Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kusma veya İshal durumu

TheNRK

Platin 3 Üye
Bilgisayarımın başında otururken akvaryuma bir göz atayım dedim. Her tarafda dışkılar vardı. Hatta bir dışkı çok farklıydı, iç organlarından birini çıkarmış desem saçma gelir. Birazda siyahdı. Hemen bir gariplik olduğunu anlayıp, bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Dün akşam, 19:30 gibi saatlerde misafirliğe gittik. Sözde 1 saatte gelecekdik fakat 23:00`e aşkın bir zamanda geldik. Akşam yemeğini geldiğimizde vermeyi düşünüyordum fakat geç olduğu için vermedim. Sabah 3vital 1sera raffyp verdim. Ve hepsini kusdu sanırım :( , dışkı olarakda yapmış olabilir. Bunları yapdıktan hemen sonra 3-4dk filan dışkısını yapdığı yer, ağzımızı açdığımız gibi açıkdı.
Bugün ben ve annemde biraz hastalandık. Nazar deydi diyebilirim :ff:
mailto:/28gzecw.jpg
mailto:/f0ulg4.jpg

Alican, o siyah dışkı hayvanın anüsündemiydi yoksa akvaryumdamı? Kusma olayına şahit oldunmu?

Hayvan gördüğüm kadarıyla erkek. Bana cinsel gelişimle ilgili geldi. Bendeki yeni erkek olan kaplumbağa cinsel organını çıkartıp akvaryuma yapısını net bilmesemde sperm gibi ama suda olduğu için toz gibi dağılan bir şey bıraktı. Bu birkaç kez oldu.

Yemlerin uygun, bayat ve açıkta kalmış olmadığına göre bunlarla ilgili bir sorun olamaz. Hayvan düşme yada yabancı cisimde yutmadığına göre iç organda durup dururkwn bir sorun olacağınıda düşünmüyorum. Aklıma gelen bahsettiğim gibi bir durum olması.

Cvp: Kusma veya İshal durumu

Kusma olayına şahit olmadım. Siyah dışkı akvaryumdaydı, garip olan ise bir paket gibiydi, dışı hafif şeffaf birşeyle kaplı yarısı sarı renkde dışkı gibi birşey diğer yarısıda o siyah renkli olan şeydi. Hiç dağılmadı ve sıvımsı çikolatalara benziyordu.
Az önce sera p sticklerin rengindeki dışkıları yedi :breh:
Şunu söylemeyi unutmuşum... ilk yazıyı yazmadan önce, dışkıların çoğunu kepçeyle toplayıp çöpe attım.

Dışkıları toplaman iyi olmuş. Bu arada belki biraz hazımsızlık çekmiştir. Birkaç marul yaprağı ver bence.

Bayram tatilinde annemin verdiğine ek olarak ben de marul (kıvırcık) yapraklarından verdiğimden olsa gerek kaplumbağakardan bir tanesinde hafif bir ishal başladı gibi. Dışkısını toz şeklinde pufkurarak yapıyor. Diğerinde sıkıntı yok. Bir iki gün yem miktarını azaltıyım ve sadece stick yem veriyim diyorum. Bunun dılında dikkat edikecek başka bir husu var mı?

İshalden kastım sıvı değil de dışkının toz toz ve yumuşak olmadı ciddi bir ishal durumu ypk. Normalden de daha hareketli hatta önceleri marul yemiyordu yemeye yeni başladı muhtemelen bundan kaynaklı da olabilir.

Cvp: Kusma veya İshal durumu

olabilir lifli gıdaları her gün vermemek gerek. bu sindirim sistemini çalıştırır. stick ile devam et bitkiyi en az iki günde bir ve kabuk boyunun yarısı kadar vermen kafidir. ishal durumunda taze yeşillik, vital veriyorsan onu verme ve bulunduğu hafta devit kullanıyorsan verme. yem tarihlerini kontrol et. verdiğin yeme rağmen iki gün sonrasında ishal devam ediyor ise parazite bağlı bir durum olabilir. bu durumda iç filtre kullanıyorsan metilen mavisinden iki damla suya damlat.

geçmiş olsun.

Geri