Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar mı kireç mi kabuk değişimi mi

emrekartaltr

Yeni Üye
Merhabalar, 

Forumdaki ilk sorumu yazıyorum şimdiden ilgileneceklere teşekkür ederim.

Kaplumbağamı 3 hafta önce sahiplendim. Aldığım kişi yaşını bilmiyordu. İki taneydiler bir tanesi baya hastaydı uğraştık ama kurtaramadık. Eve getirdiğim andan itibaren ikisini ayırmıştım.

Bu kaplumbağam ise hareketli sıkıntısız ve yem yeme problemi yok. Günde 10-15 dk doğal güneşleniyor.

Ama 1 haftadır özellikle kuruduğunda belli olan beyazlıklar var. Ben başta kireç sandım ama yayılma olunca mantar olabilir mi diye düşündüm. Bugün güneşlenirken yanlardan iki plakanın kalktığını farkettim. Elimle dokunur dokunmaz plakalar düştü. Altı tamamen temiz. Fotoğrafları da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_4615.JPG
    IMG_4615.JPG
    544.1 KB · Görüntüleme: 139
  • IMG_4533.JPG
    IMG_4533.JPG
    600.1 KB · Görüntüleme: 153
Kabuk yapısına ve katmana bakarsak 6-8 aylık gibi duruyor.

Bu kireç, mantar yok. Suyunda ya arıtma su kullan yada ucuz içme suyu ile şebeke suyunu harmanlayıp kullan. Kireç oluşması azalır. Üzerinde ara çizgilerdeki kireç kalıntıları açılıp düşer.

Eczaneden devit damla al. Kabuğunu peçete ile kurutup, bir damla yeter sanırım hayvan ufak, damlatıp yay. Kuru yerde 15 dakika beklet kalanı peçete ile silip akvaryuma koy. Bu plakaları yumuşatıp açılmasını hızlandırır. Deviti 2 hafta boyunca 2 günde bir uygula. 2 hafta sonra resmini atarsın durumuna bakarız.

Bu plakalar atıldığında altından orjinal rengi çıkar. Kabukta hasar yok.

Açılmış plakaları tırnağınla yada hayvana ait ıslatılmış diş fırçası ile 45 derece açıyla fırçalayıp yokla. Yalnız çok zorlama daha kabuğu hassas yapıda, kemik dokuda kanama ve hasar oluşur. Çıkmıyan dursun sonra düşer.

Bu konuyu da incelemende fayda var. Eksikler varsa tamamlarsın.
mailto:/forum/showthread.php?tid=10252

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Mantar mı kireç mi kabuk değişimi mi

Mantar gibi durmuyormu sizce cem bey. Evet evet çok benziyor. Ben çok bişey diyemem ama kesin mantar.Çünkü dairesel şekilde turuncumsu şeyler mantarın en büyük göstergesi bu mantar ona göre tedavi yapın. Kireç böyle olmaz mantarda suda azalabilir. Ben çok bilmiyorum ama batikon sürün fırça ile yedirebilirsiniz birde ıslak fırçaya tuz döküp fırçalayın. Özellikle 2. resimden anlaşılıyo cen bey bi inceleyin isterseniz sizinde bi düşüncenizi alalım 1. resimde sıkıntı yok gibi 2. resim çok fazla mantara benziyor.

Bu hayvanda mantar yok. Suya bağlı yoğun kireçlenme. Kurudukça üstünde katmanlaşmış.

Merhabalar

Kaplumbağamın kabuğunun üstü beyazlaşmaya başladı Diğer forumlarda okuduğum bu konuyla ilgili makalelerde Deep fix turti celan jel bahsediyordu bende aldım Haftada iki gün uyguluyorum Ancak eğer kireç ise üstündeki beyazlaşmanın nedeni hayvana eziyet çektirmemek adına aşağıda fotoğraflarını da koydum Kaplumbağam mantar mı? Yoksa kireçlenme var ? Ve kaplumbağamın yaşı kaç olabilir?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    53.2 KB · Görüntüleme: 45
  • 2.jpg
    2.jpg
    51.2 KB · Görüntüleme: 39
Kabukta mantar yok. Plaka aralarında bir miktar kireç var. Yalnız plakalarda yoğun bir katmanlaşma var bunu atması gerekiyor.

O clean jeli kaldır at o sağlıklı birşey değil. Kabuğa sürdüğünde cila görüntüsü veriyor ama hava almasını önlüyor. Bir süre sonra kabukta deformasyon yapıyor. Kabuk içinde bakteriyel bir durum oluştuğunda izole edip çıkmasını önlüyor.

Onun yerine eczaneden devit damla alacaksın. Başka çeşidini verirlerse alma. Emsalleri var ama bunun kadar yağlı değil. Bu plakaların biraz daha hızlı açılmasını sağlar.

Uygulamasına gelirsek hayvanın kabuğunu kurutup devitten bir iki damla damlatıp yayacaksın. Kuru ve üşümeyeceği bir yerde 15 dakika kadar beklettikten sonra kalanı peçete ile silip akvaryuma alırsın. Bunu 10 gün boyunca günde bir defa yap. Plakalar kenarlarından açıldıkça ağzı düz cımbızla çekip çıkar. Bazıları yarısından kırılabilir kalan parça sonra çıkar.

Cımbızdan evvel diş fırçasını ıslatıp kabuğa 45 derecelik bir eğimle tutarak biraz sertçe ama derisine değdirmeden fırçala. Fırça kılları plaka arasına girdiğinde plaka kendiliğinden çıkabilir.

Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası gerdirir ve açar. Köke sürtünüp atar.

Yalnız kabuktan bir miktar emilim yaptığından sürekli kullanmıyoruz. Aşırı D vitamini alımı zararlıdır.

10. Günün sonunda bir resmini atarsın bakarız.

Hayvanı yavru iken aldıysan yani 3-4 cm kabuk boyunda, aldığın zamana 4 ay kadar bir zaman ekle. İleri bir zamanda aldıysan net bir yaş tahmini olmaz.

Aldığın zaman daha büyüktüyse; aldığındaki kabuk boyu, şimdiki kabuk boyu ve kaç senedir sende olduğunu yazarsan sene olarak tahmin edebiliriz.

cem' Alıntı:
Kabukta mantar yok. Plaka aralarında bir miktar kireç var. Yalnız plakalarda yoğun bir katmanlaşma var bunu atması gerekiyor.

O clean jeli kaldır at o sağlıklı birşey değil. Kabuğa sürdüğünde cila görüntüsü veriyor ama hava almasını önlüyor. Bir süre sonra kabukta deformasyon yapıyor. Kabuk içinde bakteriyel bir durum oluştuğunda izole edip çıkmasını önlüyor.

Onun yerine eczaneden devit damla alacaksın. Başka çeşidini verirlerse alma. Emsalleri var ama bunun kadar yağlı değil. Bu plakaların biraz daha hızlı açılmasını sağlar.

Uygulamasına gelirsek hayvanın kabuğunu kurutup devitten bir iki damla damlatıp yayacaksın. Kuru ve üşümeyeceği bir yerde 15 dakika kadar beklettikten sonra kalanı peçete ile silip akvaryuma alırsın. Bunu 10 gün boyunca günde bir defa yap. Plakalar kenarlarından açıldıkça ağzı düz cımbızla çekip çıkar. Bazıları yarısından kırılabilir kalan parça sonra çıkar.

Cımbızdan evvel diş fırçasını ıslatıp kabuğa 45 derecelik bir eğimle tutarak biraz sertçe ama derisine değdirmeden fırçala. Fırça kılları plaka arasına girdiğinde plaka kendiliğinden çıkabilir.

Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası gerdirir ve açar. Köke sürtünüp atar.

Yalnız kabuktan bir miktar emilim yaptığından sürekli kullanmıyoruz. Aşırı D vitamini alımı zararlıdır.

10. Günün sonunda bir resmini atarsın bakarız.

Hayvanı yavru iken aldıysan yani 3-4 cm kabuk boyunda, aldığın zamana 4 ay kadar bir zaman ekle. İleri bir zamanda aldıysan net bir yaş tahmini olmaz.

Aldığın zaman daha büyüktüyse; aldığındaki kabuk boyu, şimdiki kabuk boyu ve kaç senedir sende olduğunu yazarsan sene olarak tahmin edebiliriz.
İlginize çok teşekkür ederim

Geri