Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantarmı oldu ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar evde 1-2 yıl önceden kalma ölüm kabı vardı bende onu yemlemede kullanmak amacıyla çıkarıp suyla yıkadım sonra ise sıvı sabun döküp her tarıfını yıkadım bulaşık süngeriylede kazıdım güzelce duruladıktan sonra su koyup kapluşumu içine koyup yem verdim max 5 dk içinde kaldı bugün kabuğuna baktığımda ise kabuğun arka tarlarında hafif beyazlık farkettim böyle sanki çok ince beyaz çizgiler vardı elledim elimle silindi bende kabuğunu fırçalamaya başladım ve tamamen çıktı endişeye kapıldım acaba o kaptan olmuş olabilirmi ? ama 1-2 yıldır kuru yerde duruyor bakteri varsada ölmemişmidir ? neden olmuş olabilir beyazlık ?

Cvp: Mantarmı oldu ?

bende denıcektım annem uyardı onu bulasık sungerıyle kazımamalıydın yanlıs iş yapmıssın

Melih Bey kapla hiçbir ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Aklınızda bulunsun, kaplumbağanızın yaşam alanını dezenfekte ederken kesinlikle deterjan, kimyasal madde v.b kullanmayın. Kaynar suyla temizlemeniz ya da sirke ile temizlemeniz yeterlidir. Bunun yanında kabı tamamen doldurup içine mavi damla da damlatabilirdiniz.
Daha önce o kapta mantar oldu mu kaplumbağanız? Olsa bile sıvı sabun ve suyla temizlediğinizi düşünüyorum.
Beyazlıklar kireç olabilir. Mantarda yumuşama, kötü koku, döküldükçe çıkan beyazlıklar vardır.

1-2 yıl önce kaplumbağam o kaptayken gözleri görmüyordu ve sanırım yem yemiyordu mantar olmamıştı hem olsa bile 1-2 yıl o kapta mantarın yaşama şansı varmıdır kuru biryerde ? elimde maalesef mavi damla vs olmadığı için sabun kullandım.

Bazı bakterilerin 1 saatten 13 güne kadar yaşama süresi var ama mantar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

Eğer sildiğinizde o lekeler çıkıyorsa mantar değildir içiniz rahat olsun:) Suyun kireçli olmasıda kabukta beyazlaşma yapar.

Bende korkulacak bir şeyin olduğunu sanmıyorum, kireçtir büyük ihtimal.

Çıkıyorsa mantar vs. değildir,mantar kötü kokuyor,iplik gibi bir yapısı oluyor ne kadar kazırsan kazı çıkmıyor..

Suyun kireçli olduğunu sanmıyorum çünkü su eklerken musluk suyuna sera aquatan döküyorum öyle koyuyorum ama dediğiniz gibi ölüm kabına musluk suyu koymuştum ondan olabilir.

Geri