Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mango kökü

soner

Yeni Üye
Merhabalar,

Resimdeki mango kökünü petshoptan aldım.
Sizce uygun mu?

Forumdan okuduğum kadarıyla sıcak su altında yıkayıp fırçalayacağım.sonra da 1 saat kadar kaynatacağım.

Yan yatırsam olur mu? Baş tarafında bulunan oyuk bölüm sanki iş görür gibi geldi bana. Ömürlük akvaryum yaptırıyorum onda da kullanabilir miyim?

Ayrıca ekte kaplumbağalarının resmini de gönderiyorum.cinsiyetleri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Resimleri cep telefonundan ekleyememişim.
m.jpg

m2.jpg

m3.jpg

m4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Büyük olan erkek diğeri daha belli değil.

Önce ele gelen kıymıkları yol. Kökü lavaboda el yakmayan sıcak suda iyice fırçala özellikle çatlak olan noktaları. Bunlar aralarına pislik alır. Sonra sığacağı tencereye alıp koy. Tam sığmazsa bir ucu önce diğerini sonra kaynatırsın. Ortalama 45-60 dakika kaynatman yeterli. Kök kuru ve dal kök. Dal köklerin lifleri sıkı olduğu için su içine geç nüfuz eder. Bu işlemlerden sonra tekrar fırçala. Çıkan kıymık lifi var ise bunları kopar. Sivri noktalar var ise törpüle. Bunu maket bıçağı ile de yapabilirsin ama dikkat et eline vurma. Son kez suya tutup akvaryuma koyarsın.

Dal köklerde lifler sıkı olduğu için içine su nüfuz etmeyebilir. Bu durumda kök ilk koyduğunda ağır değilse su yüzeyinde yüzebilir. Zamanla iner. Bir iki ay sarı salınım yapabilir. Bunu kısmi su değişimleriyle inceltirsin. Hafif sarı kalsa olur. Doğal ortamlarındaki suda bu renktedir. Su içine tam nüfuz ettiğinde özsuyu biter ve salınım durur.

Resimlerde bize bakan tarafı tabana gelecek şekilde konumlandır.

Geri