Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mavi Damla

C3NK

Bronz 5 Üye
Katılım
25 Eki 2008
Mesajlar
35
Arkadaşlar ben akvaryumuma balıklar için olan mavi damla döksem bu kaplumbağalarımı etkilermi?:)[/i]
 
aynen katılıyorum onlara özel mavi damla varmı onumu kullanalaım yoksa masraf etmeyip balık damlasımı kullanalım ?
 
mavi damla dediğiniz contra-ıcyhto adındaki dezenfektandır muhtemelen. içindeki kullanma talimatına göre su değişimlerinde kullanabilirsnz hiç bir zararı olmaz kaplumbağalar için. hatta mantar ve bakteri oluşumunu da engeller. ancak gerekenden fazla kullanmamaya özen gösterilmeli..
 
öncelikle merhaba, sitenize dun üye oldum. içerik olarak oldukça zengin bir site bu nedenle emeği geçen herkese ve sorumu cevaplayacak olan kişilere teşekkür ediyorum (dünden beri elimden geldiğince açılan tüm konulara bakmaya çalışıyorum).

bu mavi damla (contra- icyhto)' yı kullandığımız da; Aragorn'un üst kısımda yazdığı "hatta mantar ve bakteri oluşumunu da engeller." bilgisi aklıma şöyle birsey getirdi bu durumda contra kullandığımız zaman ayrıca mantar ilacı alıp kullanmamıza gerek yok, doğru mudur?

bir de son sorum olarak; kaynatılmıs ya da bekletilmiş su kullanan kişilerin 'klor kırıcı' diye bir sey kullanması gereksiz midir?
 
Kaynamış su ya da bekletilmiş su kullanıyorsanız ayrıca su düzenleyici, klor giderici vb kullanmanıza gerek yok. Ama sularınız çok klorluysa dinlendirmenize rağmen yine de olmuyorsa o zaman kullanabilirsiniz.

Eğer kaplumbağalarınızda mantar yoksa ya da henüz başlangıç aşamasındaysa contra ıcyhto kullanmanız yeterli gelecektir. Ama ileri düzeyde bir mantar varsa antibakteriyel kremler ile bepanthane gibi doku iyileşmesini sağlayan bir merhem kullanmanız gerekir. Zaten contrayı sadece su değişimlerinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz önlem amaçlı kullanıyorsanız, mantar tedavisi içinse 3 gün boyunca önerildiği şekilde fazlaya kaçmadan kullanmanız olumlu etki yapacaktır.

Güzel düşünceleriniz için de ayrıca sağolun, biz teşekkür ederiz, iyi paylaşımlar, foruma hoşgeldiniz.
 
Geri
Üst