Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Mandallı Masa Lambası ve Isıtıcı ve UVB lamba uyumu hk.

pilgrimage

Yeni Üye
Katılım
15 Eki 2021
Mesajlar
6
Arkadaşlar Su kaplumbağm icin aşağadaki masa lablarından iki adet aldım.Ayrıca Bir ısıtıcı ve UV lamba aldım.UV lamba gelmedi daha ancak ısıtıcı icin su an halojen lambva kullanıyorum.Merak ettiğim aşağıdaki aldığım e27 duy masa lambalarında Isıtıcı ve UVB lamba sorunsuz calısır mı ?

Teşekkürler
İyi Çalışmalar

Eğer Masa lambaları uygun değilse fiyat performans Mandallı masa lambası onerebilirmisiniz ?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,602
Bu lambalar max 40 ve 60 W kaldıran biçimde satılıyor. Eğer 40 W ise kullanılacak ampul max 42 W halojen ampul olmalı. Elektrikçilerde seramik duy ve kalın kablo ile güçlendirme yapılabilir. Eğer almadıysanız max 60 W olan lamba alın. Bunların duyu seramik kablo uzunluğu 2 metredir.

Mandallı lambalar uv ampuller ağır olduğu için eğilir onun için sabit duran deveboynu (akrobat) tip sabit ve geniş çanaklı olmalı. Ampulün arka kısmı geniş olduğu için dar çanağa sığmaz.

Uv ampulde 5.0 (%5) oranlı bize uygundur. 10.0 oranlılar çöl hayvanlarına göredir. Buna şu aşamada ihtiyaç yok hayvan 8-10 cm kabuk boylarına gelince kullanırsınız. Şu aşamada kabuk esnek yapıda olmalı. Sert kabukta iç organlar sıkışacağı gibi kabuk yapısında şekil bozuklukları oluşabilir.

Isıtmayı 12 saat, uv'yi çok çıktığı saatlerde 1-2 saat yakarız. Isıtma lambasının mesafesini şu şekilde ayarlıyoruz. Hayvanı ikame kibrit kutusu gibi birşey koyup üstüne cam dereceyi yatırıyoruz ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Su 28 derece olacak.

Uv ampul mesafesi 13 watt için 18-19 cm. 25-26 watt için 28-29 cm'dir.
 
Üst