Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanın ısıtılması

Alpsena

Yeni Üye
Merhaba,

100x40x55 cm akvaryumum ve 2 tane kaplumbağam var. Yeni öğreniyor olduğumdan akvaryumu kurarken aydınlatma ve kuru alanın isitilmasi kısmıni biraz atlamışım.

Sorunum, oldukça yaramaz bir kedim olduğu için akvaryumda taç kapak kullanmak zorundayım. Akvaryumun üzerini açık bırakmam hem kaplumbağalar hem de kedinin sağlığı açısından mümkün değil. Dolayısıyla genelde forumda kullanılan kiskacli lambalar ile akkor ampul kullanamıyorum. Turtle pier kuru alanım mevcut. Bunu ısıtmak için hem kuru hem ıslak alanda kullanılabilen ısıtıcı kablolardan alsam hayvanlara veya akvaryuma bir zararı olur mu? Kuru alanın tabanını bu kablo ile dolanıp üzerine de uygun bir malzemeden taban yapmak işimi görür mü? Yoksa kaplumbagalarin kabuklarina direkt olarak ısının vurması gerekli midir?

Taç kapağın iç kısmında 1 floresanlik yer hazır. Bunu da uv floresanla değerlendirmek istiyorum.

Son olarak turtle pier almayı düşünen arkadaşlar için ürün hakkında yorumlarımı da belirtmek isterim. Öncelikle kuru alanın altına vantuzlar ile destek yapmadan kullanmak pek mümkün değil zira benim azmanlar üzerine çıkarken bir köşesi suya batıyor ve sürekli ıslanıyordu. Ayrıca ürünün ayaklarında bulunan vantuzlar da yeterli değil. Kurulumdan yarım saat bile geçmeden kaplumbagalar 4 ayağın da bağlantısını koparmayi başardılar. Kaldı ki hem ayaklari hem de kuru alanı ekstra vantuzlarla destekledikten sonra dahi hepsini sökmeyi yine başardilar. Şimdi kuru alanı yukarıdan tellerle asmayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cvp: Kuru alanın ısıtılması

Foruma hoş geldin. kablo ısıtıcı büyük akvaryumlarda işe yaramaz bu bir ikincisi bizimkilerin herşeyi tanıma amaçlı dişleme özelliği olduğu içinde risk taşır. kaplumbağalar için kullanılamaz. Isıtıcı olarak jbl protemp 200 W ısıtıcı alacaksın bu suya tam batar. Tabandan 8-10 cm yukarda yatay olarak konumlandıracaksın. Kışa doğru 26 derece yaza doğru 28 derece olacak.
mailto:/Product/jbl-pro-temp-akvaryum-isiticisi-200-watt/JPM011899?kat=243

Yanında bir tane de cam iç derece al. Doğru su ısısını bulman için bu derece gerekli. Bunu da ısıtıcıdan uzak ön köşeye su içinde tamamen kalacak şekilde konumlandıracaksın. bu ikisinden birini al. gerçi ben boyu 1 metre ve üstü akvaryumlar için iki tane ön köşelere öneriyorum. iki uç kısımdaki ısıyı öğrenmek için.
mailto:/Product/jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c/JPM011932?kat=290
mailto:/Product/sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c/JPM001141?kat=290

kaplumbağa akvaryumlarının üstü açık olmalı. akvaryum içi havadaki nem yoğunluğu akciğer solunumu yapan hayvanlar için iyi gelmez. diğer sebep ise yoğun nemin elektrikli aksamları oksitleme durumu oluşturması.

ısıtıcı lambada şart. hayvanların üst kabuklarındaki eski plakaları atması için doğrudan ısı alması ve bu plakaların kavlaması gerek. bu aynı zamanda kabuğu verimli biçimde kurutarak yosun ve mantar oluşmasını da önler.

dolayısıyla kapak olmamalı. kapağı kullandığımız zaruri zamanlar. hayvanların kuru alanda uyuması kaydıyla kışın ortam ısısı iyi değil ise yani su ısısında veya daha altında ise gece için kullandığımız ek lamba ile loş ışık veren ısıtıcı ampul 40 W armut mavi renk tercih sebebidir bu temin edilemiyorsa kapak kapatılır. gündüz yine açılır. lambalar için zamanlayıcı almayıda unutma. şu an en ucuz koçtaşta satılıyor.

kediyi akvaryumun bulunduğu odaya sokmayacaksın.

Isıtıcı ped ve kablolar genellikle zeminden de ısı alması gereken sürüngenler için kullanılır ve yüzey alanları oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşır.Bu yüzden kaplumbağalarda işlevsel değildir ve yanlış kullanımda deride yanıklara sebebiyet verebilir ki Penn Plax Turtle Pier bunlardan herhangi birini kullanmak için elverişli değil.Kaplumbağaların ısıyı ve ışığı tepeden almaları gerekir bu sebeple akvaryum yeteri cam kalınlığına sahipse akvaryum üstü kuru alan yaptırıp kazanılan yükseklik ile bir nebze daha güvenli hale getirilebilir.Böylece gerekli olan aydınlatma ve ısıtma gereçleri kullanılabilir.
Akvaryumu kedinin ulaşamayacağı yükseklikte kullanmak ve kedinin akvaryum çevresinde tırmanmasına imkan sağlayan çıkıntılar/yükseltiler kaldırılmalı/bertaraf edilmeli.

Yorumlar için teşekkür ederim. Şu durumda git gide çıkmaza giriyorum. Nem yoğunluğunun hayvanlara zarar verebileceğini düşünmemiştim. Sanırım en mantıklısı taç kapağa uzun uzun boşluklar açtirip akvaryumun hava almasını ve nemin dışarı cikabilmesine imkan sağlamak. Kalan alana da 2 floresan 1 g10 tipi ampul için elektrik tesisatı hazirlatmak. Önerilere de açığım.

GU 10 tipi ampullerde ısı verme özelliği yok. Led veya florasanlarda. Isıtıcı ampul olarak armut tip ampuller kullanıyoruz. Bu da lambanın kaldıracağı max güce göre 40 veya 60 watttır. Ecolite halosoft ve tekzende satılan wiselite marka soft ampuller uygun. Soft yani camı beyaz olanlardan alacaksın.
Spot tip olanlarda var ama onların ısısı çok yüksektir. Mesafe iyi ayarlanmazsa hayvanları kızartır.

Alpsena' Alıntı:
Yorumlar için teşekkür ederim. Şu durumda git gide çıkmaza giriyorum. Nem yoğunluğunun hayvanlara zarar verebileceğini düşünmemiştim. Sanırım en mantıklısı taç kapağa uzun uzun boşluklar açtirip akvaryumun hava almasını ve nemin dışarı cikabilmesine imkan sağlamak. Kalan alana da 2 floresan 1 g10 tipi ampul için elektrik tesisatı hazirlatmak. Önerilere de açığım.

Akvaryumun fotoğrafını paylaşabilirsen öneride bulunabiliriz.
İdeal olan E27 duy kullanılması zira uygun tipteki ampullerin tamamına yakınını destekliyor.Ultraviyole ışık için floresan kullanımı genel olarak geniş teraryumlarda bakılan diğer sürüngenler için kullanılmakta.İdeal olan tasarruflu ampul tipindekilerin tercih edilmesi.Bu ampuller içinde ampul gücü ile uyumlu armatür alınıp kuru alana yeterli mesafeden konumlandırılmalı.

Kapakta delikler acilarak dediginiz gibi sorun cozulebilir. Aksam olarak UV floresan ve su tasarimda ki gibi bir isitici ampul kullanilabilir:
mailto:/forum/konu-yeni-yasam-alanimiz.html

Kimbubye'ın akvaryumu resmen ufkumu açtı. Kapak altına ampulleri nasıl sığdırabilirim diye düşünürken, armatürlerin bir kısmının dışarıda kalmasının bir sorun yaratmayacağını farkettim. Araştırmam sırasında linkteki ürüne denk geldim http://www.amazon.com/gp/product/B00CYDEARU?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=ATVPDKIKX0DER . Exo terra'nın 2lisine oranla benim için ölçüleri daha uygun. Duy tipi nedir çözemedim, akşam araştıracağım. Paket içerisinde ampullerin de mevcut olması ayrıca güzel. Ampuller 18$'a geliyor fiyat olarak uygun geldi.

Şimdiki planım, kimsenin itirazı yok ise :) ,bunu alıp kapak üzerinde uygun delikler açarak, kuru alanın üzerine yerleştirmek. Bunun yanında 1 veya 2 adet (Yer durumuna bağlı) genel ışıklandırma için floresan yerleştireceğim. Kalan alanı da ızgara şeklinde kestirerek akvaryumun hava almasını sağlayacağım. Bir adet fan ile de içeriden nemin çekilmesini desteklemeyi düşünüyorum.

Fotoğrafları da en kısa süre içerisinde paylaşacağım, teşekkürler.

Duy ampulün lambada girdiği yerdir.

Lamba güzel. Yalnız şebeke elektriğine uyumlu olup olmadığına bakmak gerek eğer lamba veya ampuller 110 V ise bir tane dönüştürücü adaptör alman lazım. Amerikada şebeke 110 V; bizde ise 220 volttur. Adaptör türkiyede satılıyor. Tepeden uygun açıda kestirirsen ve ekstra hava boşlukları varsa fana gerek kalmaz.

cem' Alıntı:
Duy ampulün lambada girdiği yerdir.

Lamba güzel. Yalnız şebeke elektriğine uyumlu olup olmadığına bakmak gerek eğer lamba veya ampuller 110 V ise bir tane dönüştürücü adaptör alman lazım. Amerikada şebeke 110 V; bizde ise 220 volttur. Adaptör türkiyede satılıyor. Tepeden uygun açıda kestirirsen ve ekstra hava boşlukları varsa fana gerek kalmaz.

Lamba 110v'muş iyi ki uyardınız. Duy tipi dediğim E27 mi yoksa ince olan mı diye bakacağım ama galiba her iki tip için de gerektiğinde ampul bulunabiliyor.

Bu tarz aklınıza gelen başka ürün varsa paylaşırsanız sevinirim.

E 27 normal yivli duydur. E14 buji duy dediğimiz ampulün yivli kısmı küçük olandır. Bu iki tip piyasada bulunuyor.

İkea bulunan bir şehirde isen mimarların kullandığı uzun deveboynu lambalardan var. Tabanı masaya sıkıştırılabildiği gibi duvara vidalamalı aparatı da var.

Kapakta kullanılacak armatürlerde flamanlı klasik akkor ampul kullanılmamalı zira kapağı açıp kaparken ampuller hareketten ötürü patlayabilir.Bunun yerine düşük güçte seramik ampul kullanılabilir.

Iyi aksamlar herkese selamlar.2 tane kaplumabaganiz ve yaklasik 200 litre hacminiz var.Kapakla kapayip bu hacmi 150,130 civarina dusurmemek daha iyi olur bence.Kediden korunabilmesi icin akvaryum ustune pleksiden veya camdan kule tipi kuru alan yapip kalan acik alanin ustunu pleksiyle kapatabilirsiniz.Kuru alaninizin ustunu ise tac kapaginizi modifiye ederek yani alanin boyutuna gore keserek kapatabilirsiniz.Veya akvaryumun ustunun tamami kuru alan olacak sekilde yapabilirsiniz,bunun ustunu yine tac kapaginizla kaparsiniz.Her iki sekilde de tac kapagi soylendigi gibi delerseniz nemi dusurecektir bu gerekli gercekten.Kapagin icine spot ampullerden dusunulebilir,daha yassi,kucuk,az hacim kapliyor ve isi veriyor.Soz konusu kaplumbaga oldugu zaman fazla su hacmi onemli oluyor.Cok kirletiyorlar,ne kadar su hacmi o kadar az ugras ve kirlilik demek.Ayrica hayvanlarin konforu icin de onemli tabiki.Oyle veya boyle ikisi de buyudugu zaman daha fazla su hacmi gerekecek simdiden boyle bir sistem dusunebilirsiniz.

Bir an önce ışık işini halledip yavaşlamak istiyorum. Haftalardır akvaryumu, filtresi, kuru alanı vs derken biraz yoruldum. Yanlış ürünlere harcadığım paralar da cabası. Bu yüzden kapağı da halledip teferruatlı işlere bir süre ara vereceğim ama tavsiyelerinizi not aldım, teşekkür ederim. :)

Zoo Med'in Türkiye'ye uyumsuz olması ve 220v olan versiyonunun da ampuller hariç 40 küsür euro olmasından sebeple sanırım vazgeçtim. Ürün hakkında internette kötü yorumlar da mevcut. Her ne kadar tam ihtiyacım olan ürün olsa da Amazon'dan alıp bir sorun çıktımı garantisi için 1 ay beklemek korkuttu. Şimdi Türkiye'de de rahatça bulunabilen Exo Terra'lara yöneldim. Compact Top (mailto:/en/products/compact_top.ph) için internet sitesinde düşük güçlü day time heat lampler kullanılabilir diyor ancak yeterli gelir mi emin olamadım. Yeterli olacaksa 3 ampul kapasiteli olanını alıp tek seferde işi bitirebilirim. (2x15w ısıtma amaçlı + uv)

Diğer alternatif de Glow Light (mailto:/en/products/glow_light.php) + tekli/çiftli Compact Top. Bu alternatif güzel fakat fiyatını hakketiğini düşünmüyorum. Tabii alternatif çıkmazsa yapacak bir şey yok.

Ikea ve yapı marketlerden masa lambalarını inceledim ama daha dün gereksiz bir para verip aldığım sonra da çöp ettiğim masa lambasını düşününce risk almak istemedim. :)

ısıtmada 15 W işe yaramaz. en az 40 W eski model armut ampul olmalı. spot tiplerde daha düşük watt kullanılabilir. yalnız amazonda gösterdiğin lamba şu açıdan sakıncalı uv ampullerin mesafesi ısıtıcı ampul ile aynı ayarda değil bu sıkıntı yaratacaktır. lambayı ısıtıcıya göre ayarlasan hayvan fazla radyasyona maruz kalacak uv'ye göre ayarlasan ısıtıcının etkisi azalacak. ısıtıcı lambayı 12 saat uv olanı 3-4 saat yakacaksın.

alacağın ampul bu veya bunun gibi olsun. piyasada başka markalarda 3 tl fiyata dahi bulabilirsin. exo terra alıp kazık yeme. fazla ömürlü ampullerde değiller. bunlardan bir kaç tane al yedek dursun.
mailto:/forum/konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

exo terradan alacağın ve kaplumbağalara uygun olan ampul sadece uvb 100, 5.0 olsun. bunun içinde hem uva hemde uvb vardır yalnız ısı vermez. ısıtıcı lamba desteği lazımdır.
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=uvb+ampul&satici=atakanpetshop

Suan kapakla kuru alanin mesafesi nedir acaba ornegin eger 25 cm gibiyse sanirim 75 watt bir ampul yeterli olacaktir hatta 60 watt bile olabilir. Exo terranin armaturlerini kullaniyorum ben ve oldukca memnunum ancak bence ilk linkini attiginiz gibi bir urun kullanmak akillica olacaktir (tam inceleme firsati bulamadim, mobildeyim.) cem abinin dedigi gibi Turkiyede kullanima uygun hale getirebilirsiniz ben yurtdisindan aldigim UV ampulleri bu aparatlarla kullaniyorum.

Şu anki su yüksekliği ile kuru alan ile kapak arası 27cm. Ancak fotoğraflardan da görüleceği üzere kuru alan biraz emanet duruyor. Kuru alanı tüm donanımları tamamlayınca doğru bir ölçü alıp muhtemelen cama sabitleyeceğim. Akvaryumun içinden ayaklarının da çıkması yer açısından iyi olacak. O yüzden kapak ile alan arasındaki ölçüyü istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.

Kapağın ölçülerini aldım 10cm yüksekliği var. Lambaları bir de bu yönden değerlendireceğim. Aklıma yatmazsa bir elektrikçi bulup kapağın içine tesisatı kendim kurdurmayi düşünüyorum. Isıtıcı lamba olarak spot tavsiyesi aklıma yattı ancak önce test etmem gerekiyor. Uv lamba için de reflektör arayislarim sürüyor.

Telefondan yalnızca 2 fotoğrafı ekleyebiliyorum nedense. Devamını bilgisayardan atacağım.

Fotoğrafların boyutlarını kucultunce oldu. Umarım çok bozulmamislardir.

Geri