Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Obez mi?

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Merhabalar 11 cm kabuk boyunda 2 dişi su kaplumbağam var ikisinin de ısıtıcı filtre kuru alan silis kum yeterli alanı mevcut 6 çeşit yem veriyorum kafa büyüklükleri kadar bir gün de aç günü yapıyorum yemlerim sera raffy p, troppical bio rept, sera mineral, dajana ot bazlı stick yem troppical reptiles carnivor böcek un kurdu stick yem ve gammarus. Verilme sıklıklarına uygun veriyorum bir kaplumbağamda sorun yokken dierinde bacak boşluğunda obeziteye benzer bi şişlik farkettim eskiden yoktu sadece kuru alanda belli oluyor yüzerken çukur oluyor elimle dokununca o şişliğe içinde hava olduğunu hissediyorum ama tam anlayamadım fotoğraf ekliyorum umarım birşeyi yoktur

Ekli dosyalar

• 00123202-3AFB-4AA2-A4E2-A24504C2613D.jpeg
    00123202-3AFB-4AA2-A4E2-A24504C2613D.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31
  • 9452BDAD-C8A5-47CA-B71E-9C492EBED855.jpeg
    9452BDAD-C8A5-47CA-B71E-9C492EBED855.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 30
  • 7BC71A89-616E-4506-9ED0-F74D40A86E29.jpeg
    7BC71A89-616E-4506-9ED0-F74D40A86E29.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 27
  • 66EE0F31-18A2-4B65-924B-9A8E7F2A6D2B.jpeg
    66EE0F31-18A2-4B65-924B-9A8E7F2A6D2B.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 27
  • F3360468-E048-4CB2-A4A1-2399BF3AC8E8.jpeg
    F3360468-E048-4CB2-A4A1-2399BF3AC8E8.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 30

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Eklemeyi unuttum diğer kaplumbağam gece suda uyurken bu kuru alanda uyuyor sabahları da bi suya giriyo bi kuru alana cıkıyor bunu hep yapıyordu ama geceleri kuru alanda uyuma yeni başladı ayrıca su 29 derece odam 24 derece evimiz sıcak cam açmıyorum odada

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su 28 derece olsun. Dış ortam ile ısı farkı çok olmasın.

Gammarus bitince bir daha almayın. Aç günde marul kıvırcık verin. Boş geçmesin.

Dişilerde o arka bacak boşluğunda deri sarkması erkeklere nazaran biraz fazla olur, bu yumurtaların kapladığı alanla alakalı. Ama bu hayvanda fazla sarkık duruyor.

Hayvanlar boy bazında cinsel gelişim sürecindeler. Bazı hayvanlar vücutlarındaki değişimlerin psikolojisini ağır geçirir.

Yalnız dikkatimi çeken o bölgede kızarıklık mı var yoksa ışık yansıması mı?
Yüzerken ve alana çıkarken arka bacaklarını hareket ettirmede zorlanma var mı?
Anüste (kloak) kızarıklık var mı?

Hayvanın yaşı kaç?

Yem harici verdiğiniz birşey var mı? Vitamin damla yada akvaryumda kullanılan başka damlalar?

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Su 28 derece olsun. Dış ortam ile ısı farkı çok olmasın.

Gammarus bitince bir daha almayın. Aç günde marul kıvırcık verin. Boş geçmesin.

Dişilerde o arka bacak boşluğunda deri sarkması erkeklere nazaran biraz fazla olur, bu yumurtaların kapladığı alanla alakalı. Ama bu hayvanda fazla sarkık duruyor.

Hayvanlar boy bazında cinsel gelişim sürecindeler. Bazı hayvanlar vücutlarındaki değişimlerin psikolojisini ağır geçirir.

Yalnız dikkatimi çeken o bölgede kızarıklık mı var yoksa ışık yansıması mı?
Yüzerken ve alana çıkarken arka bacaklarını hareket ettirmede zorlanma var mı?
Anüste (kloak) kızarıklık var mı?

Hayvanın yaşı kaç?

Yem harici verdiğiniz birşey var mı? Vitamin damla yada akvaryumda kullanılan başka damlalar?
Ya orası kızarık değil fotoğrafı 1 hafta önce çektim deri değiştiriyordu hafif kahverengimsi eski derisi vardı şimdi o geçti de bu kaplumbağamın derisinin altından akşamları etinin rengi görünüyor derisi çok açık renk ondan kızarık gelmiştir akvaryuma herhangi bir damla veya vitamin dökmüyorum anüste hiç pembelik dahi yok bacaklarında da hiç zorlanma yok suda hızlıca yüzüyor kuru alana rahat çıkıyor kuru alanda bacaklarını geriyor hiç rahatsız durmuyor yaşı 5 ve yüzerken sarkık değil obez değil mi yani anlayamadım

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Böbreklerden şüphelendim. Yarın son resimdeki gibi arka ayakları açık vaziyette kuru alanda ve sudayken birer resmini çekebilir misiniz. Yazdıklarınıza göre böbrekleri sağlam ama yine de resimlere bakıp emin olalım.

Kafasını içeri çektiğinde gözleri boyun derisi içine girmiyorsa obezlik vardır. Bunu en iyi gece su içinde uyurken görürüz. Onun için geceleri uyurken kontrol daha iyi olur.

Mineral yemi 1 ay vermeyin. Aç günü kaldıralım. Her gün yemleyin. Aç gün vücudun yağ depolama eğilimini artırır. Günde bir öğün olacak. Protein içerikli yemlerin olduğu günlerde yemden uzak bir saatte haftada iki kez kabuk çapı ebadında marul verin. Raffy P ve dajanayı ikişer gün yapın.

Uv ampul var mı?

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Böbreklerden şüphelendim. Yarın son resimdeki gibi arka ayakları açık vaziyette kuru alanda ve sudayken birer resmini çekebilir misiniz. Yazdıklarınıza göre böbrekleri sağlam ama yine de resimlere bakıp emin olalım.

Kafasını içeri çektiğinde gözleri boyun derisi içine girmiyorsa obezlik vardır. Bunu en iyi gece su içinde uyurken görürüz. Onun için geceleri uyurken kontrol daha iyi olur.

Mineral yemi 1 ay vermeyin. Aç günü kaldıralım. Her gün yemleyin. Aç gün vücudun yağ depolama eğilimini artırır. Günde bir öğün olacak. Protein içerikli yemlerin olduğu günlerde yemden uzak bir saatte haftada iki kez kabuk çapı ebadında marul verin. Raffy P ve dajanayı ikişer gün yapın.

Uv ampul var mı?
Marul yemiyorlar nasıl verebilirim yiyecekleri şekilde? Ve geçen elime aldığımda gözleri kapanacak kadar kafasını içeri sokmuştu. Mineral yemi bir buçuk aydır vermedim zaten çeşitliliğim olduğunu belirtmek için yazdım. Geceleri su içinde uyumuyor ben ışıkları kapatana kadar rampanın ucuna tutunup bekliyor suda uyurken denk getirebilir miyim emin değilim birde o boşluğun içi hava dolu gibi o obezlikten olsa yağ hissiyatı vermez mi ? Uv m yok

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Bunlar da sudaki hali boşluğun

Ekli dosyalar

• 95BD35EC-CEE0-4204-97F9-0CB138CB7661.jpeg
    95BD35EC-CEE0-4204-97F9-0CB138CB7661.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 19
  • AA2018B0-DDEA-44F3-BBE6-59384BC63B7D.jpeg
    AA2018B0-DDEA-44F3-BBE6-59384BC63B7D.jpeg
    2.9 MB · Görüntüleme: 19
  • 7AC5F5EA-33B5-4335-B160-A95FB1916303.jpeg
    7AC5F5EA-33B5-4335-B160-A95FB1916303.jpeg
    3.1 MB · Görüntüleme: 18
  • 3A82BCC9-EAD5-42D7-8827-C736E5CBB00D.jpeg
    3A82BCC9-EAD5-42D7-8827-C736E5CBB00D.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Marulu yemden uzak bir saatte akşama doğru olabilir mesela kabuğunun yarısı kadar bir parça atın. Yemezlerse yarım saat sonra alın bunu haftada bir iki gün deneyin. Başka sebzelerde deneyebilirsiniz. Salatalık şimdi hormonludur ondan vermeyin.

Hayvanda ödem var, obezlik yok. Atması için bolca yüzüp hareket etmeli. Kuru alanda çok durursa suya indirin. Mesela her bir duruşu 20-30 dakikadan fazla olmasın.

Geceleri erken yatırın. Saat 21:00'den evvel uyursalar iyi olur. Böbrekler uykuda daha iyi çalışıp ödemi atmasını artırır.

Günde birkaç yaprak maydanoz yedirmek ödemi atmasını sağlar. Şekerli birşey vermiyoruz. Yani meyve vermeyin.

Suyu 27 dereceye düşürün. Su hafif soğusun bu da ödem atmayı tetikler.

1 hafta bu şekilde devam edin. Durumuna bakalım.

ares_cookie

Bronz 5 Üye
Marulu yemden uzak bir saatte akşama doğru olabilir mesela kabuğunun yarısı kadar bir parça atın. Yemezlerse yarım saat sonra alın bunu haftada bir iki gün deneyin. Başka sebzelerde deneyebilirsiniz. Salatalık şimdi hormonludur ondan vermeyin.

Hayvanda ödem var, obezlik yok. Atması için bolca yüzüp hareket etmeli. Kuru alanda çok durursa suya indirin. Mesela her bir duruşu 20-30 dakikadan fazla olmasın.

Geceleri erken yatırın. Saat 21:00'den evvel uyursalar iyi olur. Böbrekler uykuda daha iyi çalışıp ödemi atmasını artırır.

Günde birkaç yaprak maydanoz yedirmek ödemi atmasını sağlar. Şekerli birşey vermiyoruz. Yani meyve vermeyin.

Suyu 27 dereceye düşürün. Su hafif soğusun bu da ödem atmayı tetikler.

1 hafta bu şekilde devam edin. Durumuna bakalım.
maydonoz yasakli besinler arasinda diye biliyordum ama degil sanirim birde 9 da yatiramam cunku 12 ye kadar ders calisiyorum 9 da isik kapatma imkanim yok üzerine koyu renk bir bez kapatsam uyur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Maydanozun fazlası zararlıdır. Böbrekleri aşırı zorlar. Ama ufak oranda verilmesi ödem atmasını sağlar. Günde birkaç yaprak yeterli. Ödem azaldığında vermeyi bırakın.

Plaj havlusu yada büyük bir örtüyü ufak bir hava boşluğu bırakarak gerdirip üstüne koyabilirsiniz. Yalnız dikkat edin örtü suyun içine düşmesin.

Az uyuyan hayvanın dengesi bozulur ve hırçınlaşır.

Hatta oda lambası yerine varsa masa lambası yada hayvanların ısıtma lambasına led ampul takıp kullanabilirsiniz. İşiniz bitince ampulü değiştirip kuru alana takarsınız.