Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Midye

morgeus

Bronz 2 Üye
Bugün, kaplumbağamın yanına bir tane midye aldım 2-3 cmlik küçük bir tatlı su midyesi. Onu beslemem için ne gerekiyor, kaplumbağam ona sataştı biraz ama zarar veremediğini görünce bıraktı uğraşmayı. Kaç derece su sıcaklığında yaşar, neyle beslemeliyim?

Cvp: Midye

Mikroorganizmalar ve bakteriler ile beslenirler.
Su sıcaklığını kaplumbağanın kabuk boyuna göre ayarladığımız için küçük diyebileceğimiz boydaki kaplumbağaların bulunduğu habitatın sıcaklığı midyeler için elverişli olmayabilir.Özellikle yaz aylarında akvaryumun bulunduğu odaya göre soğutucu(fan tipi) kullanmak gerekebilir.Bu da sump sistem kullanılmıyorsa;bağışıklık sistemi düşük olan kaplumbağalar için üşütme riski demektir.Büyük kaplumbağalar da midyeyi tüketmek isteyecekleri için aynı akvaryumda bakmak pek mümkün olmuyor.Cem bu konudaki tecrübesini konuyu görünce aktarır.

çok ters bir zamanda almışsın. midyelerin yaşama ısısı 24 derece civarları max 28 derece sonrası ölmeye başlıyorlar. ben iki tane 7-8 cm civarı almıştım. yazın öldüler. su gece dahi 30 derece altına inmemişti. su hacmine göre fazla olmaları da yeterli beslenmelerini engelliyor.

bu hayvanlar da balık gibi oksijen ister yani akvaryumda hava kabarcığı mutlaka olmalı. sirkülasyonda şart. beslenmesine gelirsek sudaki artık ve organizmaları süzerek beslenirler. biolojik filtrelerdir. bu hayvanlar uygun yer bulana kadar su içinde gezinir dururlar uygun yer bulduklarında oraya kendilerini gömerler. kaplumbağalar dalaşmadığı sürece kabuklarını aralayarak etsi dokusunu dil gibi çıkarıp beslenirler. temas olursa hemen kapanırlar. öldüklerinde normalde fazla açılır ölmeden evvel kenar yüzeydeki etsi doku kurumaya başlar. midyeli ortamlarda carbon filtre malzemesi kullanılmamalı. yosun önleyici malzemeler konusunda tam emin değilim. ama yosun partiküllerinden beslenebiliyorlar.

midye konusunda detaylı bir yazı yazmıştım ama o dönem host problemleri yüzünden konu silinmiş.

mailto:/4kbAz0.jpg

mailto:/gAZgrL.jpg

mailto:/952zaQ.jpg

elimde kalan resimler bunlar öldükten sonra açılmış ben yokken hayvanlar bir iki ısırıkla yoklamışlar.

Şimdi dediğiniz gibi çok az kabuk aralanmış ve o beyaz dokuyu kuma gömmüş, herhalde kendine uygun bir yer bulmuş besleniyor orada. Bu arada carbon filtre dediniz o nedir?

Dış filtrede kullandığımız kömürden elde edilen filtre malzemesi. Sudaki ağır metalleri alması yanında sudaki biyolojik canlılarıda (Bakterileri, mikroorganizmaları) öldürür

Geri