Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Obez mi

SenaGoksu

Bronz 4 Üye
Kaplumbağam obez mi kendisi 2 buçuk 3 yaşında 9 10 cm kabuk boyunda

Ekli dosyalar

• 20210629_195452.jpg
    20210629_195452.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • 20210629_195450.jpg
    20210629_195450.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
Kafasını içeri aldığında gözleri deri altına girmiyorsa obezdir.

Yalnız hayvanın derisi bayağı sarkık ve gevşemiş duruyor. Dışarıda mı güneşlendiriyorsun. Öyle ise bunun şartları var. Bulunduğu ortamın bir kısmı gölgede olmak kaydı ile yine gölgede su olacak, hayvan bunaldığında gölgeye yada suya geçebilecek. Su içecek. Böyle kuru kuruya durmamalı.

Birde esinti olmayan bir ortamda ve yazın 11:00-16:00 saatleri güneşe çıkarmıyoruz. Güneşten gelen ışınımda uva ve uvb yanında zararlı olan uvc ışınımı da var.

Dışarıda guneslendirmiyorum ama kendisi kuru alanında çok uzun saatler duruyor suyunda ısıtıcı var usudugunden değil ama özellikle şu sıralar havalar sıcak olduğu için sanırım uzun uzun kuru alanda ısıtıcı lamba altında duruyor o yüzden olabilir mi

Olur. Çok uzun kalırsa arada ittir suya at sıpayı. Su içsin hemde derisi ıslansın.

Deri değişimi başladı mı? Mat görüntü ışığın geliş açısından değilse ondan kaynaklı olabilir.

Yani ışıktan da biraz öyle ama evet mat birazcık kabuğu falan. O zaman artık çok müsaade etmem durmasına teşekkür ederim

Bi de obezlige doğru gidiyor gibi yeme düzenini nasıl yapmam lazım bu sorunu gidermek için

Hangi yemlerden veriyorsunuz? Günde kaç stick yem veriyorsunuz?

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları hakkında her türlü bilgiyi içeren (yem programı dahil) bir makale

isterseniz inceleyebilirsiniz.

Aslinda yemi burdaki gibi veriyorum sera raffy p sera raffy l bitkisel bi yem ve stick yem kafa hacmi kadar verdigimi sanıyorum ama ayarlayamıyorum sanırım bi de biraz durgun bi kaplumbağam var pek yuzmedigi için de kilo aliyor olabilir sahiplendiğimden beri böyle

8 cm kabuk boyu üstünde günde tek öğün veriyoruz. Bulunduğu ortam yeterli büyüklükte yüzebileceği kadar değilse ve/veya su ve kuru alan çok sıcaksa, su olduğundan soğuksa kuru alanda dinlenmeyi tercih edebilir.

O kadar obez gibi durmuyor. Kafasını içeri çekemiyorsa obezdir. Arka bacak boşluğu da şişkin olur.

Hayvana uğraşta lazım. Tabanda silis kum yoksa alman iyi olur eşelenip vakit geçirir enerji atar.

Obezlikte aç gün yapmıyoruz. Ama yemini bir iki stick azaltabiliriz. Böylece suya inip kumda yem kırıntısı arama derdine düşer.

Evet bir ogun veriyorum ben de. Aslında baya geniş bi alanı var yüzecek belki bana yüzmüyor gibi geliyordur. Silis kum aldım tabanı kaplayacağım o da hareket sağlar diye düşünüyorum. Dediginiz gibi obez gibi değil ama sanki az kalmış gibi ???? Öyleyse bir iki stick az vermeye başlayayım

Kendi suya girmek istemezse arada tepikle, suya inince mecbur yüzecek. Yada akvaryumun diğer ucuna bırak.

Geri