Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alanımı Değiştirdim.Camdan Yaptım [Resimler]

Kaplumanyak

Altın 1 Üye
Arkadaşlar bugün yeni bir kuru alan yapmayı planlamıştım.

İlk önce lazım olan camların ölçülerini aldıktan sonra camcıya gittim. Toplamda 3 parça cam kestirdim. 3TL verdim.

Yanında ufak boy Sista Akvaryum silikonu 3,5TL aldım.

Birde çıkma yeri için halı kaydırmaz aradım fakat bulamadım.Onuda ilk gördüğüm yerden alacağım.Onada 2-3TL desek

Yaklaşık 9TL gibi cüzi bir rakama kuru alanı yapmış oldum.

Önceden Burada gördüğünüz, asma kat şeklinde bir tasarımım vardı.Alanı büyütmek ve sağlamlaştırmak için bu kez cam kullandım...

Şuan silikonun kurumasını beklerken bu konuyu yazıyorum :)
Kapluşları ise şuanda bir leğenin içindeler uyuyorlar.
Leğenin içine ufak bir kuru alan yaptım ısıtıcıyıda içine koydum.
Mecbur bir süre orada idare edecekler... :)

Resimler;
mailto:/i/48272878.jpg/
mailto:/i/76996486.jpg/
mailto:/i/32818717.jpg/
mailto:/i/24874811.jpg/
mailto:/i/20896778.jpg/
mailto:/i/71199487.jpg/

Edit:
Halı kaydırmaz bulamayınca çim halı aldım.Yeni sitemin ana maddesi çim halı :) Bence çok güzel oldu.

EDİT2: ARKADAŞLAR BU AKVARYUM ARTIK YOK KIRILDI. YENİ AKVARYUMUMUN RESİMLERİNE KONULARIMDAN BAKABİLİRSİNİZ

Bende bol miktarda var halıkaydırmaz, yollayayım size :)

Resimleri bekliyorum, dediğiniz sistemde bir kuru alana geçmeyi düşünüyorum. Aslında elimde hazır cam var ama biraz kalın olduğu için onu yerleştirmeye cesaret edemedim, kapluşların üzerine düşmesinden korktum. Siz resimleri ekleyin, bende kopya çekeyim :)

benim kaplumbağamı alalı 1 hafta oldu, 1 haftadır uyuyor, gözlerini ara sıra açıp bana bakıyor, yarım açıyor gözlerini, suya bırakıyorum ara sıra, suyun ısısı 28 dereceye ayarlı, 2 dolanıyor geri kuru alana çıkıyor, hiçbişi yemiyor, dibe batmıyor.

1 hafta oldu hiçbir kıpırtı yok , çok sıkıldım bu durumdan.

neler ypmalyım, sadece veteriner demekle bitmiyor, evde yapılabilecek şeyleri söyleyin lütfen

anam ağladı 1 haftadır ya. kimse beni tınlamıyor.

cankatx' Alıntı:
benim kaplumbağamı alalı 1 hafta oldu, 1 haftadır uyuyor, gözlerini ara sıra açıp bana bakıyor, yarım açıyor gözlerini, suya bırakıyorum ara sıra, suyun ısısı 28 dereceye ayarlı, 2 dolanıyor geri kuru alana çıkıyor, hiçbişi yemiyor, dibe batmıyor.

1 hafta oldu hiçbir kıpırtı yok , çok sıkıldım bu durumdan.

neler ypmalyım, sadece veteriner demekle bitmiyor, evde yapılabilecek şeyleri söyleyin lütfen

anam ağladı 1 haftadır ya. kimse beni tınlamıyor.

Burası sorma yeri değil ancak yinede cevaplayayım.
Suya batmama durumu varsa size akciğer enfeksiyonu olduğunun garantisini verebilirim. Oraldan veya iğne ile antibiyotik verilmesi gereklidir.Tabiki son sözü veteriner hekiminiz söyler.Suyun sıcaklığını 29 Derece yapın.Kuru alanın yeteri kadar ısındığından emin olun.Kuru alan ısısı 32 Derece olmalı...

TuRkUaZ' Alıntı:

Resimleri bekliyorum, dediğiniz sistemde bir kuru alana geçmeyi düşünüyorum. Aslında elimde hazır cam var ama biraz kalın olduğu için onu yerleştirmeye cesaret edemedim, kapluşların üzerine düşmesinden korktum. Siz resimleri ekleyin, bende kopya çekeyim :)

Sistemde bir mantık hatası olmuş :) Kaplumbağalar kuru alana çıkamıyorlar. Yarın akşam camları söküp yeniden yapacağım.Ozaman resimleri paylaşacağım. Muhtemelen yarın bu saatlerde resimler burada olacaktır.

Haydi bakalım... Bende çoktan resimler eklenmiştir diye hevesle açmıştım sayfayı :) Allah kolaylık versin...

bende senin anlattığına benzer bir kuru alan yaptım malesef silikonlarken fazla yükseğe yapıştırmışım. ilk önce kapluşum çıkamaz diye korktum ama yeni yerine çok çabuk alıştı :)

Aradaşlar Bugün halı kaydırmaz ararken çim halı buldum :) Dedim çim halıda olur..Hatta daha güzel olur.Çim halı alayım bari...
Aldım yerleştirdim çokta güzel oldu.Resimlerde şuan yükleniyor.10-15 dakikaya koymuş olurum..

Bencede çok gğzel oldu.Öncekinden daha güzel oldu bence..
TuRkUaZ' Alıntı:

Sista marka kullanın.Ben çok memnunum. Hemde 4 saat gibi kısa bir sürede kurudu.Sağlam tuttu.Üzerine ağırlık koymama rağmen taşıdı.

Çok güzel bir kuru alan olmuş, çim halı da gayet iyi durmuş. Tebrikler...

Evet emeğine uğraşına değmiş. Halıkaydırmaz bulamaman iyi olmuş açıkçası, çim halı çok güzel duruyor. Yanları da aynı şekilde kaplaman hoş olmuş. Ellerine sağlık. Kapluşların güle güle kullansınlar. Darısı benim yaramazların başına :)

Tebrik ederim, çok hoş bir kuru alan olmuş. Çim halıyı yanlarına da koymanız ayrı bir farklılık katmış. Bende çim halı döşemeyi düşünüyordum ama sizinki gibi sık olanını bulamadım. Kaplumbağalarınızın yeni kuru alanınızda gerine gerine yatmalarını dilerim :).

Gayet hoş ferah olmuş ellerinize emeğinize sağlık.
Benim toboğalarda iyice büyüdü doğal görünümlü yeni akvaryum ve kuru alan kurmak istiyodum tam istediğim malzemeyi sene gördüm. Bende diğer arkadaşlar gibi daha seyrek olan çim halı modellerini gördüm ve bğenmemiştim. Bizlerinde kaplumbağalarına konforlu ve hoş dizaynlar yapabilmemiz için çim halıyı nerden aldığını bizlerlede paylaşırsan çok memnun olucaklardanım, emin olabilirsin. :)
Buarada sınavlarında başarılar dilerim.

tosboğas' Alıntı:
Gayet hoş ferah olmuş ellerinize emeğinize sağlık.
Benim toboğalarda iyice büyüdü doğal görünümlü yeni akvaryum ve kuru alan kurmak istiyodum tam istediğim malzemeyi sene gördüm. Bende diğer arkadaşlar gibi daha seyrek olan çim halı modellerini gördüm ve bğenmemiştim. Bizlerinde kaplumbağalarına konforlu ve hoş dizaynlar yapabilmemiz için çim halıyı nerden aldığını bizlerlede paylaşırsan çok memnun olucaklardanım, emin olabilirsin. :)
Buarada sınavlarında başarılar dilerim.

Çim halıyı bi çok yerde bulabilirsin en basiti KOÇTAŞ ( http://www.koctas.com.tr/U/Duz-Bahce-Cim-Hali/6-mm/51492?R=174 ) varsa bulunduğun yerde ordan alabilirsin veya bu tür ürünlerin satıldığı toptancı dükkanlar var yer için her çeşit halı muşamba vs. ben böyle bi toptancıdan 2 mt uzunluğunda 28 cm eninde artık bi parçayı 3 tl ye aldım :) işimi gördü yakında bitirmek üzereyim yeni mekanın yapımını arkadaşın yapımı hoşuma gitti .

Sizce kuru alan silikonlanmalımı onda kararsızım, benimde kuru alanım çimli olucak ama asma olarak mı yoksa yapıştırsammı bilemiyorum, temizlik açısından çıkarılabilir bir kuru alan daha mantıklı gibi sizce nasıl olmalı ?

Yapıştır bence. Ben yapıştırdım. Tırnaklarıyla çekip söküyorlar yerinden.

Geri