeni Üye
merhaba 3 gün önce kaplumbağalarımı (2 tane) oldukça geniş bir akvaryuma aldım bütün malzemeleri temin edene kadar evdeki imkanlarla çıkabilecekleri yükseklikte geçici bir kuru alan hazırladım. yemi otarafa doğru götürdüğümde zorlanmadan çıkabiliyorlar ama onun dışında hiç çıktıklarını, çıkmaya çalıştıklarını bile görmedim. ilk başta alışkın olmadıkları ve şaşırdıkları için böyle olduğunu düşündüm ama üç gün geçti zarar görecekler diye korkuyorum ne yapmalıyım bilmiyorum yardım eder misiniz lütfen

Cvp: kuru alana çıkmıyorlar

Kuru alanda ısıtma lambası varmı? Kuru alan soğuk ise çıkmazlar. Eğer varsa derece ile kontrol edin belki yeterli sıcaklıkta değildir. 32 derece olması gerekli. Benim hayvan 2-3 saat sonra kuru alana çıkıp güneşlenmeye başlamıştı çünkü. Eğer akvaryumun bulunduğu yerde çok dolaşıyorsanız bundan ötürüde çıkmazlar.

ısıtma lambası henüz yok en kısa zamanda temin edeceğim ama bir de şey var akvaryumdan önce bilindik olan kapta besliyordum orda da ayrıyetten daha genis bi kuru alan yapmıstım her zaman çıkıyorlardı. akvaryumun olduğu odaya nerdeyse hiç girmiyoruz onlara bakacağım süre dışında. uzaktan bakıyorum ses yapmayıp yine çıktıklarını göremiyorum. umarım ısıtma lambasını alınca düzelir..

Isıtma lambası olmazsa çıksalar bile birşey ifade etmez. Isıtma lambası, hayvanın iştahını açar, canlandırır ve kabuğundaki olası parazit ve yosunları kurutarak temizler.

Eski tip armut ampül ya da soft halogen ampüllerden almalısınız. 50w-70w arası. Bunlarıda mandallı lamba ya da deveboynu ile kullanabilirsiniz.

tamam çok teşekkür ederim hemen alacağım

Yeni bir ortama girdiklerinde alışma süreci olur. Ortamı keşfeder tedirginliklerini atarlar. Yetişkin hayvanlar bu süreci biraz daha kısa atlatır.

Lambayı başta rampaya doğru konumlandır ısı algısı çıkmalarını teşvik eder. Çıktıklarından sonraki gün normal yerine konumlandırırsın.

Bu süreçte gündüz yem harici odaya kimse girmesin. Oda kapısı kapalı olursa iyi olur. Kuru alan tehditlere karşı zayıf oldukları yerdir. Kapının kapalı olması rahatlatıcı etki yapar.

Lamba işini en kısa zamanda halletmelisin. Sonbahara gider ayak üşütmesinler.

İki hayvan yada daha fazla olması tek hayvana göre avantajdır. Birinin çıkması diğerinin/diğerlerinin de çıkmasını cesaretlendirir. Kuru alanda ise birden fazla göz ve kulak olması geniş alanı kontrol etme açısından tedirgin olmalarını azaltır. Kuru alanda rahatlar ve uyuyabilirler.

Geri