Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Kule 1 :)

annie

Elmas 3 Üye
Malum kuru alan olayı gerçekten ömürlük diye tabir ettiğimiz camdan küçük akvaryum tarzı modeller dışında muazzam sorunlar çıkarıyor.Bende aynı dertten müzdariptim.Akvaryum suyu kirlendikçe camlarda uzun vadede kalıntı ve tortular oluşuyor buda vantuzların cama sabitlenmesini engelliyor.Her sabah kalktığımda vantuzun kaymış olduğunu görüp düzeltiyordum.Akşamları aynı şekilde.En sonunda yeni birşeyler gerektiğine karar verdim ve bu projeyi tasarladım.

Projeyi planlarken kullanışlı olmasına, dekoratif olmasına ve özellikle yerden tasarrufa dikkat etmeye çalıştım.Yapılışında elektronik bir cihaz kullanamadım çünkü malzemeler zayıf olduğu için direnç gösteremiyorlar.Elimdede yeterli atölye malzemesi yoktu zaten.Bu sebeple sadece insan gücü ve normal bi takım çantasında bulunan araç gereçleri kullandım.Yaparken projeyi solidworks üzerinde detaylı 3d çizimleyip burda paylaşmayı düşündüm fakat bilgisayarımda yoktu ve 8gb indirmek zor geldi açıkçası :) Fazlasıyla fotoğraf çekip ekliyorum yapmak isteyenler olabilir diye.

Kullandığım bazı malzemeler:
Bauhaus(8x100mm) Silindir çubuk(ayaklar)
Bauhaus(8x100mm)Yarım silindir çubuk(rampa)
Bauhaus 4-5mm MDF LAM(çatı tabanı)
Tavan kaplama malzemesi olarak çöp şiş
Bauhaus 1mm çivi(bazı yerlerde kullandım dışarda kalan topuzları su temasını engellemek için silikon kapladım)
1 adet etli vantuz(ortası delinip ayak yerleştirilecek ve silikonlanıp sağlamlaştırılacak)
Bauhaus Sista şeffaf akvaryum silikonu
T cetvel
Falçata vs.

Annie beklediğimin aksine 10dk içinde adapte oldu ve kullanmaya başladı.(yem kutusunun kapağıda büyük etken tabi :))
Hesaplamalarımda tabanı gözden kaçırdığım için kaçış boşluğu yok denecek kadar azaldı.Şimdilik orayı çeşitli cisimlerle ve ince bir tahta ile kapattım fakat kalıcı olması için dekoratif kalın tahtadan iki parça ile orayı halledeceğimi düşünüyorum.Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bu arada aksilikler bitmiyor tabi herşeyi kurulumunu tamamladım ve filtreyi temizlemek için sökerken mil destek çubuğu elimde kaldı.Yaklaşık 1mm çapında bir çubuk gerekiyordu.Neyseki en sonunda kulak çubuğu ile denememde eskisinden daha iyi sessiz ve kullanışlı bir çözüm ürettim aklınızda olsun diye eklemek istedim ihtiyaç duyulabilir.Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum gerçekten :D
Geliştirmeye yönelik fikir ve eleştirilerinizi paylaşın lütfen şimdiden teşekkürler :)
İşte yapılış ve sonuç aşamalarına ait görseller:
BMaXG9.jpg

7kamWW.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Kuru Kule 1 :)

çok güzel olmuş kadir ellerine sağlık yanlız son resme bayıldım o keratanın yerim ben o ballarını :)

o yine kaçar kadir ben sana söyleyim kafalarımı koydumu yapıyor keretalar :)

eline sağlık kadir güzel orjinal bir kuru alan olmuş. ilk resimlere bakarken alttanda ayakları birleştirme yapsan sağlam olur diyecektim yapmışsın. hatta her ayakta vantuzda bulup kullanabilseydin hayvan büyüdüğünde devrilme olasılığı yok olurdu.

mdf lam ise suya direnç gösterir suntalam dağılırdı. çivilerin başını siliconladığın iyi olmuş paslanırdı.

o çubuklar mobilyaları birbirine geçirmede kullandığımız kamaların çubuk hali. genelde 6-8 ve 10'luk kalınlığında satılıyor. bunlarda tek dikkat edeceğin yosun tutmaması yüzeyi pütürlü olduğu için zaman içinde yosunlanır veya yem artığı yapışabilir. hayvan dişlemeye başlar belli dönemlerde diş fırçası ile o bölgeleri fırçalarsın. bende yatay olarak tutunmaları için oklava kullanmıştım. zaman içinde siyahlaşıyor o önemli birşey değil.

Teşekkürler Asiye kaçma konusunda hemfikiriz bende orası için göze batmayacak bişeyler düşünüyorum bakıcam artık.Son resimde durduğu yeri gözlemlediğim kadarıyla oldukça yoğun kullanıyor.Dolayısıyla uyku ve dinlenme için iyi bir alternatif daha oluştu :)

Beğendiğine sevindim Cem abi :) Ayakları daha planlama aşamasında bende 4 vantuz olarak düşünmüştüm.Ama detaya indikçe arka köşe ve yan ayakların camlara sabit olması gerektiği için vantuzlar köşelemeyi bozacaktı.Bu sebeple köşelemeyi bozmamak için cama sıfır yaslanacak ayaklar yaptım.Ayakta kullandığım malzemeyi eski çekmecemin tabanından yaptım.Emin değilim ama 1. sınıf sunta lam olabilir.Oldukça sertti ama emin değilim.Üstlerinide kumla kapadıktan sonra iyice oturdu.Bu çubuklar daha önce yaptığım dişbudak gibi kullanılabilir.Bauhausta 6mm den başlıyordu galiba bolca çeşit var.

Bide böyle hazır balık sırtı var 25-30 tl gibi bir ücreti var.Benim ihtiyacıma göre çok büyük plakalar halinde satıyorlardı bu sebeple almadım.Uğraşmak istemeyenler için alternatif olabilir.

Bunları çardaklarda kullanıyorlar genelde. Yapıştırması sağlıklı mı değil mi bilmiyoruz. Sıkıntı çıkarabilir. Çekmece altı kullandıysan o suntadır. Yerine ya vantuz yada o ebat cam parçası kullana bilirsin ayaklarda.

Aklında bulunsun. Böyle plaka veya raf gibi ürünlerden az oranda lazım olursa orada kesme yapılan bölümde başkasının aldığından kesilip bırakılan artık parçalar olur. Oradan ebadına göre ölçüm yapıp satıyorlar. Sen bakıp uygun olanı seçiyorsun.

Ayak olarak yarım parmak (1/2) pvc su borusundan da yapabilirsin ama bunu su tesisatçısına yaptıracaksın.

Aynen abi yapışkan olayını düşünmemiştim.Büyük ihtimal tutkal kullanılmıştır ama akvaryum silikonu haricide içim rahat etmez zaten.Görünce sordum zaten kesim yapıyormusunuz diye sadece plaka olarak sattıklarını söylediler bende kurcalamadım.Bir sonra ki temizlikte bakıcam eğer yıpranma veya büzülme gibi deformasyon oluşmuşsa ayakları değişebilirim.

Bide gezerken şunu gördüm acaba akvaryum sızdırmalarında kısa sürelide olsa kullanılabilirmi?

Yok o işe yaramıyor bu. Duş lavabo kenarlarında silicon yada derz açılmasına karşı o bölgelere boydan boya kaplıyorsun. Laminantların kenarlarındaki süpürgelikler gibi düşün. Bunlarda da bu kullanılıyor.

Ama geçici çözüm niyetine bu koli bandı şeklinde ve ebadında gri bantlar var onlar lifli su geçirmez. İngiliz malı diye hatırlıyorum scoth bride ın malıydı galiba. Ama uygulanacağı yüzey kuru olmalı. Su varken yapıştırırsan sağlıklı netice vermiyor.

Hadi ya bende ne güzel düşünmüşler diye sevinmiştim :))

Kaplumbağanın kaçmaması için kuru alanın bulunduğu köşeye uygun kalınlıkta ve uzunluktaki çıta ya da kerestelerden 4 ayrı sütun yapıp 2 sütun arasına su geçirmez ve pürüzsüz bir yüzey alanına sahip bir ürün yerleştirebilirsin Kadir.Kuru alanı genişletmek istediğinde de sütunlar arasında daha uzun bir ürün yerleştirip kullanabilirsin.

Bende öyle diyorum zaten Furkan abi ama bu çizimdeki gibi birşey olmaz çünkü yanlarda ek var benim akvaryumda.Ama fikir aynı tabi bende elimdeki malzemeye bakıyorum olmazsa bauhaustan bakıcam yine ağaç bölümleri çok hoşuma gitti.

bauhaus'un ahşap bölümündeki çeşit başka yapı marketlerde yok. hatta sitelerde dahi yok. bu açıdan tek yer. orası benimde hoşuma gidiyor.

Teşekkürler Can abi aynen Cem abi ????

kadir istediğini yap o bi yolunu bulup firar eder benim kocamanlar bile kafalarına koydumu yapıyor senin küçük hayli hayli yapar :)dikkatli ol :)bunlar çok kurnaz çokda yaramaz :)

Tutunup uyuyacak yer buldugunu yazmissin ama benim aklima dinlenme sehpasi gibi kullanmak geldi bu kuru alani ayni zamanda. Kuru alan tabaninin altina yine bir kare parca yapistirilabilir hayvan burada uyur ve dinlenir yalniz orada durup kafasini kaldirinca hava alabiliyor olmali.

Bak onu bende düşündüm Ali ama altında iç filtre kullandığım için birçok sıkıntı çıkarabilceğini gördüm öyle vazgeçtim.
Alt tarafta ayakları çevreleyen bir kare oluşturdum.Rampa ile o çerçeve arasından iç filtreyi geçirip öyle yerleştiriyorum.Yani çaprazlayarak.Çaprazlarken dikey açı oluşup geçmeyi engelleyecekti büyük ihtimal çünkü tepedeki taban ile iç filtre arasında mesafe çok küçük.Bunu engellemenin tek bi yolu var oda iç filtre söküp takarken kuma gömülmüş ayaklardan kuruyu kurtarıp öyle iş yapmak buda baya zahmetli olurdu.Bide yapsak bile yine iç filtre tavanı ile kurunun taban düzlemi gerçekten çok yakın şuan onun üstüne çıkıp aynı işi görüyor.Bayada kullandığı bir alan dinlenmeden çok aynı zamanda saklanmasına yarıyor :)

Orayi kullaniyorsa sorun yok ancak belki buyudukce tasimayabilir filtre kayabilir. Bu hayvanlar icin karanlik saklanabilicekleri ortamlari zaten akvaryumda bulundurmak onemli, bana vet hekim tavsiye etmisti.

ayaklar zayıf kalacağı için tam tahta havaya kaldırmaya zorlar. ızgara tip yapsan ara boşluk olduğu için sorun olmaz ama bu da hayvanın ayakları delikler içine girerse çıkarken bu sefer hayvan devirecektir. tabi sökmeside söz konusu. aslında yoğun dal ve yapraklı bir bitki gizlenmeleri ve rahat etmeleri için güzel ortam hazırlar ama o bitkiyi de bulmak zor. veya dekoratif amaçlı ugun mango kökü de olur fakat bu da akvaryumu kaplar.

Bu dekoratif kok, agac ve sarmasiklari besiktas barbaros bulvarinda ki carsida bulabilirsiniz. (Kendi akvaryumumda kuru alanda kullandiklarim gibi.)

Geri