Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Minare Salyangozu (Melanoides tuberculata)

ecemkoten

Bordo Bereli
Melanoides tuberculata
Ebat pH GH Temp
2 cm 7.0 8 26°C

Thiaridae (Melaniidae) Ailesinden (Malaysian Trumpet Snail – Malezyalı Borazan Salyangozu)

Alt Grup: Melaniinae

Orjini: Tüm tropikal bölgeler

Bilimsel İsmi : Melanoïdes tuberculata

Ebatları : En fazla 47 x 14 mm, fakat genellikle daha küçüktür (2 cm).

Solunum : Solungaçlarla , suda.

Sıcaklık : 16 - 30°C

Dağılım: Çok geniş çeşitlilikteki sulu alanlar ( bataklık ve düzenli kurutulan biyotoplar hariç). Orta derece tuzluluğu tolere edebilir.

Tanım : Minare şeklinde olan tek tatlı su salyangozudur, spiral kesimli şekliyle Kuzey Afrikada ortaya çıkmıştır.
Not : ( Sadece başka bir türü daha vardır ki o da Sahara’da yaşar, “kozmopolian M.Tuberculata”. Eşeysiz ürer ve dünya geneline kuşlar ve insanlar aracılığıyla dağılmıştır. Afrika kökenli bu alt tür ile ana türün ilk ortaya çıkışı Miyosen devre kadar gider [Miyosen : M.Ö 23,8 ile M.Ö 5,32 arası ] )

Bakımı ve beslenme biçimi : En az 9 Lt’lik bir tank gerekmektedir. Kısmen derin bir taban saklanmaları için alan oluşturur. Kaya,dal, bitki gibi doğal korunaklar tercih edilebilir ancak zorunlu değildir.Omugasızları yiyen balıklarla bir araya konmamalıdır.Melanoides gruplar halinde bakılabilir , bitkilere veya canlı balıklara zararı yoktur ancak fırsat olduğunda balık yumurtalarını ve ölü balıkları yer.Asidik sular , elma salyangozunda olduğu gibi kabuğuna hasar verir, bu sebeple PH derecesi 7.0’nin altına pek inmemelidir.Genelde tankta bulduğu alg,tortu, yemek artığı gibi besinlerle yetindiğinden ayrıca yem atılmasına gerek yoktur.

Faydası : Yemlerden artakalanları yer, toprağı hareketlendirir, hava dolaşımına katkıda bulunur.

Özellikleri : Geceleri ortaya çıkar, gündüzleri genelde taban malzemesinin altındadır ( Kişisel not: çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgiye ve kendi gözlemime dayanarak söyleyebilirim ki, taban malzemesinin çok ufak taneli veya ağır bir malzeme olması durumunda kum içine giremiyor – Bende Hagen siyah kum var mesela ) . Pek çok salyangozun aksine ve aynı elma salyangozu gibi erkek ve dişisi vardır, ancak dişisi erkek olmadan üreyebilir. Melanoides yavrularını canlı doğurmaktadır, yani aynı formda minyatür minare salyangozları doğurmaktadır.

Akvaristler için oldukça faydalı olan bu salyangoz, akvaryum sağlığı için de önemli bir göstergedir.Eğer balıklarınıza fazla yem atıyorsanız, minare salyangozları yem fazlalarını yutmaktan büyük keyif alacaklardır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi biyotobunuz mutlu,mesut olacak ve üreyecektir ! Bu üremenin mantıklı sonucu olarak tüm minareler gece olunca kumun üstüne çıkacak ve akvaryumunuz bir çöp sepeti gibi görünecektir. Yine sonuç olarak bu fazlalıkta minare salyangozunun çıkardığı dışkılarda biyotobunuzun bozulmasına neden olacaktır.
Eğer sudaki oksijen miktarı azalırsa tıpkı balıklardaki gibi, minareler de toplu olarak yüzeye doğru çıkacaklardır .

Akvaristlerin yapması gereken ise bu canlılardan tümüyle kurtulmak değil, çoğalmalarını baskı altında tutmayı öğrenmektir. Bu canlıların davranışlarını gözlemlemek te epeyce yararlıdır.
Ancak eğer istila başlamışsa sayıyı azaltmak için aşağıdaki çözümler faydalı olabilir :

Eğer taban malzemeniz ince kum ise, marul veya haşlanmış ıspanak bırakarak, üstüne toplanan salyangozları elle çıkarabilirsiniz.

Eğer taban malzemeniz orta büyüklükte kum ise tanka Makrakanta (Botias) , Tetraodon, Macropodes gibi yiyicilerden ekleyebilirsiniz.

Aslında istila sebebi dikkate alınmalı ve günlük balık yemlemesinde “günde 2 sefer yemleme” biçimine alıştırmak yerine günün çeşitli zamanlarında az ve hemen bitecek şekilde yemleme yapmak daha iyidir. Az yemleme yapılan tanklarda, ya da yem artığının çok olmadığı tanklarda Melanoides yavaş gelişim göstermektedir.

Sonuç olarak ise, tanktan çıkardığınız melanoidesleri çöp ya da tuvalete atmak yerine tetraodon veya makrakantalar için doğal yem olarak kullanabilirsiniz. Eğer bu balıklara sahip değilseniz de devamli alışveriş yaptığınız dükkanlara ücretsiz canlı yem olarak verebilirsiniz .

Yazan : Aslıhan Hancıer

Akvaryumumda sadece 2 gündür 10 adet minare salyangozu bulunduruyorum. Fakat dip temizliği gözle görülür bir biçimde farkediliyor. Çok sevimliler bitkilere ve cama yapışıyorlar geceleri :) Ama gündüzleri ortalıkta yoklar. Arzu'nun tavsiyesi üzerine edindim fakat çok memnun kaldım. Tek dezavantajı birkaç ay sonra sayılarının 2 katına çıkabilmeleri. Bakalım o zaman neler yapıcaz :)

Umarım almak isteyenlere faydalı olur yazı :)

mailto:/img838/8171/img1264i.jpg

Cvp: Minare Salyangozu (Melanoides tuberculata)

Çoğalırlarsa evlatlık almak isterim fazlaları :)

Güzel bir yazı ve paylaşım olmuş.

Seve seve evlatlık veririm onları :)

Şuanda bir tanesini bile yemedi bizimkiler çok ilginç bir şekilde :)

Ecem hanım bende 5tane minicik var bunlardan:) Kapluş yer diye ayrı kapta duruyolar sularına filtreden çıkan elyafı sıktım ve karides attım biraz. Boyutları 1 yada 2mm, raffy pden küçükler. Ne zaman çoğalmaya başlarlar sizce? :) Suyun ısısı 17derece.

Ne süredir sizleler ? :) Benimkiler iki günde bir yavru doğurdu bile şuanda :) Bende yavruyu ayrı kaba aldım zarar vermesinler diye :) Ama sizinkiler çok küçük benim salyangozlar 2 cm kadarlar. Üremek için bu boyuta ulaşmaları gerekebilir :) Birde suyun ısıtısı benim 26 derece sanırım sıcakta daha çok ürüyorlar :)

Ecem hanım yavrularınıza bende talip olmak isterim fakat nasıl alabilirim ki. :) Ah şu mesafeler...

Mersine kadar dayanabiliceklerini bilsem veririm tabiki :)
Emin bey ile yakın oturuyoruz o yüzden ulaştırabilirim kolayca sanırım:)
Ama Utku bey her petshopta bulunuyor merak etmeyin :) Tabi evde yetişenler daha sağlıklı olur diye düşünüyorum :)

Hem öyle hemde Mersin'de o düzeyde bir petshop yok diye düşünüyorum. :) Aslında sağlam şekilde paketlense bence dayanırlar. Benim bulunduğum ilçenin bir köyünde akvaryum balığı çiftliği var. Adam İstanbul'a , İzmir'e balık gönderiyor. Torbalara o2 basıyor o ayrı mesele. :)

kaplumbağalarla yaşayabiliyolar mı kaplumbağalar zarar veriyo mu salyangozlara

UtkuKurt' Alıntı:
Hem öyle hemde Mersin'de o düzeyde bir petshop yok diye düşünüyorum. :) Aslında sağlam şekilde paketlense bence dayanırlar. Benim bulunduğum ilçenin bir köyünde akvaryum balığı çiftliği var. Adam İstanbul'a , İzmir'e balık gönderiyor. Torbalara o2 basıyor o ayrı mesele. :)

Güzel bir yöntemmiş ama :) Bakalım yavrular çoğalsın deneriz yollamayı :)

ceviz' Alıntı:
kaplumbağalarla yaşayabiliyolar mı kaplumbağalar zarar veriyo mu salyangozlara

Normalde zarar verme ihtimalleri vermiş fakat benimkiler hiç dokunmadı bile.

hmm almak isterim ama benimkiler yerse çok kötü olur canlı yeme karşıyım ben

Canlı yeme hepimiz karşıyız. Çok fazla yem çeşidi kullandığım için onlara tenezzül etmiyorlar sanıyorum.

Ecem hanım cuma günü aldım eminönünden :) Aslında su mercimeği almaya gittim ama bulamadım. Kumun arasına kaçarlar ve kapluşlar yer diye ayrı kaptalar. Aynı kapta olurlarsa yem olurlar büyük ihtimalle. Sizin yavruların boyutu nedir acaba?

tenezzül etmesinler tabiki bakayım belki alırım

Aman yavruları atmayın ecem hanım denemek için içlerindeki en irisini attım bi süre sonra diptdeki taşın üzerine çıktığı an kaptı kapluş yakaladım kapluşu sinir oldu parmağımı ısıracak, e tabi çoktan kırmış kabuğunu falan yazık oldu yani. 2cm olsalar belki yemezdi ama stick yemden bile ufak olunca affetmedi kapluş:S

Kaan bey belkıde koklayıp bırakırlardı bı deneseydınız. Benimkiler öyle yapmıştı çünkü :) Ama tehlikeye atmaya değmez oda ayrı

Ecem abla ben seve seve sahiplenirim bunun için ısıtıcımda var ve uygun bir akvaryumum senden yanıt bekliyorum..

Çoğaldıkça veririm Emre sana da :)
Şuanda çok fazla sayıda yok, semender akvaryumuna aldım ki bitkili akvaryumda daha çabuk çoğalıyorlar diye.
Şuanda ufak ufak çoğalmaya başladılar bakalım :)

Geri