Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mavi Damla Tavsiyesi

poetika

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar hangi mavi damlayı tavsiye edersiniz? İsim olarak söyleyebilir misiniz?

Cvp: Mavi Damla Tavsiyesi

Piyasada zaten mavi damla dendiğinde genelde tek bir marka veriliyor.
contra-ıchthyo tarzı bie ismi olması lazım.

Cvp: Cvp: Mavi Damla Tavsiyesi

zencefil' Alıntı:
Piyasada zaten mavi damla dendiğinde genelde tek bir marka veriliyor.
contra-ıchthyo tarzı bie ismi olması lazım.

mailto:/product_info.php?products_id=25190
burada balıkların beyaz benek hastalığı ile ilgili bir ilaç olduğu yazılı.

Emre Bey mavi damla yani metilen mavisinin görevi akvaryumda hastalıklardan sonra, ilaç kullanımından sonra akvaryumu dezenfekte etmektir.
Akvaryumda ki yararlı ve zararlı bütün bakterileri yok eder.
Bunun için özel durumlar dısında kullanılması tavsiye edilmez.
Balıklarda ki beyaz benek hastalığıda bakteriyel olduğu için tedavisinde kullanılabilir.

yani mavi damlayı sureklı kullanmamız gerekmıyor oyle mı? bu beyaz benek hastalıgını nasıl anlıyoruz forumda bulamadım ben varsa lınkını yazabılır mısınız?

Balıklar için her su değişiminde dezenfektan amaçlı kullanırsanız iyi olur. Ben öyle yapıyorum. Her ne kadar bakteriyel bir hastalık olarak bilinse de bu bilgi yanlıştır. White spot yani beyaz benek hastalığı fungal bir hastalıktır. Yabancı literaturlerde böyle geçer.

Beyaz benek hastalığı nedir?

Beyaz benek Ciliaten parazit ailesine ait bir bakteri türüdür. Bilimsel adı ichthyophthirius multifiliis' dir. Akvarist dilinde Ichthyo yada beyaz benek denir.

Diagnoz (teşhis etme): Balık vücüdunda (deri üzerinde) oluşan yayılmış beyaz noktacıklar. Deride olan mukozanın mat bir renk alması.

Nedenleri: Akvaryumda hijyenik olmayan ortam, su değişimlerinde yapılan hatalar, akvaryum temizliğinin düzenli yapılmaması, su değerlerinin kötü oluşu hastalık nedenleridir.
Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) paraziti akvaryumda ve havuz bahçeleri balıklarında yaygın şekilde görülen ve hızla yayılan bir parazit türüdür. Bu parazit suda 3°C de 30°C sıcaklıkta yaşar, ürer ve yayılır.

Suyun gerektiği kadar temiz olmaması bu parazitin baska balıklarada geçmesini tetikler. Ama bulaşıcı değildir. Ve balıkta huzursuzluğa neden olur. Balık ilk etapta normal görünsede sonra akvaryum zeminine gelerek kuma, kayaya veya ağaç köklerine sürtünme eğilimi gösterir.

Bu eğilim balığınızın huzursuz olduğunu, parazitlerin vermiş olduğu kaşıntı nedeniyle balığın parazitten kurtulmak için baş vurduğu bir eğilim olarak görülür. Balık yüzerken bazen hiç olmadığı kadar aniden hızlanır, bu eğilim sanki balik derisine iğnemsi batmalar gibi hisseden balığın kaçma eğilimidir.

Akvaryum kumuna ve ya öteki dekorlara sürtünen balık böylece akvaryumun her tarafına bu paraziti yaymış olur. Ve öteki balıklarınıza geçme olasılığı % (yüzde) si artar. 2005 yılından itibaren bilim adamları Ciliaten ailesine ait olan Ichthyo (beyaz benek) parazitinin karakter yapısını arastırmış, savunma özelliklerini çözmüşlerdir. Ama bu Ichthyo parazitinin karakter değiştirmeyecegi anlamına gelmemelidir. Bu bağlamda Ichthyo parazitleri bir kaç türde bulunmaktadır ve hep olacaktır. Ichthyo paraziti bilinen 5 çesiti vardır bu türlerin yayılma ve davranış şekilleri hemen hemen aynıdır.

http://www.akvaryumculuk.biz sitesinden alıntıdır.

benim mavi damlanın tarihi geçmiş atıyım mı kulanıyım mı

Bence kendinize yeni bir damla alın.

bu mavi damla yani faydali mi zararlimi ben eskidenbalik besledigim için bende var biraz boyle cam sisenin içinde beyaz kapakli mavi murekkep gibi emin olamiyorum bendekimi dediginiz sey markasini soulediniz de resmini gonderebilirmisiniz eger bendekiyse kullanicam ne zaman kullanmaliyim 3 kaplumbagam varbiri kuçuk 2 buyuk.
:133:

Geri