Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

lütfen yardım

ella_zuzu

Bronz 3 Üye
merhabalar yeni akvaryum için önerilen mıknatıslı turtle
bank aldım ama bu mı knatıslar bu bankı tutmuyor tutması mümkün değil. bu ürünü kullanan var mı acaba yoksa yarın iade etmeye çalışacağım. resim ekte. bir türlü tutmuyor.

Ekli dosyalar

• IMG_7720.JPG
    IMG_7720.JPG
    636.5 KB · Görüntüleme: 149
Exo terra mı NMC marka mı ? 2 mi 3 mıknatıslı mı ?

Akvaryum cam kalınlığı kaç mm ?

Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

Cvp: RE: lütfen yardım

cem' Alıntı:

evet exo terra large olan
cam 8 mm
zuzu 20 cm boyunda

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

evet exo terra large olan
cam 8 mm
zuzu 20 cm boyunda
 iade etmeyi düşünüyorum. 6 mm de bile tutmuyor mümkün değil. bir gariplik var
akvaryum yaptırdım sırf bunu aldım diye kuru alan yaptırmadım. çok madur oldum. ne yapacağımı bilmiyorum.

6 mm üstü camda o mıknatıslar tutmaz. güçlendirilmiş neodyum mıknatıslar var bundan alınıp kullanılabilir ama tek başına mıknatıs yine iş görmez. Hayvan her çıktığında atacaktır. Bankı iki kenar köşesinden bernina marka çiftli ısıtıcı vantuzundan (bernina vantuz diye aratırsan çıkar) alıp sıkıştırarak sabitleyebilirsin. Vantuzu bankla aynı hizada yatay konumlandırıp C şeklindeki kısmı banka yaslayıp sıkılayacaksın. Bu şekilde kullanabilirsin.

Yada iade edip cam üstü kuru alan yaptırabilirsin. Bunu düşünürsen ölçüleri belirleyelim ona göre yaptır.

cem' Alıntı:
6 mm üstü camda o mıknatıslar tutmaz. güçlendirilmiş neodyum mıknatıslar var bundan alınıp kullanılabilir ama tek başına mıknatıs yine iş görmez. Hayvan her çıktığında atacaktır. Bankı iki kenar köşesinden bernina marka çiftli ısıtıcı vantuzundan (bernina vantuz diye aratırsan çıkar) alıp sıkıştırarak sabitleyebilirsin. Vantuzu bankla aynı hizada yatay konumlandırıp C şeklindeki kısmı banka yaslayıp sıkılayacaksın. Bu şekilde kullanabilirsin.

Yada iade edip cam üstü kuru alan yaptırabilirsin. Bunu düşünürsen ölçüleri belirleyelim ona göre yaptır.

iade edeceğim resimdeki akvaryumun kuru alanı olmayanı ve altında mobilyası var. Kuru alan için cam üstü dışında ne kullanabilirim acaba? kuru alanın dışarda olması 2 kedim olduğu için tedirgin ediyor beni. birde iç filtre olarak aldığım sizin öneriniz köşe filtre çok uzun geldi. içerde kuru alan yaparsam üstü su seviyesi üzerinde kalıyor. daha kısa ve aynı kalitede  ne  önerirsiniz.
Silis kumum da hazır. Siz nasıl dezenfekte edeceğimi bana anlatacaktınız.:)

Ekli dosyalar

• IMG_7213.JPG
    IMG_7213.JPG
    194.1 KB · Görüntüleme: 96
Su içi cam sehpa yada turtle bank al. Ölçülerine bak medium ya da large. Bunların ayakları 30 cm yükseliyor. Gerekirse bu ayakları içine geçireceğin pvc dediğimiz plastik su borusuna geçirip yükseltebilirsin. 5/8 dediğimiz ölçüdeki borudan uygun yükseklikte 3 boy kestirip pierin ayaklarını bunun içine geçirirsin. Tabi ayaklardan birini yanında götürüp kontrol et. Boru çapı tutsun.

Cam sehpayı da üstte rampa ve düz cam olacak şekilde sadece iki yandan cam ayak insin. Bu ayaklar alttan cam ile birleşsin. Tabanı kum altına gömersin. Gerekirse o kumla kapladığın kısma pürüzsüz bir taş koy ağırlık yapsın. Malum hayvan büyük çıkarken sehpa kaykılıp devrilmesin.

cem' Alıntı:
Su içi cam sehpa yada turtle bank al. Ölçülerine bak medium ya da large. Bunların ayakları 30 cm yükseliyor. Gerekirse bu ayakları içine geçireceğin pvc dediğimiz plastik su borusuna geçirip yükseltebilirsin. 5/8 dediğimiz ölçüdeki borudan uygun yükseklikte 3 boy kestirip pierin ayaklarını bunun içine geçirirsin. Tabi ayaklardan birini yanında götürüp kontrol et. Boru çapı tutsun.

Cam sehpayı da üstte rampa ve düz cam olacak şekilde sadece iki yandan cam ayak insin. Bu ayaklar alttan cam ile birleşsin. Tabanı kum altına gömersin. Gerekirse o kumla kapladığın kısma pürüzsüz bir taş koy ağırlık yapsın. Malum hayvan büyük çıkarken sehpa kaykılıp devrilmesin.

cem bey akvaryum üstü kuru alan yaptırmaya karar verdim. ölçüler ile ilgili yardımcı olur musunuz.

Akvaryumun tam ölçüsü nedir ? Boy*en*yükseklik(h)

6 mm'lik camdan yaptıracaksın. Hayvan büyük çevreleyen camlar 30 cm yükseklikte olsun. Sadece yan camları (akvaryumun ön ve arka camlarına denk gelen kısımlar) 33 cm yaptır. 3 cm aşağı sarksın. Bu sayede yanlara kaykılıp düşmez. Arka camı uzattırma olduğu yerde sağa sola kaydırırsın. Akvaryumu temizlemek için bu gerekli. 40 cm akvaryumun dıştan dışa ölçüsü ise alanın enini 42 cm yaptır. Boyda 35 cm. Rampanın 10 cm kadarı su içinde olacak biçimde eğimi 45 veya 40 derece yukarıya doğru az daha tatlı eğimli olabilir. Hayvan çıkarken çok zorlanmasın. Çokta yukarı kalkmasın bu sefer rampayı çok uzun yaptırmak zorunda kalırsın bu da akvaryumu fazlasıyla kaplar. Giriş ve rampa eni 24-25 cm olsun. Rampa kenarlarını cam ile kapa yoksa oradan akvaryum camına uzanıp aşağı atlar.

Yalnız akvaryumdan o kayıtları söktürüp üst kısmı komple kuşak dolanmak gerek.
su kaplumbağası kuru alanı

Bu konuda benim kuru alan var. Fikir vermesi açısından bakman iyi olur.

Bu da son hali rampadan kaçınca yelpaze biçimli cam yaptırdım.
su kaplumbağası kuru alanı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri