Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba Demek İçin

eminemre

Bordo Bereli
Herkese selamlar,

Uzun bir süredir foruma girememiştim. Bazı olaylar, araya giren askerlik ve askerlik dönüşü yoğun iş temposundan sonra şimdi işlerin de biraz daha toparlanması sonucu zar zor hatırlayamadığım şifremi alarak herkese bir merhaba demek istedim.

Özellikle foruma girmediğim dönemde bilgi ve tecrübelere dayalı paylaşım hacminin inanılmaz bir şekilde artmış olması beni fevkalade mutlu etti arkadaşlar. Eskiden zar zor bir akvaryum ve ısıtıcı aldırtmak için uğraştığımız yeni başlayan bir çok arkadaşımızın şimdi plastik ölüm fanuslarının yüzüne bakmadan direkt hazır ekipman ve paludaryum diyebileceğimiz yaşam alanlarıyla bu hobiye başlamaları gerçekten harikulade.

Başta Emre ve Cem olmak üzere bir çok moderatör ve üye arkadaşların engin deneyimleri, profesyonel paylaşımları ve çözüm odaklı tavırları ile oldukça gelişmiş bir arşiv oluşmuş.

Sözü fazla uzatmadan zaman zaman buralarda olup konuları takip etmeyi düşünüyor ve ilk olarak site yöneticimiz Ahmet'e ve tüm diğer aktif üyeler selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Cvp: Merhaba Demek İçin

Tekrardan hoş geldiniz diyelim. Önceden yaptığınız bilgi paylaşımlarınıza bende denk gelmiştim. Tekrardan aktif bir şekilde sizi aramızda görmek güzel.

Tekrar hoş geldin Emin Emre. Ben ilk girdiğimde aktif olarak yazıyordun ve senin yazdığın konulardan edindiğim bilgiler çok faydalı oldu. Geçmişteki ve gelecekteki olumlu katkılarından ötürü teşekkür ederim.

Her şeyin daha yoluna girmesi ve zorunlu hizmetinin bitmesine sevindim.

Cem, ben ve diğer arkadaşlarımız mantalite olarak hayvanın hasta olmasından önce ekipmanların tamamlanması için konunun ciddiyetine ve hayvanların kaliteli yaşam hakkına saygı çerçevesinde yoğun bir şekilde üzerine basarak değiniyoruz. Bu zaman zarfında daha pratik yada geliştirilmiş yöntemlerimizde olabilir.
Açıkcası zamanla internet kullanımı ile hayvan sahibi olmadan önce şartları ve hayvanların davranışlarını merak edip bilinçlenen ve buraya gelip atraştıran sayısıda bayağı arttı. Yada bir terslik olduğunu ölüm fanusunun bir hayvana eziyet olma ihtimalini düşünüp hemen araştıranlarda eskiye göre çok fazla. Yeni üyelerin çabuk iknasında buda çok etkili oluyor. Bu anlamda ikna etmek için fazla da uğraşmıyoruz. Kaynak nasıl olmalı yada düşük maliyete öncelikleri sıralıyoruz diyebilirim.

Sende hatırladığım bardak üzerine kuru alan vardı. Bardak değil ama daha geniş ve sağlam olacağını düşünerek cam kase kullanarak turtle pieri daha fazla yükseltmek için hala senden esinlendiğim bu yöntem önerisinde bulunuyorum :)

Seni daha sık görmeyi isteriz, hayvanların durumunu nedir?

Emre güzel sözlerin için teşekkür ederim. O zaman için öğrenciliğimin son yıllarında ufak bir bütçeyle işin içine girmiş, makismum su seviyesini yakalayabilmek için lav taşından yapılmış yapay adamı 3 tane shot bardağının üzerinde sabitlemiştim. Daha sonra şelale filremin için koyduğum malzemelerini beğenmeyip; saklama kabından kafa motoru kullanarak filtre yapmış ve bu filtreyi de 2 sene aktif kullnamıştım. Hatta sızdırmazlık konusunda eheim ile olmasa da atman ile falan yarışıyordum :)

Kaplumbağalara gelirsek şu anda biri 11cm diğeri 12 cm oldu. Küçük olan büyüğü geçtiğinde dişi olduğunu anladım. Kloakanın kabuğa yakın olması ve tırnakların uzamaması da durumu netleştirdi. Aynı zamanda diğer kasplumbağamın tırnakları hafif uzadı ama kuyrukta durum tersi. Dişi mi erkek mi dersen erkek sanıyorum ama 3-5 ay sonra dişi çıkarsa şaşırmam.

Kaplumbağalar 2 sene kadar beraber yaşadılar ancak son sene dişi olan saldırgan tutumları ve diğer kaplumbağanın huzursuz olmasından dolayı dişiyi anneme verdim. Dişi 50-60 litrede annemde, diğeri de 90 litrede bende yaşıyor. Annem ben 5 ay askerdeyken zaten üstünde uzmanlaştı epey kaplumbağaların. Yemleme ve filtre temizliği kadar en az benim kadar bilgili. Bir de sürekli işe git gel olunca aklım kalıyordu acaba zarar verdi mi kavga ettiler mi diye. Şimdi en azından 3 güne kadar zorunlu hallerde evden gidip gelebiliyorum.

Senin RES ve diğer tür kaplumbağaları görünce bu yaz babamın yazlıkta (Mürefte/Şarköy) çizgili kaplumbağayı keşke alsaydım diyorum. Ama doğadan koparmak istememiştim o dönemde. Eskiden ne çok kaplumbağa görürdüm; son 2-3 senedir Trakya'da hem kara hem dere kaplumbağaları çok azaldı. Gerçi bunda makinelerle yapılan tarımın ve dere sularının azalmasının da etkisi büyük.

Şimdiki projem 90 litre ile maksimum 2 sene idare edip; ikamet ettiğim şu anki evin değişme veya yıkılıp tekrar yapılma durumunda 500 Litre civarı bir sistem kurmak. Bu akvaryum mu olur yoksa 3+1 evin bir odasında pond tarzı mı olur yeni evin durumuna göre karar vereceğim. 12 m2 bir odanın 4-5 m2 sini kullanmayı düşünüyorum.

Sonuç olarak buralardayım, eskisi kadar yabancı kaynakları araştırmıyorum ancak yeni uygulamalar ve makaleler yakalarsak değerlendirelim. Tekrar herkese selamlar. Bol bol paylaşım yapalım. En kısa sürede bir kaç da fotoğraf eklemeyi düşünüyorum. İşten fırsat buldukça amatör fotoğrafçılığa da devam ediyorum ancak kapalı bir akvaryum sistemi kurduğum için akvaryumun kireçlenen yan camlarından açık akvaryumdaki gibi net pozlar yakalamak mümkün olmuyor :)

Tele-objektif ile beyefendinin rahatını bozmadan salonun giriş kapısına kamufle olarak bir kaç poz çekmeyi deneyeceğim :)

Hayvanlara maşallah diyelim. Benim büyük akvaryumdaki üç slider ile aynı boydalar muhtemelen. Geçimsiz olanı ayırmak ve yabancı birine vermemekle çok iyi etmişsin. İleride büyük yere geçince tekrar bir deneme yaparsın. Belki geniş alanda kabullenir. Gerçi ne kadar büyük olursa olsun hep dip dibeler :)

Çizgiliyi bakamayan birinden ilk akvaryumum varken yetersiz yerde olup bakamayan birinden sahiplendim. Diğerleri ile geçinemeyince büyük akvaryum projemde hızlandı. Aslında bende doğaya bırakmayı çok düşündüm ama o kadar alıştımki bırakamıyorum. İlk akvaryumu ona tahsis ettim ve odamda duruyor :)

Kamufle olmadan zaten bizim vahşileri yakalayamıyoruz. Yanlarına gidince olduğu gibi duran kaplumbağası olanlara imreniyorum :) Gerçi çizgilim bu hissi pekte aratmıyor.

Baraberce forumda yazmaya devam ederiz. Güzel resimlerini esirgeme :)

tekrar hoş geldin emin emre bilgisi olan arkadaşlara gerçekten ihtiyacımız. var. herhangi bir sebeple giremediğimiz durumda site boş kalıyor ve arkadaşlara yardımcı olma durumu zora giriyor. dediğin gibi eskiye nazaran daha bilinçli arkadaşlar var. bunun yanında kaplumbağalarla ilgili olarak yeterince ekipman ve yem çeşitleri de gelmeye başladı. bu da eski sistem ve bakım konularında yeniliklere yönelmemizi sağlıyor.

emre ben yöntemi çözdüm akvaryumun karşısına koltuğu getirip bir iki saat kıpırdamadan oturursan alışıyorlar kuru alana çıktıklarında akvaryuma yavaşça yaklaşacaksın ama eller arkanda dursun. o zaman bakıyor ama suya inmiyorlar. bir de oda da onlara bakmadan başka işlerle uğraştın mı ne yaptığına bakıyorlar. büyük olmaları da buna etken.

Aynen Cem ben de elleri arkada bağlayıp akvaryuma gittiğimde suya atlamadıklarını fark ettim. Elden yem verince demek böyle bir alışkanlık oluyor.

Ben bazen safari moduna giriyorum tripodu kuruyorum, tele objektifi takıp çayımı alıyorum ve bekliyorum :)

Hafta sonu salonda koltuğa uzandığımda kuru alandan beni göremiyorlar ve çıkıyorlar. Ancak kalkarsam herkes suda. Saatlerce tv seyrettiğim oldu. Vatandaşlar rahatsız olmasın diye :) Dediğiniz yöntemde bir kaçkez işe yaradı ama ruh hallerine mi bağlı bilemiyorum. Muhtemelen benimkiler çok az insan gördüğü için daha uyumsuz. Zaten evde tekim ve beni dahi az görüyorlar.

Emin, sen kamera çekimi ile bir adım ileri gitmişsin :) Bir ara bende kamera ile izleme sistemi kurmayı düşündüm ama zamansızlıktan sadece proje aşamasında kaldı.

Emre, Android tablet ve telefonlar için Lapse It Pro isimli bir program var. Cihazı sabit bir yere koyunca 720p yada 1080p olarak ister saniye bazında ister dakika bazında fotoğraf karesi alarak çekim yapıyor. Örneğin 10 sn ayarladığınızda ve 20 dakika çekim yaptığınızda dakikada 6 kare, 20 dakikada 120 kare çekmiş oluyor. Program daha sonra sitediğiniz müziği ekleyip, istediğiniz efekti yaparak fotoğrafları videoya dönüştürüyor.

1-2 saatlik çekimler yaparak hızlandırılmış bir video görüntüsü oluşturmak mümkün. Ancak telefonlarla bu kadar uzun süre çekim yapmak mesaj, çağrı, pil süresi gibi etkenlerden mümkün olmadığı için; ya uçak modunda bir telefon iel yada tabletle çekim yapılabiliyor.

Ben D SLR makine için kablolu uzaktan kumanda yapmıştım. genelde tripodu akvaryumun karşısına koyup, oturduğum yerden düğmeye basarak kareler alıyorum. Aslında vakit olsa uğraşılır ancak şu sıralar bana da zor geliyor açıkçası :)

Teşekkürler Emin. Dediğin gibi benimde zaman sıkıntım bayağı engel oluyor. Ama bir ara bu konuyu komple kamera sistemiyle çözeceğim. Aklımdaki şu hani bebeği olanlar bakıcıya bırakıp işten vs izleyebiliyorya o tarz bir sistem :) Bunu da yaparsam artık ya arkadaşlarım ya ailem beni doktora götürür :)

Ben de düşünmedim değil :)

Hatta teamviewerı telefona kurup evde bıraktığım laptopun kamerasını açarak zaman zaman akvaryumu kontrol ediyordum :) Elektrik faturasının yarısını akvaryum ve akvaryumla ilgili cihazlar için vermeye başlayınca bir silkelendim :)

İnsan merak ediyor ama, dışardan bakılınca tuhaf göründüğüne eminim :)

olayı aşıp kamera işine fena taktınız artık misafir gelse tırsacak ne oluyoruz diye, ellerini ayaklarını koyacak yer bulamayacaklar. :smile: biri bizi gözetliyooorrrrrrr. :whistling:

Dün kardeşimin evinde tekrar sistemi gördüm. O yeğen için gündüz bakıcı varken kullanıyor. Böylece hem güvenlik hemde bakıcı yanlış bir şey yaparsa uyarıyor.

Cem benim misafirler çekinmezde benim iyice kafayı bozduğumu düşünür. Git safariye orada çekim yap derler :)

Geri