Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar

TuRkUaZ

Bronz 1 Üye
Bu mesajı yazmadan önce forumda bir miktar araştırma yaptım. Mantar denilince kabuk ve ayak mantarından bahsediliyor. Söz edilen önlemler ise şöyle;

*Paludaryumunda kesinlikle bir filtresi olmalı.
*Kabuğunu kurutabileceği bir kuru alanı olmalı , bu bakteri sürekli ıslak yerlerde yaşar genelde.
*Sık sık kaplumbağanızda bir problem var mı diye kontrol edin.
*Deniz , göl , çay vs. gibi doğal yerlerden çıkardığınız taşları , kabukları kayaları vs. iyice suda kaynatıp paludaryuma koyun.
*Taban malzemeniz eğer kumsa , en çok 2 ayda bir kumları iyice yıkayın.
*Her filtre değişiminde paketlerinin üzerinde yazan miktarlarda mavi damla kullanın.

Bu önlemlerin aksine olabilecek hiçbir durum yok paludaryumumda. Bugüne kadar böyle bir sorun yaşamadım ama iki gün önce yanağındaki kırmızılığın üstünde katman şeklinde olmayan silik kahverengi bir ton gördüm. Sorum şu ki; yanaklarda da mantar olabilir mi? Bu silik kahve mantar mıdır yoksa filtrenin altına girmeye çalışan, ısıtıcıyı azimle yerinden söken kapluşum yanağını mı zedelemiştir? Teşekkürler...

Ben kumları yıkama olayına katılmıyorum.Sonuç olarak kumların içinde oluşan bakterilerin ölmesine sebebiyet vermek su dengesini tamamen bozacaktır.Kumun karıştırılması bile bu bakteriler için tehlikeliyken yıkamaya karşıyım.Hatta bu kumlarda ki yararlı bakteriler akvaryumlarda bir çok hastalığın önlenmesinde de yararlı olmaktadır.

Kaplumbağanızda gördüğünüz leke belki büyümeden de kaynaklı olabilir.Net bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

Zencefilin de dediği olabilir. Kaplumbağalara mantar teşhisi koymak çok zordur. İyi gözlenmesi gerekir.

Geri