Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

nasıl yapmalıyım?

avaremavare

Yeni Üye
Merhabalar,
2 tane yavru kaplumbagam var, Mavare ve Leydi Gugu adında. ilk başta biz de plastik ölüm seti denilen kaplarda tuttuk kapluşlarımızı. Bu siteye üye olunca hemen akvaryum ve gereken diğer teçhizatı aldık ve kurduk. şimdi birkaç sorum olacak umarım cevaplayan çıkar
Şimdiden teşekkürler..
Aldığım petshop Tetra ReptominBaby yemi verdi sanırım bu iyi bir yem. Ben de karides yemi aldım. ilk sorum bununla ilgili: aynı anda hem hazır yem hem de karides yemini birlikte versem olur mu? Nasıl yapmalıyım?
bir de gün içinde yeterince yem verdiğimi düşünüyorum: sitede yazılan kafaları kadar yem vermem gerektiği, ama ben belki biraz daha fazla veriyorumdur. Kapluşlar ne zaman beni görse sanki 3 gündür bişi yememiş gibi çırpınıp duruyorlar. Hepsi böyle midir?
Diğer sorum ısıtıcımla ilgili. akvaryum boyutu: 50x35x20 cm. ısıtıcı markam: Roxin HT 1300. 25 W. akvaryumun yarısından azı suyla dolu. ısıtıcı sadece olduğu yeri ısıtıyor diğer yerler daha ılık oluyor sizce ısıtıcım yeterli mi? bir de kapluşlar sürekli ısıtıcının üzerinde oturuyorlar.

Teşekkürler..
Cansu

Not: Bu sorularımı yeni bir konu açmadan nerden soracağımı bulamadım. Bu yüzden yeni bir konu açmak durumunda kaldım.

Hoşgeldin Cansu;

Beslenme ile ilgili soruna cevap olarak, gerçekten de başları kadar yem vermek gün içerisinde yetiyor. Tavsiye edilen, bir öğünde vermen ki sindirmeleri gün içinde uzun sürede daha rahat olsun. Karides yem'i gün aşırı kullanabilirsin, ama ben kendi kaplumbağama haftada 2 gün karides veriyorum. Çok fazla karides yedirmek, yani karidesi ana yem olarak kullanmak kabukta bozulmalara yok açabiliyor. Ayrıca kapluşların obezite tehlikeleri var, bunu da göz önünde bulundurarak çok fazla yedirmemeliyiz.

Akvaryum ile ilgili; benim akvaryumum neredeyse seninki ile aynı boyutlarda, ben roxin'in 50 Watt'lık ısıtıcısını kullanıyorum, açıkçası bana anca yetiyormuş gibi geliyor. Ama sanırım forumdaki diğer arkadaşlarım bu konuda benden daha tecrübeliler, sana yardımcı olacaklardır.

Forumun ilgili kısımlarında da parça parça istediğin verileri bulabilirsin, arama kısımını kullanmyı dene istersen.

Hoşçakal.

Merhaba Cansu;
Bütün kaplumbağalar çok açlarmış gibi çırpınır.Bu normal.İstiyor diye fazla yem vermeyin. Tetra yeminiz kaliteli kesinlikle. Akvaryumunuz 35 lt civarı. Isıtıcınızı 50 w yapmanızı tavsiye ederim bende o boyutlardaki akvaryumum için 50 w kullanıyordum. Yavru kaplumbağalar ısıtıcıya hep oturur merak etmeyin. Büyüyünce bu alışkanlıklarını bırakıyorlar.

Yem verme konusuna gelirsek yemlemenizi ilk başlarda 5'e ya da 7'e bölün kendinize göre.Size uygun saatlerde mesela 3 saatte bir besleyin. Bu sizin kaçta yatıp kaçta kalktığınıza ve evde bulunduğunuz süreyle alakalı.ben sabah 10 da kalkıp gece 11 de yatıyordum yavrularken. Bu yüzden ben günde 5 kere kafa hacmini geçmeyecek şekilde yemliyordum. Şöyle yapabilirsiniz:
sabah ilk öğünlerinde tetra verin 1 er tane. 2. ve 3. öğünde 1 ya da 2 şer karides verin.diğer öğünde bir kez daha tetra,ve son seferde yine az miktarda karides verin.

Geri