Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuyruk Problemi

Leas

Bronz 5 Üye
Merhabalar,

150 Litre akvaryumda kabuk boyu 2-3 cm olan 3 kaplumbağa besliyorum. Kaplumbağalardan biri diğer 2 kaplumbağanın kuyruğunu yiyor. Gözümle görmedim fakat diğer 2 kaplumbağanın kuyrukları yenmiş. Belli oluyor. Henüz bir kanama vs. yok ama böyle giderse sıkıntı yaratacak. Kuyruklar için ne tür bir ilaç kullanabilirim?

İlaca gerek yok baticon sürüp 5-10 dakika kuru yerde bekletip kalanı peçete ile silip, aslında silmene de gerek yok ufak birşey zaten akvaryuma al yeterli olur. Yara açık gözükmüyorsa 1 kez yeterli. Eğer et gözüküyorsa sabah akşam iki gün yap. Kuyruk ufak olduğu için çok kanama olmaz. Kaplumbağalar çabuk iyileşme gösterir.

O yiyen hayvana bir stick fazla ver. Ya açlıktan yada iç güdüsel olarak kurbağa larvası gibi birşey sanıp dalıyor. Bu herhangi bir dekora takılma da sıkışma olabilir mi diye düşünüyorum olmaz. Tırnak takılıp kopabilir ama kuyruk olmaz. Bu arada ayaklarını da kontrol et. Bugün kuyruğa dalan yarın ayak uçlarını da koparabilir.

Bir de suya dış filtre kullanmıyorsan iki gün ikişer damla metilen damlat.

Alfa olan şimdiden kendini belli ediyor. İnşallah başka yerlerine dalmaz.

Cvp: RE: Kuyruk Problemi

cem merhaba benim kaplumbağalarımdan biri de diğerinin kuyruğunu yemiş iki hafta oldu sanırım ben evde olmadığım için annem bir şey yapamamış şimdi baticon damlattım başka neler yapmalıyım? Daha önce hiç böyle bir sıkıntı yaşamamıştım ama kuyruk iltihap kapmışa benziyor' Alıntı:
İlaca gerek yok baticon sürüp 5-10 dakika kuru yerde bekletip kalanı peçete ile silip, aslında silmene de gerek yok ufak birşey zaten akvaryuma al yeterli olur. Yara açık gözükmüyorsa 1 kez yeterli. Eğer et gözüküyorsa sabah akşam iki gün yap. Kuyruk ufak olduğu için çok kanama olmaz. Kaplumbağalar çabuk iyileşme gösterir.

O yiyen hayvana bir stick fazla ver. Ya açlıktan yada iç güdüsel olarak kurbağa larvası gibi birşey sanıp dalıyor. Bu herhangi bir dekora takılma da sıkışma olabilir mi diye düşünüyorum olmaz. Tırnak takılıp kopabilir ama kuyruk olmaz. Bu arada ayaklarını da kontrol et. Bugün kuyruğa dalan yarın ayak uçlarını da koparabilir.

Bir de suya dış filtre kullanmıyorsan iki gün ikişer damla metilen damlat.

Alfa olan şimdiden kendini belli ediyor. İnşallah başka yerlerine dalmaz.

Ekli dosyalar

• * Image 2019-04-20 at 00.03.20 (1).jpeg
    * Image 2019-04-20 at 00.03.20 (1).jpeg
    60.1 KB · Görüntüleme: 42
Durum kötüymüş. Baticon sürüp üşümeyeceği bir yerde bir iki saat beklet. O arada bir iki defa daha baticon damlat. Sakın tentürdiyot kullanma o yakar. Bunu aslında veteriner hekim değil de bir dermatoloğa resmi gösterip ilaç al. Bazı deri pomadları açık yaraya uygulanmaz. Onlar daha iyi bilir.

Bu yeni oldu ise ayırman gerekecek. Geçmiş olsun.

Geri