Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Metabolik Kemik Hastalığı

Tost

Altın 4 Üye
Merhaba,​

Metabolik kemik hastalığı özellikle evde bakılan kırmızı yanaklı kaplumbağalarda sık görülen bir rahatsızlık. ​

Sebepleri​

1. Kalsiyum alımının eksikliği
  2. D3 vitamini alımı eksikliği
  3. Fosfor kalsiyum oranının dengesizliği (1:1 veya 2 fosfor 1 kalsiyum)

Davranış Değişikleri​

1. Keyifsizlik, normal hareketlerde azalma yavaşlama. İskelet sistemi zayıfladığından ve kasların kasılması engellendiğinden hayvan hareket etmek istemez
  2. İştahsızlık
(Bu belirtiler metabolik kas hastalığını gösterdiği gibi başka bir hastalığın sebebi de olabilir)​

Fiziksel Değişim​

1. Kabukta yumuşama veya piramitleşme
  2. Bacaklarda yay benzeri şekil değişikliği
  3. Pençelerde dışa dönme
  4. Baş bölgesinde asimetri, şişme, sert pütürler, çene bölgesinde değişim
Yukarıda bahsettiğim maddelerin bir tanesinde bile bir terslik varsa hayvanlarda bu hastalık ortaya çıkabilir. Yani hayvan yeterli miktarda güneş ışığı, kalsiyum almalı ve kalsiyium fosfor dengesi de korunmalıdır. Düzgün bakım koşulları ve yeterli dengeli beslenme olsa bile güneş ışığı olmazsa yine de kaplumbağamız bu hastalığa yakalanabilir. Kalsiyum eksikliği olduğu gibi kalsiyum fazlalığı da canlılar için zararlıdır. Kemiklerde zayıflık, böbrek taşı, böbrek fonksiyonlarında da bozulmalara sebep olabilir. ​

Fosfor miktarını ise kısaca şöyle açıklayabiliriz. YÜksek oranda protein içeren besinler (baklagiller de  dahil) yüksek fosfor içerir. Sindirim sistemine yüksek oranda fosfor girmesi de kalsiyiumun emilimini (kullanımını) azaltarak çeşitli problemlere sebep olabilir. Bizim evlerimizde kullandığımız hazır yemler zaten yaşa ve büyüklüğe göre formüle edildiği için pek problem olmaz. Ancak dışarıdan çok fazla ve sık olarak ödül verilmesi tehlikeli olabilir. ​

Tedavi​

İlk aşamalardaki hastalık uv ışığı ve dengeli beslenme ile geri döndürülebilir. Ancak kabuk piramitleşmesi gibi ileri durumlarda d vitamini ve kalsiyum enjeksiyonları, diyette düzenleme, terapi gündeme gelebilir. Ancak iç organların uğradığı zararlar geri döndürülemez. ​

kaynak1 kaynak2

Bu arada Cem Bey'in bu konuda yaptığı bir yoruma yazdığım cevap çok sert oldu sanırım. Emojiler bazen çıkıyor bazen çıkmıyor, mesaj da sonradan düzenlenemediği için böyle oldu. Kalp kırdıysam affola...

Şimdide yanlış yere yazdım  :helpsmilie: Modlar düzeltirse sevinirim.  :$

Yok rica ederim tabiki herşeyi belirtmekte fayda var. Sonuçta hayvanlarımızın sağlıklı biçimde yaşamaları için çabalıyoruz. Her bilgi güncelleniyor. Bizimde uymamız lazım zamana.

Bir dönem vitamin niyetine şerbet gibi çocuk şurubu öneriliyordu. Herşey gelişti değişti alternatif yenilikler çıktı.

Akciğer enfeksiyonunda da monodoks öneriliyordu. Diğer konuda belirttim hap ilaçlar dozaj ayarlamasında uygun değil diye o dönem bu sebeple bir hayvanımı kaybetmiştim titiz baktığım halde.

Yemlerden ilaçlara bakım ürünlerine varana kadar herşey yenilendi gelişti.

30'lu yaşlarda bir hevesle yurtdışı yurtiçi çok kaynak araştırması yapıyordum ama şimdilerde o heves yok yönetici ve üye bütün arkadaşlar ayrıldı. Tek tük kişi kalınca bende soğudum işin açıkçası. Artık bilgileri burada sizler yazdığınızda okuyup inceliyorum.

Konuyu üstte tutturdum bütün arkadaşlar inceleme fırsatı bulsun altlarda kaybolmasın.

Geri