Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Murşit'i kaybettim

SinekAs

Gümüş 2 Üye
Murşit (sürekli kuru alanda yatan) akşam eve bir geldim.. suyun tabanında kafası aarkaya sarkmış ters bir şekilde yatıyordu.. sonra elime aldım hiç bir hareket yok.. Sonra dışarı çıkardım.. Bir kaç adım attı ve sonra yine sadece durdu.. kafası tamemen dışarda... Ne olmuş olabilir?

Cvp: Murşit'i kaybettim

Şimdiden başın sağ olsun :(

Ortam vb. gibi yerlerinde zor durumda kalan ve hastalanan kaplumbağalar bazen kendiliğinden kış uykusu gibi derin bir uykuya dalabiliyor. Hemen öldü diyerek gömmemek lazım bana göre. Bir kaç gün kuru alanda beklet, kabuğu çok yumuşayıp kokmaya başlarsa ölmüş olduğunu anlarsın. Kaplumbağalar bu uykuda agız, burun yerine de derisinden teneffüs ettiklerini duymuştum. Ve kalbide dakikada 1 kez bilemedin 2 kez atabiliyor. Yani öldüğü sanılıyor. Dediğim gibi bir kaç gün kuru bir alanda kalsın.

Bahsettiğin gibi sürekli kuru alan da uyuyorsa bir hastalığı var demektir. (akciğer enfeksiyonu olabilir) Forumda belirttin mi hatırlamıyorum ama başka belirtileri de oyduysa gerekli önlem alındığı taktirde kurtarma imkanını deneyebilirdik.

Eğer öldüyse başın sağolsun.

Çok ilginç bir şey oldu.. Birden yüzmeye başladı... Ama asla kafasını içeri çekmiyor.. Sürekli su üstünde

Tarık o hayvan için şu konuda ki akciger enfeksiyonu başlığını bir gözden geçir, hastalık belirtilerinde seninde hayvanda gözlemlediklerin varmı ?

mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

Sanırım maalesef akciğer enfeksiyonu...

alt kabukta bir şey yok.. üst kabukta er yer siyaha yakın koyulaşmalar var

Hangi belirtileri göstermekte ? Başlıkta belirtilen süreçleri acilen uygulamanı öneririm.

Maalesef bulunduğum yerde kedi veya köpek için bile yeterli düzeyde veteriner bulunmamakta

Yer yer koyuluk salya ağzını açma

hayvan akciğer enfeksiyonu derhal veterinere götürülüp antibiyotik ilaç almalısın. bu hayvanın kaldırabileceği ölçüde 1 ml'lik şırınga içinde vermesini iste. hayvanı kabuk üstü kadar su olan bir kaba al. yoksa boğulması kaçınılmaz. sanırım son evrede hayvan. ciğerler zorladığı için kafasını içeri çekemiyor. yem yeme durumu nasıl iştahsız mı ?

Tarık bu hayvan enfeksiyonda son konuma gelmiş artık. Durum hiç iç açıcı değil ve kritik. Açık konuşmak gerekirse çok fazla ümidim yok ve sende veterinere götüremediğini belirtiyorsun. Normalde her daim öncelikle veterinerin kaplumbağayı görmesi gerektiğini savunur ve antibiyotiği onun vermesini söylerim. Madem durumlar kısıtlı ve çare yok eczaneden bir adet genta 40 ml ( http://www.ilactr.com/ilac/genta-40-mg.html ) al. Yem yeme durumundan bahsetmedin ama yemine bir damla damlat eğer yiyorsa. ( alacağın şırınga 1 ml olsun. http://www.hayatsiringa.com/urun.php?id=43&&parent_id=37&&kat_id=43) Yemiyorsa Cem abinin de dediği gibi kabuğunu örtecek, kafasını da rahat çıkarabileceği bir su seviyesi ayarlayıp daha önceden denenmiş olan 3 litre suya 0.50 cc damlat antibiyotik ilacından. Koyacağın kap 3 litre suda rahat kafasını çıkartmayacağı büyüklükte ise, litreyi düşürdüğün oranda ilaç cc sinide (cc=ml) düşürürsün. Örn, 1.5 litre suda 0.25 cc şeklinde. (1 ml'lik şırıngada 3 litrede 10 damla 1.5 litrede 5 damla) hayvanın üstünde ısıtıcı lamba sürekli yansın. 12 saate bir suyu ve ilacı yenile. 10 gün boyunca devam etsin bu şekilde 10. gün sonunda ara vereceğiz. Yalnız dediğim gibi hayvan kritik seviyede ve bu tedaviyi uygulama sırasında bile can verebilir. Ben sana sadece uygun şekilde önerdim, maazallah olur da tedavi sürecinde hayvana bir şey olursa durumu bil. kendini hazırla.

Anlamadığın noktalarda danışabilirsin. Tedavi süreci boyunca bilgi vermeyi unutma. Geçmiş olsun.

sonunda arkadaş hiç bir şey yazmmamış merak ettim kaplumbağacıya ne olduğunu cevap yazarsa sevinirim

Yem yemesi duzeldi. Davranislari normale dondu ama maalesef alt kabugunda hafif pembelik var

vural düzeldi mi hayvan ben yaşamaz diyordum. yüzmede bir problem var mı ? su ısısı ve kuru alan ısısı dengede mi ?

hayvana kurutulmuş yemi ne oranda veriyordun, şimdi veriyor musun ? başka bir şeyden şüpheleniyorum.

Su yuzeyinde genellukle ama konu yem olunca saatlerce tabanda kalabiliyor. Kuru yem hic vermedim. Neyden supheleniyorsunuz?

Kuru alandan inmeyen kaplus simdi normal hareketlerinde

B 12 vitami eksikliğine bağlı olarak bu tip bir durum söz konusu olur. B 12 vitamini eksikliğinde sinir sisteminde felç belirtileri, kas spazmı, kan eksilmesine bağlı halsizlik ve durağanlık, ters dönme, beyin fonksiyonlarını yerine getirememe, sindirim sistemi bozuklukları, iştahsızlık,zayıflama, kabızlık, kusma nefes alıp vermede problemler, gözde problemler, kaşıntılar söz konusu olur. bunu düzeltmek için hayvanın kurutulmuş yem yani balık, gammarus/karides, yumurta akı yemesi protein içeren ürünler alması gerekir. folik asit yani B9 ise hayvanların yiyeceği yemlerin bazılarında olmakla beraber yumurta sarısında ve marulda, kıvırcıkta bulunur. folik asit, sinir hücreleri ve DNA yapılaşmasında gerekli ve B12 vitamine yardımcıdır. B vitamini eksikliğine bağlı bu belirtiler akciğer enfeksiyonu belirtilerine benzer ve karıştırılabilir.

emin, bu bilgileri de hastalık konusuna ekle, B vitamini eksiklikleri bölümüne.

Geri