Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba kablumbağam arada baya bir cik cik ötüyor burnundan

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba forum yetkilileri su sıcaklığı uygun kuru alanda aynı şekilde her zaman değil de arada bir kablumbağam sudan kafasını çıkartıp cik cik baya yüksek sesli nefes alıyor ben duyabiliyorum baya. Acaba endişe duymam gereken bir durum olabilir mi? Bazen çok çırpınıyor beni annemi görünce ondan yoruluyor ama bazı zaman yine yapıyor. 1 ay önce konumu hatırlarsınız belki Cem bey başka kaba koymak zorunda kaldım filitre bozulması ve akvaryum sızıntıları gibi akcigeri biraz sönmüş olabilir mi

Cvp: Merhaba kablumbağam arada baya bir cik cik ötüyor burnundan

Gözlemlediğim kadarıyla su içi baya uyuyor muhtemelen akcigerinde sorun yok gibi o 1aylık süreç için yanılmış olabilir genellikle altta ısıtıcıya kur filan yapıyor orada yoruluyor gibime geliyor. Ama biraz endişelendim yersiz bi endişe de olabilir emin değilim

Cik cik sesini halsiz bir şekilde kuru alanda ve bir iki dakika aralıkla sürekli olarak derinden gelen bir sesle yaparsa akciğer enfeksiyonudur.

Seri biçimde, tak tak tarzı ve özellikle sadece birini gördüğünde yapıyor ise dikkat çekmek için yapar.

Ses burundan geliyor ve ıslığa benziyorsa burnunu tıkayan birşey vardır. Ağzından su alıp burnunda fışkırtarak zaman içinde açar.

Burunda akıntı ve sümüğe bağlı baloncuk oluyorsa bronşittir. Su içindeyken burun ucunda tuttuğu baloncuk bunun dışında onu burnuna su kaçmaması için bırakır.

Cvp: RE: Merhaba kablumbağam arada baya bir cik cik ötüyor burnundan

cem' Alıntı:
Cik cik sesini halsiz bir şekilde kuru alanda ve bir iki dakika aralıkla sürekli olarak derinden gelen bir sesle yaparsa akciğer enfeksiyonudur.

Seri biçimde, tak tak tarzı ve özellikle sadece birini gördüğünde yapıyor ise dikkat çekmek için yapar.

Ses burundan geliyor ve ıslığa benziyorsa burnunu tıkayan birşey vardır. Ağzından su alıp burnunda fışkırtarak zaman içinde açar.

Burunda akıntı ve sümüğe bağlı baloncuk oluyorsa bronşittir. Su içindeyken burun ucunda tuttuğu baloncuk bunun dışında onu burnuna su kaçmaması için bırakır.

Yok kuru alanda yapmıyor özellikle su da beni annemi görünce baya bir çıldırıyor onda yapıyor o ilgi çekmek için olabilir. Genellikle altta kur yapıyor o da yormaz mı kendisini? Sizin akciger enfeksiyonu konularınıza baktım ağzını açıp astım gibi olur yazısını görünce biraz rahatladım burnundan yapıyor o sesi. Benim yapabileceğim bir şey var mı bronşit ise. Birde bronşit olma ihtimali var mı hiç dışarı çıkarmıyorum su 26-28 derece kuru alan 28-30 var çok rahat. 2 gündür elektrik gidip geliyor ama ısıtıcı metal bir anda suyu soğumaz diye biliyorum

Cevap üstüne cevap vermiş olacağım ama şimdi dışarı çıkarttım dolaşırken gözlemleyeceğim

El sallama sadece kur hareketi değil aynı zamanda savunma ve alfa olma noktasında gözdağı vermedir. İkinci bir hayvan yok ise sudaki yada akvaryum dışında gördüğü ve yabancıladığı, anlamadığı veya tehdit gördüğü herhangi bir cisimde hayvanı bu davranışa iter.

Sizi gördüğünde yapıyorsa ilgi çekmedir. "Beni gör, rızkımı ver, açım aç" hesabı.

Bu hayvanlar büyüdükçe vücutlarını kullanma tekniğini geliştirir. Enerjisini hastalanmadığı sürece dengeli kullanır. Tersine kendini zorlaması iyidir bu kas ve akciğerlerini geliştirir. Öyleki18 cm kabuk boyu üstü hayvanlar akşamdan sabaha kadar hiç nefes almadan metabolizmasını yavaşlatıp su içinde uyuyabilir. Tabiki uyuyacağı yer tercihi ona aittir. Tabanda, su ortasında, su yüzeyinde gibi. Bazıları belli bir yeri sahiplenir ve orayı başka hayvanlara vermez.

Burun akıntısı yoksa bronşit değil. Bronşitte şeffaf sıvı şeklinde tabiri caizse sümüklü çocuklar gibi dolaşırlar. Akciğer enfeksiyonu kadar ciddi bir hastalık değildir tedavisi daha kolaydır.

Dışarı çıkarma hava soğuk hayvan üşümesin.

Yorum için teşekkürler hayvanda burun akıntısı yok dışarda maksimum 5dk dolaştırdım o da kontrol amaçlı. Kur olayı ısıtıcı parlak olduğu için ayna gibi görüp kur yapıyor hatta kuyrunun altından siyah birşey çıkarmıştı.

O zaman o kur da olabilir yada rakip algılamış olabilir. O siyah cinsel organı. Cinsel gelişim safhasında vücudundaki değişiklikleri anlamaya çalışır. Bu sebeple bir süre cinsel organını sürekli dışarı çıkarır sonra normale döner.

Cvp: RE: Merhaba kablumbağam arada baya bir cik cik ötüyor burnundan

cem' Alıntı:
O zaman o kur da olabilir yada rakip algılamış olabilir. O siyah cinsel organı. Cinsel gelişim safhasında vücudundaki değişiklikleri anlamaya çalışır. Bu sebeple bir süre cinsel organını sürekli dışarı çıkarır sonra normale döner.

Anladım sağlığı yerinde olsun da ne yaparsa yapsın önemli değil :)  Biz onun hizmetkarıyız. Bilgiler için teşekkürler baya aydınlandım yine

Geri