Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Neden Baba ?

gonzimmm

As 2 Üye
NEDEN BABA
Yıl 2020,kızım 18,ben 47 yaşındayım...

"Baba bizim bayrağımızda sizin zamanınızda Ay-yıldız varmış neden
şimdi haç işareti ve anlamını bilmediğim renkler var?

2 arkadaş okulda tavan arasında eski bir atlas bulmuştuk,o atlasta
gördük daha önce Edirne'den Kars'a kadar Türkiye toprağı imiş,şimdi neden
o haritanın 1/5'ine Türkiye diyoruz?

Eskiden her mahallede 1-2 cami varken,şimdi neden her ilde bir cami
var,dedem bahsetmişti daha önce ezan denen bir şey varmış,günde 5 defa
camilerden okunurmuş şimdi bu çan sesleri ne baba?

Filistinlilerin zamanında topraklarını parça parça satarak İsrail'in
kurulmasına sebep olduklarını hiç mi bir yerde okumadınız da,topraklarımızı
sattırıp şimdi bu ufcık alana bizi hapsettiniz.Siz atalarınızdan böyle mi aldınız bu
toprakları,emaneti böyle mi korudunuz. Günden güne topraklarımız satılırken
siz uyuyor muydunuz baba?

Baba küçükken herkesin beni Aybüke diye çağırdığını hatırlar gibiyim
şimdi neden bana Angel diyorlar,beni kulağıma Angel ismini ezanla sen mi
söyledin?

Bizim evin önünden tanklarla geçen Amerikan askerleri kim baba?Hergün
bize hakaret ederek ve sizi her gördükleri yerde coplayarak demokrasi ! mi
getirdiler baba?Bize okulda demokrasinin tanımını daha farklı öğretiler sanki

Elime geçen gün bir kitapgeçti baba,senin gençliğinden kalan .Biz Ankara'ya
taşınmazdan önce memleketimizin ismi Gaziantep'miş ve 6317 şehit vererek "Gazi"
lik ünvanını kazanmış.Neden şimdi oraya kürdistan diyorlar baba.Baba hani sizlere
kürtlerle Türkler kardeştir demişler,peki kardeşlerim neden bizi öldürüp ülkemizde
ayrı devlet kurdular.

Baba o kitapta Atatürk diye birinden de bahsetmişti.O her kimse 1933'te
Bursa'da bir nutuk vermiş,ben şimdi bile ne kastettiğini anlayabiliyorken,sizin
gençliğiniz bu kadar mı cahildi de o uyarıları dikkate almadınız.

Şimdiki kürdistan toprağında yer alan Süleymaniye'de askerimizin başına
çuval geçirmişler ve sen o dönemde gençtin,hiç mi kanın donmadı baba.Neden
hesap sormadınız bunları görmezden gelen yöneticilerinize?

O az önce bahsettiğim Atatürk size bir hitabe yazmış ve sizi hain yöneticilere
ve uşaklara karşı uyarmışve hitabenin sonunda da "Muhtaç olduğun kudret
damarlarındaki asil kanda mevcuttur."demiş.Baba kanınız o kadar bozuk mu ki
ülkemizi bu hale getirenlerin yakasına yapışmadınız.

Baba Türkiyeli ne demek,biz Türk çocuğu değil miyiz,soyumuz belli değil mi
bizim ,o kitapta okumuştum "Ne mutlu Türküm diyene" yazıyordu.Peki baba ben
neden mutlu değilim.Türküm demek suçsa ve kötü bir şeyse siz eskiden neden
söylerdiniz.

Baba biz Kurtuluş Savaşı denen bir şey yaşamışız,kitaba göre dünyanın gördüğü
en şanlı savaşmış ve o savaşta 4 milyon şehit vermişiz.Madem bu vatandan bu kadar
kolay vazgeçecektiniz de neden o kadar şehit verdiniz.

Hiç mi kitap okumadınız,hiç mi sizi uyaran olmadı,hiç mi göremediniz ülkemizin
peşkeş çekildiğini,eğer farkında olduysanız ve duygusuzca evinizde oturduysanız
sizin o hainlerden ne farkınız kaldı.Allah'ın huzuruna hangi yüzle çıkacaksınız baba.
"Vatan sevgisi imandandır" diye bir hadis varken hadi diyelim ki Türklüğünüzden
vazgeçtiniz bari İslam'ın emrine uysaydınız.

Senin eski cd'lerden dinledim baba,bizim de bir İstiklal Marşı'mız varmış,o marşı
yanlızca körü körüne ezberlediniz mi?Atalarımız sizi her fırsatta uyarmış,demiş ki "Ey Türk
titre ve kendine dön."Baba ne zaman titreyeceksiniz,Ankara'yı da kaybettikten sonra mı?
Bundan 13 yıl önce titremediyseniz eğer artık hiç birşey titretemez sizi.

Baba sen son bağımsız olan Türkiye Cumhuriyetini gördün."Ya devlet başa,ya
kuzgun leşe" diyebilecek bir Hasan Tahsin,bir Şehit Şahin,bir Sütçü İmam yok muydu
aranızda?Yazıklar olsun baba sizin gençliğinize!

Bu günleri göreceğime hiç doğmasaydım baba.Türklüğünüzden utanmadınız hiç
olmazsa insanlığınızdan utansaydınız baba.Bu vatan göz göre göre altınızdan kayarken
hiç olmazsa ŞEREFİNİZLE ÖLEMEDİNİZ Mİ?"

http://www.hamsterimveben.com/forum/showthread.php?tid=363&page=1 ( alıntıdır)

Gerçekten yüreği acıtan bir anlatım... Ata'mızın bıraktığı büyük mirasa sahip çıkmamız gerektiğini çok acı bir şekilde olsa da en iyi şekilde anlatıyor.

Kızın babasıda %48'lik kesimden heralde... Müstahak bu millete.

Hepimizin yapması gereken önemli bir görev var. Tarihimizi iyi ve objektif öğrenmek, bizi var eden değerleri iyi bilmek. Atatürk'ü iyi anlamaya çalışmak. Unutmamak gerekirki o bir insandı. Her insan gibi onunda hataları mutlaka vardı. Ama bize kattığı değerleri iyi anlamak gerekli. Eğer Atatürk'ü ve geçmişimizi iyi anlayamaz isek bu gün üzerimize kışkırtılmış toplumlardan özür dileme gafletine düşeriz.

Bu yabancılara Türkiyede mülk satışını yasaklasınlar.Çoğu Avrupa ülkelerinde böyle...Bizde neden yasak değil?

TÜRK'lük gurur ve şuuru,İSLAM ahlak ve fazileti,Bu ilkeler ve ATATÜRK' ümüzün çizdiği yoldan ayrılırsak.İşbirlikçilere güzel vatanımızı maddi,manevi sattırmaya fırsat verir'isek yok olmaya mahkumuzdur,Atalarımızın dediği gibi (gönzimmm kardeşimizin'de vurguladığı) "TÜRK TİTRE VE KENDİNE DÖN" Her şey TÜRK'e göre,TÜRK tarafından,TÜRK için."TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN" ALLAH'a emanet olunuz.İyi geceler.

Ben bunun sadece bir paranoya olduğunu düşünüyorum açıkçası. Buna inanmak milletimizi ve ülkemizi küçümsemek demektir ve buna kesinlikle karşıyım çünkü biz güçlüyüz. Bunu Yahudilerin Filistin topraklarını işgal etmesiyle hiç alakası yok çünkü yabancılar ülkemizde genellikle turistik bölgelerde taşınmazlar satın alıyorlar. Çok basit olarak Almanya'da birsürü türk ev, arazi vs almıştır ancak Alman hükümeti bunu engellememiştir(en azından bildiğim kadarıyla). Bence uyanış bu şekilde değil, bütün tabakalarıyla ne kadar güçlü olduğumuzu görmemizle ve de gelecekte neler başarabileceğimizi görmekle olur.

Bu fantastik hikayenin bir paranoyaya dönüştüğünü düşünüyorum. Sürekli olarak yabancıları bir düşman gibi algılıyoruz. Belki adamlar yazın ülkemizde kalmak için bir villa alıyo ama biz bunun ardında bir şeyler arıyoruz sürekli. Belki bunun için haklı sebeplerimiz olabilir (1. Dünya SAvaşı ve sonrasında verilen kurtuluş mücadelesi... Malum en büyük amaçlari bizi geldiğimiz yere, Orta Asya'ya sürmek) ancak bunun yabancı düşmanlığına dönüştüğünü düşünüyorum. Ülkemizle ilgili karanlık planları olanlar olabilir. Ama unutmayalım biz çok daha zor zamanlar geçirdik. Bu tür hikayelerin halkta bir korku paronayası oluşturup, halkı bir araya toplamak için yazıldığını düşünüyorum. Halkı bir araya toplamakta hiçbir sorun yok ama yabancı düşmanlığı yapmanın da, bu tür hikayeleri de önemsemenin pek anlamı yok.

Hikayenin neresinde yabancı düşmanlığı var ?
Zaten ülkeler arası sürekli ayrım var.Maçlarda bile ayrımcılık yapıldı.
Hikayeyi belki önemsemeyebiliriz,belkide haklısınız başka ülkelere çok kinli davranmışız ama önemsememiz gereken bir nokta varki Atamızın ilkelerine sahip çıkmalıyız.Artık öyle bir devirdeyizki ne dine,nede geçmişimize sahip çıkabiliyoruz.
İkisinede bir arada sahip çıkabilir Türk Genci.Bence vurguladığı nokta güzel bu hikayede.Zaten güçsüzleşirsek diye yazılmış bir hikaye sanırım.YAzan ne amaçla yazıldı bilinmez ama ben beğendim.

cahide' Alıntı:
Gerçekten yüreği acıtan bir anlatım... Ata'mızın bıraktığı büyük mirasa sahip çıkmamız gerektiğini çok acı bir şekilde olsa da en iyi şekilde anlatıyor.

Açıklamak istediğim şey bu iki satırda anlatmış arkadaş =) Dünya dil döktüm ben.

Aslında ben de Ata'mızın mirasına sonsuza sahip çıkacağımızı anlatmak istedim...:) Aslında aynı şeyi söylüyoz bence hepimiz de:)

TARÇIN~ IN YAZISIDIR :

Arkadaşın korkuları ve tedirginliği belkide haklıdır...Çünkü yabancılar öyle sizin düşündüğünüz gibi alalım da tatil beldemiz olsun diye düşünmüyor genelde.Türkiye'yi yavaştan fethetmek isteyen de var.Yer yer Türkiye'yi tanıyamaz olduk; en güzel evler en güzel semtler ellerine geçiyor.Ya sonrasında bize kat ve katı şeklinde satmak ya da oradaki Türklüğü bozmak için.Yurdum insanı neden mi satıyor ,
mal sahibi zor durumda; devlet elinde tutabilmesi için yardım etmiyor.Evet belki bir fazla tepki konusu ama bu tepki yersiz değil.Her zaman katılırım "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur." diye.Yabancıların gözleri nerelerde çoğumuz bilemiyoruz.2 sevgili gibi; birisi aşkına huyuna suyuna bakar , diğeri ondan koparabildiği kadar çok şey koparabilmeye...Gözümüzün açık olması lazım , çoğumuz pembe gözlükler ardından bakıyoruz.Onları "Türk değil diye" saf sanıyoruz!Ama saf olan biziz aslında...Parçalanmaya seyirci kalan bizler.

Yazı harika...Yazanın ellerine sağlık.Umarım silkinmemize yardımı dokunur.Paylaşım için de teşekkürler.

Arkadaşlar Tarçın~ 'ın yazısıdır.
Tarçın~ yollattı bir sorun varmışta mesaj yollayamamış benden rica etti.

bu yazıyı ben gazetede okumuştum biraz abartılı bir anlatım da olsa gerçekler malesef, teşbihler yani benzetmelerde sınır olmaz bildiğiniz gibi. bazı şeylerin illaki maalesef gözümüze sokulduğu ama bir türlü göremediğimiz şu günlerde gereksiz insanların gereksiz kahramanlıkları konuşuluyor. herkes şikayet ediyor ancak iş oy vermeye gelince malum kişilerin oranı epey bir yüksek çıkıyor yine çıkacak. ne şimdikilerin varlığında ne de sonrakilerin geleceğinde kafamızı değiştirmeyip bilinçlenmedikçe düzen değişmez. bunu unutmayın...

akinci23' Alıntı:
Ben bunun sadece bir paranoya olduğunu düşünüyorum açıkçası. Buna inanmak milletimizi ve ülkemizi küçümsemek demektir ve buna kesinlikle karşıyım çünkü biz güçlüyüz. Bunu Yahudilerin Filistin topraklarını işgal etmesiyle hiç alakası yok çünkü yabancılar ülkemizde genellikle turistik bölgelerde taşınmazlar satın alıyorlar. Çok basit olarak Almanya'da birsürü türk ev, arazi vs almıştır ancak Alman hükümeti bunu engellememiştir(en azından bildiğim kadarıyla). Bence uyanış bu şekilde değil, bütün tabakalarıyla ne kadar güçlü olduğumuzu görmemizle ve de gelecekte neler başarabileceğimizi görmekle olur.
GÜÇLÜYÜM demekle güçlü olunmuyor(bu ninnileri 1970 den beri dinliyorum)sadece AKILLI VE UYANIK olmak gerekiyor."Yeni kanunlaşan (vakıflar kanununu) çok iyi bir şekilde okuyup neler getirdiğine çok dikkatli bakmanızı tavsiye ediyorum.(MEHMETÇİK vakfına tanınmayan haklar.Yabancı ve Türiye'deki bazı vakıflara neden tanınıyor)?(Kanal B bekleme odası programında katılımcılar çok güzel anlattılar)TÜRKİYE İÇİN EN BUYUK TEHLİKE KİTAP OKUMAMAK!!!

Geri