Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar olabilir mi?

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba, Bugün kaplumbağamın kabuğunda beyazlık fark ettim.Noktadan biraz büyük kabuğun en üst tabakasının biraz derininde ,içine yerleşmiş kireç taşı gibi bembeyaz sert bir nokta. Küçük olduğu için fotoğrafta net çıkmadı o yüzden paylaşamadım ama mantar olabilir mi? Ya da mantarlı kabuk nasıl olur. Mantar kabukta hızlı ilerler mi? Ve hayvandan insana geçtiğini nasıl anlayabiliriz?

2A2D68D5-A88F-48D5-B194-C34EAC07D334.jpeg

Üstten fotoğrafını atar mısın böyle belli olmuyor

Görüntü net değil ama mantarsa ve plaka altındaysa tek çaresi ısıtma lambası altında hayvanın bu bölgeyi kurutarak üremesinin önüne geçmesi. Kireç olsa bile plaka açılıp atılmadıkça temizlenmez.

Mantar sterilize edilmemiş birşeyden bulaşır. Bu bir iki ay içinde akvaryuma yeni birşey girdi mi? Yada dışarıdan geldiğinizde el yıkamadan suya temasınız oldu mu?

Görüntü net değil ama mantarsa ve plaka altındaysa tek çaresi ısıtma lambası altında hayvanın bu bölgeyi kurutarak üremesinin önüne geçmesi. Kireç olsa bile plaka açılıp atılmadıkça temizlenmez.

Mantar sterilize edilmemiş birşeyden bulaşır. Bu bir iki ay içinde akvaryuma yeni birşey girdi mi? Yada dışarıdan geldiğinizde el yıkamadan suya temasınız oldu mu?
Kabuk boyu büyük beyaz nokta küçük olduğu için uzaktan çektiğim fotoğraflarda hiç belli olmadı o yüzden yakınlaştırmak zorunda kaldım.
Beyazlığın bulunduğu kabuğun üstündeki katman soyulmuş bu şekilde beyazlık ortaya çıkmış gibi.Kireç taşı gibi bir görüntüsü var dikkatimi çekti o yüzden.Üstü kapalı değil. Sanki bir yere çarpmış soyulmuş veya darbe almış gibi de duruyor çünkü suda beni görünce ani manevralar yapıp rampanın su içindeki kısmına hafifçe çarpabiliyor bazen ama benim aklıma ilk olarak mantar geldi.
Akvaryumda dış filtremiz var düzenli değişimini yapıyorum sadece son bir aydır dip temizliği aksattım fark ettikten sonra dün temizledim. Temizlik veya düzenleme işlemlerini eldiven ile yapıyorum.Akvaryuma farklı bir şey girmedi hiç.

Yüzeyde ise ıslak diş fırçasına tuz yada karbonat tozu döküp yavaşça fırçalayın. Yüzeyde olduğuna göre mantarsa çıkar, kireç ve taşlaşmışsa çıkmayabilir. Ama zamanla düşer.

Kabuk darbe alırsa üst plaka bir miktar soyulur kenarlarında iz bırakır bu darbe gibi durmuyor.

Geri