Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Minare salyangozu görüntülerim (Çizgili kaplumbağa akvaryumumdan)

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

Çizgili dere kaplumbağamın akvaryumunda yaşayan minare salyangozları bayağı çoğaldı. Geceleri cama bitkiye ve kayalara tırmanıyorlar. Su yüzeyinden yukarı dahi çekinmeden çıkıyorlar. Gündüzleri kumun içerisindeler. En güzel yanıda çizgili kaplumbağam bunlara hiç dokunmuyor. RES olanlar minare salyangozlarını yaşatmıyordu.

Kayalık bölümden birkaç görsel eklemek istedim. İlginç yerlerde rastlarsam gene resim eklerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Minare salyangozu görüntülerim (Çizgili kaplumbağa akvaryumumdan)

Çok güzel bir görsellik olmuş doğal bir ekosistem oluşmuş gibi sanki :)

Bende bununla ilgili bir konu açıp soracaktım :) Bende res lerin oldugu akvaryumuma elma salyangozlarından koysam kaplumbagalar zarar verirmi salyangozlara ?

Birde deçenelerde Ankara da Ulus halinin oradaki petshop da çizgili dere kaplumbagası gördüm, ama alamadım başka akvaryumum yok diye ve reslerle birlikte duramaz diye. Çizgili kapluslar zormu bulunuyor ? Yani ayağıma gelen fırsatı temişmi oldum acaba ? :(

RES lerin Çizgililere göre ne kadar vahşi olduklarının en büyük kanıtı. Bu arada epey çoğalmışlar bazen coşuyorlar, önünü alamıyoruz. Fazla olursa foruma dağıtırsın Emre artık :)

Zeki, Bırak Elma Salyangozlarını, neredeyse sınırsızca çoğalan adi salyangozlar bile RES akvaryumunda yaşayamıyor. Ben minare denemiştim 4-5 cm lik minareleri katır kutur yemişlerdi ki o zaman 10cm yi geçmemişlerdi henüz benimkiler. Elma Salyangozu çok hassas ve narin bir tür. Strese girip ölebiliyorlar. Her balık türüyle bile yaşamıyor.

özellikle bizimkilere kurutulmuş yem verdiğimiz için. bu hayvanların kokusunu alarak saldırma durumları olur. hatta suya bıraktığın anda kuma değmeden giderler. zaten büün günleri dip köşelere bakıp ne yiyebilirim demekle geçiyor.

görüntü güzel emre. o akvaryumda res olsaydı ve çizgili onun yediğini görseydi eminim o da dalardı bunlara. olayın farkında değil. bir gün kabuğuna tırmanırlarsa o zaman görüntü hoş olur.

Bakalım daha neler görüp neler öğreneceğiz :)

Teşekkürler arkadaşlar.
Zeki, Emin Emre nin dediği gibi elma salyangozu daha hassas hatta kabuğu ince olduğu için rahatça kırıp yiyebiliyorlar. Minare salyangozlarını da affetmiyorlar.
Çizgili dere kaplumbağası ile kırmızı yanaklar aynı akvaryumda olmuyor. Ben bizzat yaşadım. Genç yaşa galdiklerinde özellikle kavga başlar. Ayrıca su ve kuru alan ısılarıda doğal ortamlarına bakarsan farklı. Hayvanlerın gereksinimini dikkate alırsan bu sebepten de ayrı akvaryumda olmalılar.

Evet Emin Emre, sayıları hızla artıyor. Ben geçen sene 8 tane aldım. 4-5 tanesi res ler tarafından imha edilince kalan 3 tane minare şu an 40-50 gibi bir rakama ulaşmıştır sanırım. Orada görünenin dışında bitkide ve kumda gezinenlerde var. Hatta filtre açılınca içerisinden de çıkan oldu. Borulardaki yosunlara gidiyorlar. Nasıl döngüye kapıldıysa ben suyu veren boruda dahi minare salyangozu görmüştüm. Tıpası olmadığı için atlayabildi :)
Bu arada seninkiler daha da azman çıkmış. Beninkiler kırmadan minareyi alıp içini vakumladı ve kabukları attılar. Bildiğin çekirdek gibi gitti 4-5 minare. Kalan 3 taneyi zor kurtarmıştım. Özellikle çizgili besleyenlere elden verebilirim. Bu sıralar gene minik minareler meydana çıktı akvaryumda. Sanırım çoğalma mevcut. Arada dibe akşam yemde bırakıyorumki onlarda nasiplensin.

Cem, minareleri attığımda res ler ile çizgili daha gerilim yaşamamış ve aynı akvaryumdaydı. Res ler minareleri imhaya giderken çizgili oralı olmadı. Geçenlerde bir gün çizgili uyurken ışığı açmıştım. Baktım minare bunun alttan kabuğa tutunmuş. Makinayı alıp çekene kadar kendini suya bıraktı. Işığı gördülermi içgüdüsel olarak gündüz sanıp kuma gömülmeye gidiyorlar. Bir faydalarıda akvaryumda kalan dışkı oldumu gece onun üzerinde öbeklenip dışkıyı yok etmeleri. Çizgili dışkı yeme huyu olan bir tür değil, bu anlamda minareler iyi iş görüyor.

benim royalden elma salyangozu çıkmıştı nasıl yiyecekler derken vatandaş çerez yer gibi götürdü. bu hayvanların faydası çok ama dediğin gibi bizimkilerde yiyecek ayrımı olmaması durumu kötüleştiriyor.

sarı salyangozlarım var balıklarla birlikte yaşayan acaba benim kaplumbağalarla birlikte yaşarlarmı sorun olurmu? çünkü güzel temizlik yapıyorlar akvaryumda

Çok hoş gözüküyor cidden . Emre abi akvaryuma bi faydası dokunuyor mu sudaki mikropları temizleme vs ? Bir de çok çabuk ürüyorlarmış o sıkıntı :)

reslerle hiçbir hayvan yaşamaz.

Abi peki çizgili kaplumbaga zor mu bulunuyor ? ondanda beslemek istiyorum. RES ler biraz sert haşin bakıyolar :) çizgili biraz sanki sırıtır tarzda bakıyo :)

Acaba çizgili aç kalsa yemeye kalkar mı? Cidden resler tam bir katil tür. :smile: Utanmasa benim yengece bile saldırır ama kazanması mümkün değil. :t65y:

zeki52' Alıntı:
Abi peki çizgili kaplumbaga zor mu bulunuyor ? ondanda beslemek istiyorum. RES ler biraz sert haşin bakıyolar :) çizgili biraz sanki sırıtır tarzda bakıyo :)
Ben cevap vereyim çizgililer 5-6 yıl önce petshoplarda yoğun bir şekilde satılırdı, en azından ankarada durum buydu. Daha sonra bunlara rastlanmaz oldu sadece resler ve bazen arasına karışan cumberland dışında tür bulmak pek mümkün değil. Çizgililer yerli tür olduğu için yasaklanmıştır muhtemelen.

evet korunma altında bir tür. soyu tükenme durumuyla karşı karşıya, petshoplarda satılması durumunda ağır cezası var.

Cvp: RE: Minare salyangozu görüntülerim (Çizgili kaplumbağa akvaryumumdan)

Restart' Alıntı:
Çok hoş gözüküyor cidden . Emre abi akvaryuma bi faydası dokunuyor mu sudaki mikropları temizleme vs ? Bir de çok çabuk ürüyorlarmış o sıkıntı :)

Filtrasyona faydaları var Emre. Ben defalarda akşam dışkı üzerinde toplandıklarını gördüm. Dip çekimi yapmama gerek kalmıyor. Çizgili dışkı yeme eğiliminde olmadığı için minareler olmasa dip çekimi ile uğraşmam gerekirdi. Yosun omuşumunada mani olduklarını düşünüyorum.
Hızlı üredikleri kesin ama sorun olacak boyutta değilller. Neticede isteyenlere yada akvaryumculara verebilirim :)

Evet Zeki çizgili ülkemiz hayvanı ve doğadan toplanması yasak. Arada pet shoplar satıyor ama çiftlik üretimi olmadımı ki hemen hemen tamamı doğadan toplama olduğu için onlarda kurallara aykırı hareket etmemek için artık rastlanmıyor. Bende bakamayan birinden sahiplenmiştim.
Renksiz bir hayvan ama insana yakın gelen bir sıcaklığı var. Benim parmağımı yem varken yanlışlıkla ısırdığj oldu ama yem yokken hiç atlamaz. Diğerleri gibi değil. Daha net ayırt ediyor. Doğaya bırakmayıda düşündüm ama içim el vermedi. Hayvana bağlandım diyebilirim.

Matt' Alıntı:
Acaba çizgili aç kalsa yemeye kalkar mı? Cidden resler tam bir katil tür. :smile: Utanmasa benim yengece bile saldırır ama kazanması mümkün değil. :t65y:

Belki o zaman niyetlenir ama çok aç kalırsa olur belki. Şu ana dek gayet barışçıl :)

Emre abi çizgiliye metabolizması için. de haftada bir aç gün bırakıyor musun ? Yoksa onların ki farklı mı ?

cem' Alıntı:
evet korunma altında bir tür. soyu tükenme durumuyla karşı karşıya, petshoplarda satılması durumunda ağır cezası var.
Şimdi benim anlamadığım bizim ülkemizde neden çiftliklerde üretim diye bir durum yok? Hem soyu tükenme tehlikesindeymiş üretilip bu tehlike durdurulabilir üstelik res ithal etmek yerine bu hayvanlar evlerde beslenebilir... Renksiz bile olsa bence çizgililer her açından çok daha iyi bir tür.

bütün koşullar uygun olsa dahi kazançlı bir iş değil. insanlar her zaman renkleri canlı hayvanlara meyillidir. tercih eder. kaldı ki yasak var ama olanı koruyamıyorlar. çaba göstermiyorlar.

Cvp: RE: Minare salyangozu görüntülerim (Çizgili kaplumbağa akvaryumumdan)

Restart' Alıntı:
Emre abi çizgiliye metabolizması için. de haftada bir aç gün bırakıyor musun ? Yoksa onların ki farklı mı ?

Evet Emre, çizgiliyide haftada bir gün aç bırakıyorum. Oda aynı sistem besleniyor. Sadece bitkiseli bir tık daha az tutuyorum.

Matt' Alıntı:
cem' Alıntı:
Şimdi benim anlamadığım bizim ülkemizde neden çiftliklerde üretim diye bir durum yok? Hem soyu tükenme tehlikesindeymiş üretilip bu tehlike durdurulabilir üstelik res ithal etmek yerine bu hayvanlar evlerde beslenebilir... Renksiz bile olsa bence çizgililer her açından çok daha iyi bir tür.

Üreten bir çiftlik var ama tabiki kapasite yetersiz.

Bir konuda slider türü akvaryumda beslemeye daha uygun bir canlı. Bunun bir sebebi boyun ve bacak uzunluğu ile firar şansının yüksek olması ve kuru alanın buna uygun dizayn edilmesi, diğer bir sebebi de akarsu hayvanı olduğu için uygun bir akıntıya ihtiyaç duyması. Evlerde zaten o kadar derin akvaryum yapılamasada dere kaplumbağası olduğu için derin sularda yaşamadığı ve buna uygun bir sistemin olması gerektiğidir. Bunu belirtmemin sebebi doğaya bırakılanların akarsu yerine göllere bırakılmasıdır.

Geri