Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar olabilir mi ?

pisiko

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamın kabuğunda beyaz leke var bir sürü. Üzerini temızledikten sonra farkettim mantar olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

edit ecemkoten: Lütfen başlıkları uygun katagorilere açalım.

Cvp: Mantar olabilir mi ?

kaplumbağanızın fotoğrafını çekip paylaşırsanız net bir cevap verebiliriz. foto.yu görmeden ne dersek yalan olur.

Evet fotoğrafsız bir şey söyleyemeyiz ama kaplumbağanız kabuk değiştiriyor olabilir.

şey belkı bu yardımcı olur kabugunun uyruk tarafında kabugun tekı kalkmıstı sadece kucuk bı parça tutuyodu fırcalerken koptu bıde bı yerde kabık dıştan çatlamış ama dusme falan olmadı kesınlıkle

Kablumbağanızın büyümeye yada zedelenmeye bağlı olarak kabuğundaki plakalar hafif gövdeden ayırabilir. Kesinlikle elle yada fırçayla zedelememelisiniz. Eğer bu plakalar tam ayrılmaz fakat arada boşluk olursa su ve hava girdiği için beyazlık varmış gibi gözükür. Bu normaldir. Eğer derin bir çatlak yoksa ve kanaması yoksa sorun teşkil etmez.

bak işte kabuğunun teki kalkmışsa yavaş yavaş kabuk değiştiriyor demektir. sen kesinlikle müdahale etme kabuk değiştirmesine. o yavaş yavaş akvaryuma sürtüne sürtüne çıkacaktır. senin yapacağın tek şey akvaryumunun sık sık suyunu değiştirmek olacaktır.

Siz yine de imkanınız varsa net ve belli olacak şekilde bir fotoğraf yollayın.

Tamam fotoğrafı şimdi eklemeye çalışırım.

Fotoğrafı çektim de tam olarak nasıl ekleyeceğim.

edit ecemkoten: Mesajlarda kısaltma kullanmayınız. Türkçe kurallarına uyunuz.

mailto:/

Bu siteye yükleyip, sonra linkini yollayabilirsiniz.

mailto:/photo/my-images/854/1000163e.jpg/

bu arada kusura bakmayın cok ıyı cekemedım uyuyodu uyandırdım aceleyle cektım böyle gösterdıgım gibi o lekelerden var sanki böye damlamış gibi

Fotoğraf pek net değil dolayısıyla anlayamadım. O kısma dokunun bir yumuşama,kayganlık var mı? Kabuğundan ayrı bir doku gibi mi duruyor?

Maalesef bu fotoğraftan anlamak çok zor, eğer daha net fotoğraf çekebilme imkanınız yoksa Google' a ''turtle on fungal'' yazıp görsellere bakın.

Tırnağınızın ucuyla hafif şekilde mantar olduğunu düşündüğünüz beyazlıkları kazıyın eğer dökülüyorsa ve kötü kokusu varsa mantardır. Ama değilse kabuk değişimi olabilir veya çeşme suyu kullanıyorsanız kireç olabilir.

yok kayganlık yok elımle elledıgım zaman

Geri