Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lütfen yardım:(

hazalnn

Yeni Üye
Merhaba 5 yıldır baktığım kaplumbağamı 1 aydır babama emanet etmiştim ama kendisi yem vermek dışında ilgilenmemiş ve 2 gün önce tekrar aldığımda çok hasta buldum. Sol ayağı şişmiş ayak ve kuyruk kısmı beyaz hafif sümüksü yapıda tırnakları görünmüyor diğer ayağında da beyaz örtülü gibiydi yıkarken orası bildiğiniz eldiven gibi ayrıldı diğer şiş ayağına göre daha sağlıklı görünüyor bir gözü enfekte ve kapalıydı 2 gündür terramycin göz pomadı sürüyorum biraz açıldı ayağına her gün baticonla silip terramycin sürüyorum kabuğuna devit sürüyorum suyuna metilen damlattım ama aşırı iştahsız hiç yemiyor doğuda görev yapıyorum burda kaplumbağalardan anlayan bi veteriner bulamadım başka yapmam gereken onu iyileştirebileceğim ne var yardımcı olursanız çok sevirinim????

Ekli dosyalar

• IMG_6025.JPG
    IMG_6025.JPG
    164.7 KB · Görüntüleme: 198
Aman deri ve göz pomadlarını birbirine karıştırma. Göz pomadını kullanma genta damla al. Her iki gözüne sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla damlat. Ve 5-10 dakika kuru yerde beklet ayrıca sabah ve akşam yine üçer damla aynı şekilde ağzına damlat. Yem yiyor ise bir stick yeme üç damla damlatıp ilk yem olarak elden ver. Suya değdirmeden yesin.

Devitte sürme. Açık yara yada mantar yoksa baticona da gerek yok. Varsa sürdükten sonra 10 dakika kuru yerde bekletip su ile durulayıp akvaryuma alırsın.

Kuru alan ve ısıtma ve uvb lambası var mı ? Yem olarak ne ile beslenmiş. Yem harici birşey verilmiş mi ? Peynir, işlenmiş et vs. Böbrekte sorun var gibi duruyor. Şişlik baldıra kadar gidiyor mu; pembelik var mı bacakta ?

Kabuk boyu ne kadar ? Vitamin damla veya mineral yemi var mı ?

Hayvanı akvaryum dışı gezdirmişler mi ?

Deri pomadı da lezyon yok ise dursun şimdilik. Metilen antiseptik özelliği ile götürür yalnız fazla dökme fazlası da zarar 2 günde bir yeterli.

Akvaryumda gördüğüm çakıl taşları sanırım onları çıkarıp silis kum al. Hayvan silis kumu yer. O çakıl taşları aralarında kir tutup zararlı bakterilerin oluşumuna neden olur. Göz kulak enfeksiyonuna neden olur. Yutma ihtimali de var. Hazır kumu çıkarmışken komple bir akvaryum temizliği iyi olur. Arıtma su yok ise bir süre içme suyu takviyesi de iyi olur. Şebeke suyu kaynaklı bir durumda olabilir.

Kuyruktaki o sümüksü tabaka anüsten mi geliyor. Devam ediyor mu ?

Geçmiş olsun.

İlginiz için çok teşekkür ederim taş işini en kısa zamanda halledicem. Isıtma ve uv lamba yok ısıtma ihtiyacı olur mu burda hava yaklaşık 50 derece eğer ihtiyacı olur diyosanız internetten sipariş vericem şuan nöbette olduğum için yeminin markasını bilmiyorum ama burdaki pet shopta tek yem vardı onu almak durumunda kaldım onuda hiç yemedi.Gentayı hemen yarın reçeteletip alıcam.Hep hazır su kullanıyorum şebeke suyu hiç koymadım anladığım kadarıyla babam hiç temizleme zahmetinde bulunmamış???? Kuyruktaki o beyazlama pek anüsten geliyo gibi değil o ödemli bacağa kadar devam ediyo çünkü ama yarın daha dikkatli bakıp tekrar yazıcam kabuk boyu yaklaşık 10 cm.Ben daha önce pişmiş kıyma tavuk falan veriyodum arada ama son 1 aydır yem dışında bi şey almamış zaten 2 gündür hiç oralı bile olmuyo anne taktiğiyle ağzına sokmayı bile denedim ama geri tükürdü???? Bide kötü bi kokusu var her zamanki doğal yosunumsu kokusundan farklı enfekte gibi kokuyo aklıma ilk mantar geldi????

Yemi teleskop akvaryumdan alın 50 tl üstü ücretsiz kargodur. Juenpetmarkette çeşit çoktur. Ama 150 tl üstü kargo ücretsizdir. Vitasand marka silis kum bu sitede satılıyor. 800 gramlık poşetlerde gerekli miktar kadar alırsın. 1-2 fazlada alabilirsin. Aldığında yıkamasını anlatırım.

Yemde sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil, kurutulmuşta jbl energil veya sera royal alacaksın. Bu ikisi büyük 1000'lik dediğimiz kutuda satılır. Gramajda 300 küsür birşeydi sanırım geç biteceği için skt 2019 tarihli olsun. İçlerindeki karideslerin ağızlarındaki dikensi doku ile balıkların yüzgeçlerini koparıp vereceksin. Ağzına batabilir. Karides sorun değil ama büyük balıkları ağzına sığacağı oranda kopar. Tam atarsan uğraşırken parçalar ve suya salınım yapar.

Sera raffy P üzerine de carnivor yazmış. Sen doğrudan carnivor olanı alacaksın. Simit şeklinde ortası kırmızı olandan ama ellerinde kalmamışsa raffy P'de olur. Bu yemleri aldığında program yaparız. Alım sırasında genelde kargo sayfasına geldiğinde açıklama kutucuğu olur. Oraya ileri tarihli olmasını yazarsın.

Pomadlar, göze sürüldüğünde su içinde de olsa bir süre kalır ama sudaki pisliği de yapıştırır ve göz içi pisliği çıkarmaz. Onun için genta göz içine işleyip iltihap varsa yumuşatır. Tozsu pisliği çıkarmada kolaylık sağlar.

Süresi dahilinde kuru alanda durduğunda göz kapakları kurursa hemen tepesinden eline almadan göz kapaklarına damlatabilirsin. Bu göz kapaklarının kuruyup yapışmasını önler. Bir nevi yapay gözyaşı gibidir.

Lamba olsun. Hava daha sıcak olsa bile Hayvan kuru alana o algıyla çıkar. Bunda horoz elektrik kıskaçlı modeli uygun. H60'tı galiba model ismi. Ampulde eski tip armut ampulün soft olanını alacaksın. 60 W bulamazsan şeffaf olanın 40 W olanını alırsın. Aydınlatma bölümü öne çıkan konularda bilgi mevcut. Bir de zamanlayıcı al aç kapa derdi olmasın.

Hayvan taze yiyecek yediğinde yemden uzaklaşır. Hava o sıcaklıkta ise yemleri dolapta sakla dediğine göre koku çoksa o yem bozulmuş olabilir. Onu verme. Hatta at gitsin. Haşlanmış yumurta beyazı ve marulun körpe yaparaklarından verebilirsin. Yalnız yemediğini yarım saati geçirmeden al.

İçme su kullandığına göre metilen mavisini 1 hafta kullanman yeterli olur. Su ısıtıcısına gerek yok su 28 derece üstündedir. Bu derece altına düşeceği zaman kullanırsın. Yalnız su 35 derece üstüne çıkarsa filtre motoru yanar. Derece üstünü gösterirse 50'lik pet şişeye su doldurup dondur ve kağıdını çıkarıp suya koy. Serinletsin.

Yem gelene kadar yağsız kıymayı haşlanmış suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutup ver. Tek tek yedikçe verirsen suya salınım yapmaz. Tavuk verme. Şimdiki tavukların ne olduğu malum. Günde tek öğün kafa hacmi kadar besleyeceksin. Tam ayarlayamaz isen 1-2 fazla olabilir.

Yemler geldiğinde ilk başlarda yemeyebilir. Et isteyecektir birkaç gün aç kalmasında bir sorun olmaz. İnadı kırılana kadar her gün bir yem atıp denersin yerse devam edersin.

Gentayı ağzına damlatmayı hafta sonuna kadar devam et. Gerekirse dozajı birer damla artırırız. 4+4 yaparız.

Deri iyileşmesi bizden hızlıdır onu çabuk toparlar. Bu boydan sonra deri değişimi daha hızlı seyreder.

Durum sudaki pisliğe bağlı gelişmiş muhtemel alg üremesi gibi duruyor. Bu normalde aksesuar ve ekipmanda olur. Ama anlaşılan hayvan pek kuru alana çıkmamış sürekli suda durduğu içinde yağsı kaplama üstüne bulaşmış. Akvaryumdaki malzemelerde de bunu farkedersen temizlersin. Kuru alanda hayvan kendini kuruttuğunda bu oluşumlar yaşayacak ortam bulamaz.

Şu an önemli olan içerdeki ödemi atmak. Hatta damlayı şimdiden sabah 4 akşam 4 yapalım. Gentamisin oranı %0.3 hayvana dokunmaz. Velakin şişlik baldırda da var ise böbrekle ilgili bir durumda olabilir. Bacak dışarda iken yandan bir resim daha çekebilir misin ? İç oyuğuna da bakalım.

Tuzlu, tatlı, baharatlı, meyve, işlenmiş et, acı ve kokulu bitkilerden vermiyoruz. Eğer yer ise bu hafta günde 2-3 yaprak maydonoz ver.

Cvp: Lütfen yardım:(

Yemi tetra reptomin miş. Bugün o beyazımsı doku kuyruk kısmından ayrılmaya başlamış ama diğer eli gibi değil biraz dokununca canı yanıyo. Genta damlayı hem içirip hem gözüne ve yarasına mı damlatacağım sabah 4 damla içirip gözüne de damlattım. Ama ödemli bacağına bi uygulama yapmadım. Hafif pembeliği var ama baldırı pek şiş gözükmüyor. Bir de koktuğunu söylediğim şey kaplumbağaydı yem değil sanırım bi yanlış anlama oldu. Kuruma alanı var aslında ama ne zaman baksam suyun içinde bende dışarı çıkardım biraz kuru alanda kalması için normalde yerinde durmayan hayvan hiç hareket etmiyo????Yeni çektiğim fotoğrafları gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_6044.JPG
    IMG_6044.JPG
    88.2 KB · Görüntüleme: 113
  • IMG_6045.JPG
    IMG_6045.JPG
    83 KB · Görüntüleme: 114
  • IMG_6046.JPG
    IMG_6046.JPG
    92.6 KB · Görüntüleme: 122
Acı eşikleri bizden yüksektir. Bacaktaki 2. Resimdeki deri açılmış zaten onu ucu eğik cımbızla alabilirsin yada elle çıkıyorsa sök. Acıdığından değil huylanıyor. Bu işleri sevmezler. Acı yoğunluğu olduğunda gözlerini şiddetli biçimde kaparlar. Altından yeni deri gelmiş. Onu çıkar.

3. Resimde bacak oyuğunda lezyon var mı iltihaplı gibi duruyor ? Karanlık durduğu için tam seçemedim.

O oyuk kısım dediğim gibi ise kulak pamuğu ile baticonu yedir. Kuru yerde 15-20 dakika arası beklesin. Boyun altına iki gün günde bir defa sürebilirsin. Bu kızarıklıklar normalde birbirine dalaşan hayvanlar ile kabuğa sürtünme kaynaklı olur. Ama buna benzer bakteriyel bir lezyonda var. Bir tür mantar gibi deride bölük bölük çıkıyor. O ihtimale karşı sürelim.

Göz ve ağzına sadece genta damlatılacak. Geniş spekrumlu olduğu için ağzına damlatılabilir. Deride işe yaramaz. Egzotik hayvanlardan anlayan hekim olmadığına göre iğne yapma işi riskli dozaj ve yapılacak yeri bilemezler. Bir arkadaşın hayvanını yüksek dozdan öldürdü bir hekim.

Her kaplumbağa kokar. İdrar amonyak yem salınımları, dışkı vs. Mantarın kokusu daha ağırdır.

Geri