Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mülayim'in evi - Piramitleşme?

dbasol

Gümüş 3 Üye
Bakımını bir büyüğümüzün yaptığı, Pet Shop'ta buz gibi küçücük bir kaptan kurtarılmış Mülayim ve evi. Piramitleşme hafif var gibi geldi ama emin olamadım, sizce nasıl kabuk durumu?

mailto:/ddfksx.jpg
mailto:/4zuemc.jpg
mailto:/1gpq4j.jpg
mailto:/f1hyk1.jpg
mailto:/w70wp.jpg
mailto:/15g56vo.jpg
mailto:/214y4b8.jpg

Cvp: Mülayim'in evi - Piramitleşme?

kaplumbağanın herhengi bir sorunu yok normal gözüküyo kedinde maşşallah çok güzel

Bence piramitleşme yok evleride çok güzel güle güle kullanın dış filtrenin giriş ve çıkış borularına bi çare bulun bir çok kaplumbağa dış filtrede bu olay yüzünden öldü

doğa akvaryum güzel olmuş, eline sağlık. alttaki kum quartz mı bitki gübresi mi onu seçemedim. ama bir mango kökü şart gözüküyor.

kaplumbağaya gelirsek. en başta agil yem şart. hayvanın kabuğunda boyda gelişme az tepeye doğru çok. bu da kalsiyumu sanki fazla alıyor gibi geldi. kalsiyum besinlerini bir süre verme. calcil kemik vb. aynı zamanda üst kabuklarda kopma az üstüste binmişler. yani eski kabuklar hala duruyor. dediğim gibi mango kökü alırsan bunları sürtünerek atabilir. 2 yaşı geçkin gibi duruyor ama boy uzaması az.

son olarak kedi ile kaplumbağayı yalnız bırakmayın. hayvana teti atması bir yana suya düşerse. lambayıda suya düşürüp elektriğe kapılabilir her ikisi de.

bence kabuk saglikli ama piramitlesmeye baslamis qibi bi diyet uygulamalisin diyetten kastim beslen programi emre beyin bu konuda yazilari vardi onlara goz at beslenme bolumunde bulabilirsin.onundisinda akvaryumunu cok beqendim cok guzel olmus kaplusuna saglikli yasamlar dilerim:)

Cem taban malzemesi siyah quartz. Mango kökü de aklımda, uygun fiyata bir tane buldum almak üzereyim. Küçük boydakiler lav kayalarına sürtünüyorlar genelde ama boy büyüdükçe mango şart oluyor.

JBL Agil'i Juen'e sordum gelmemiş henüz. Yoksa ilk aklımda olan şey Agil almak. Şimdilik Reptomin var ana yem olarak. Ek olanları da Raffy Mineral, Vital, Gammarus.

Kalsiyum olarak devit-3, Raffy Mineral ve akvaryumun içinde olan ara sıra tırtıkladığı mürekkep balığı kemiği var. Daha sahipleneli bir ay oldu, ilk geldiğinde kabukların durumu çok daha kötüydü. Derisinin rengi dahi sarımsıydı, şimdi bayağı düzeldi. Ne dersin, hepsini birden mi keseyim?

Kedi İran kedisi olduğu için fazlasıyla uyuşuk. Hareket dahi etmesi mucize gün içinde. Aynı odada muhabbet kuşu da var onun da ancak kafesinin önüne gidip bakıyor, sonra gidiyor. Yine de gözetim altında, zaten biz evde yokken hep terasta olduğundan pek sorun çıkma olasılığı yok.

mineral ile D3'ü haftada bire çekip kemiği al. en azından bir süre böyle devam et. zaten mineralin içindeki kalsiyum yeterli. hatta mineral varken calcil yeme bile ihtiyaç yok onu hiç alma.

kabuk temizliği yapıyor musunuz? kabuğun üstünde değişik bir zar tabakası var sanki, yumuşak başlı bir diş fırçasıyla temizlemenizi öneririm.

Ortam ve hayvan çok güzel görünüyor. Özellikle kaplumbağanın rengi çok güzel. Cem beslenme konusuna değinmiş. Bitkisel yem ile birlikte taze yeşillikte verilebilir. Ben sırt kabuğun kablumbağaya önden baktığınızda sol sırasındaki son iki plakasının eski olanlarında hafif kayma var gibi. Sanki önündekinin altına girmiş gibi. Uygun beslenme ile zamanla düzelir bence.

Kabukta pramitleşme yok ama üstteki keratin plakları normalden daha fazla kalınlaşmış. Keratin, bir çeşit protein sentezidir. Buda hayvanın protein ağırıklı beslendiğini gösteriyor. Bir süre protein oranı düşük bitkisel ağırlıklı yemler kullanmanı öneririm.

Kabuğun üstünü arada fırçalıyorum. Aslında asıl sorun alt kabukta, yerde yürürken dahi alt plakaları yere sürtüyor normalden fazla şekilde. Bahsettiğiniz gibi çok büyük ihtimal sadece karidesle beslendi bu hayvancık ve aşırı protein yüküne maruz kaldı. Şu anda gammarusu haftada bir ve az miktarda veriyorum. Daha çok reptomin ve vital ağırlıklı gidiyorum. Yine haftada bir de mineral veriyorum.

Şimdi mineral ve gammarusu haftada bir verdiğime göre, diğer tüm günlerde reptomin+vital mi vereyim? Agil'i de ilk fırsatta alacağım ama ek bir tavsiyeniz var mı?

Bir gün mineral, bir gün gammarus, iki gün reptomin, iki gün vital, bir günde aç.

Bence en iyi öğün düzeni bu hayvan için bu. Vital günleri oran ayarlanarak taze sebze çok iyi olur. Agil alınacaksa reptomin günü harmanlanarak verilebilir.

Maşallah kaplumbağanız çok yakışıklı:)

Maşallah kaplumbağanız çok yakışıklı:)

Geri