Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alanı Isıtma Ve Isıklandırma

ScampSoul

Gümüş 5 Üye
Kuru Alanı Isıtma Ve Isıklandırma hakkında bazı sorularım olcak.Benim UVB Lambam kuru alanımı aydınlatıyordu.Ama bir gece acık bıraktım(Forumda okumustum her zaman acık kalması gerektiğini)Sabah bozuldu.Neden bozulmustur? daha alalı 1 ay olmamıstır.Bir de ısıtmak icin masa lambamı kullanacağım da 2-3dk acıyorum lambayı, lamba cok ısınıyor.Patlayacak diye korkuyorum kapatıyorum:(
Simdi ben 2 tane uvb alacağım.Birini kuru alana birini de suya koyacağım.
Sabahtan aksama kadar kuru alanın lambasını acacağım, aksamdan sabaha kadar da suyun icindeki lambayı kullanacağım
Düsüncem doğru mudur?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Maalesef yonteminiz dogru degil. Isitma lambasi ve uvb geceleri kapali kalmali. Uvb lambasinin garantisi varsa aldiginiz yere geri goturun derim. Masa lambasini kapatmayin isinmasi gerektigi icin isinir oyle hemende bozulup patlamaz. Suya neden lamba koyuyorsunuz kaplumbagalarinda karanliga ihtiyaci var uyumak icin. Bence kuru alana sadece uvb ve isitici lamba koyun sabah 8den aksam gunes batana kadar acik kalsin sonra kapatin uyuma vakti oldugu icin.

Cünkü doğayı takip etmek gerekir gecede acık olursa olmaz dengesi bozulmaz mı?

Geceleri doğadaki gibi uyumaları lazım bunun için kapalı olması gerek lambaların.

ısıtıcı su için uvb kuru alan için diye anladım ama doğrumudur?? yoksa kuru alana da mı ısıtıcı almalıyım?

ısıtıcıyı su dışında bırakırsanız çok fena patlar.doğru anlamışsınız.lamba kuru alan için.ısıtıcı da su için

Unutmadan kuru alan için uv lambadan ziyade ısınma lambası kullanmanız şart. Uv kullanmasanız bile çeşitli şekillerde vitamin takviyesi yapabilirsiniz ama ısınma lambası olmazsa kaplumbağanız üşütüp hastalanabilir çok büyük olasılıkla.

Geri