Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Obez oldu

oldscout' Alıntı:
Önceden bana bakıp devamlı yem istemelerine dayanamıyordum. Baktım kafalarını içeri sokmakta zorlanıyorlar, kendi kendime durum vahim bunları kendine benzeteceksin dedim ( O zaman 94 kilo idim :) ) Kendim diyete başladım ve onlarında yem miktarlarını azaltmaya başladım. Sonra Ramazan ayı geldiğinde oruç tutmanın kendi sindirim sistemimdeki rahatlığını tekrar yaşayınca onların da arada bir aç kalmalarının iyi olacağına inandım. Hala kolları biraz iri ama kafalarını en azından kabuklarına sokabiliyorlar.

Büyümeleri de bayağı iyi ve sağlıklılar.

Çok hoş gerçekten Zekeriya Abi. Derler ya sahibine çekmiş diye aynı seninki de o hesap olmuş:)

Yemleme konusunda su kirlendiğini hiç görmedim.Hepsine elden veriyorum ve tek lokmada yiyorlar.

MissSevda' Alıntı:
Benim kaplumbagam obez veya sisman olmadigi halde programi Pazartesi carsamba ve cuma günleri gibi yaptim.

Senin kaplumbağan en az 1 yaşında olmalı bu şekilde besleyebilmen için. Yavru kaplumbağaları hergün ve protein ağırlıklı beslemek doğrudur. Bu program yavru kaplumbağa için yetersiz bence.

Lenin' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:
Benim kaplumbagam obez veya sisman olmadigi halde programi Pazartesi carsamba ve cuma günleri gibi yaptim.

Senin kaplumbağan en az 1 yaşında olmalı bu şekilde besleyebilmen için. Yavru kaplumbağaları hergün ve protein ağırlıklı beslemek doğrudur. Bu program yavru kaplumbağa için yetersiz bence.
ilk aldığım sıralar hergün veriyordum. Sonra hollanda forumuyla tanıştım iyiki de tanıştım ordaki bilgili insanlar gibi görmedim her tür hakkında bilgileri var. Haftada 4 gün vermemi önerdiler ardındanda haftada 3. Neler verdiğimide yazdım yeterli olduğunu söylediler.

Hiçbir zaman tek bir kaynağa güvenmemenizi öneririm.
Örn: Kaplumbağa akvaryum kapatılabilirmi konusu.

Byteorist' Alıntı:
Hiçbir zaman tek bir kaynağa güvenmemenizi öneririm.
Örn: Kaplumbağa akvaryum kapatılabilirmi konusu.

akvaryumun kapatılmasından yanayım bende:p Ben o kişilere aşırı güveniyorum bir bilgililer valla ben şaşırdım veterinerden daha çok biliyor bazıları. Hatta bir üye var ayın sorusu yarışması oluyor soruları okadar zorki bazen verdiği cevabin ne anlama geldiğini bilmeyenler var. Bu yüzden güvenim sonsuz hatta kaplumbağam yaz tatilini o forumdaki üreticide geçircek. Annemlere emanet edemedim, o üreticiye götüreceğim onun yanında çok iyi bakılacağını biliyorum.

Hm.. anlaşılan forumumuz size görede pek güzel değil :)
Lakin Türkçe İlk Açılan Ve En Kaliteli Siteyiz :)

Byteorist' Alıntı:

:) Tabi ki güzel faydali bilgiler var ama sadece Trachemys Scripta Elegans. Oda bazi kisilerin kapumbagalariya yaptigi seyler çok korkunç. Hollanda forumunda yazilsa bunlar kesin ellerinden kaplumbagalari alinirdi. Açikcasi burda anlatilan çogu seyler hep bildigim seyler. Fakat insanlara yardim etmek veya bilgi alisverisi yapmak hosuma gidiyor. Buradaki üyeler biraz degisiklige açiklar o yüzden forum hosuma gitti. Biz Hollandada degisik besliyoruz kaplumbagalarimizi diger türkce bir forum var oradaki üyelerin tuhafina gidip ve sert bir sekilde karsi çikarken burada en azindan emek veripte yazdigim seyler begeniliyor. Bu sitedeki sicak kanliligi sevdim.

Düşünceleriniz için teşekkür ederiz Sevda Hanım..sonuçta farklı bir ülkeden aynı konu hakkındaki fikirleri, uygulamaları paylaşıyorsunuz bu da siteye olumlu yönde katkı sağlıyor bence.. bazı zamanlar tatlı sert tartışmalar çıksa da dozunda olması şartıyla tabi onların da siteye fikir alış verişi sayesinde bir şeyler kazandırdığına inanıyorum.. sitenin içeriğine gelince de sadece su kaplumbağaları ile ilgili ve genelde de kırmızı yanakla alakalı bilgiler var ülkemizde en çok beslenen, evlerde petshoplarda en yaygın rastlanan tür olması nedeniyle.. ve konu aralığı geniş, ama bilgi açısından yüzeysel bir site olmak yerine sadece spesifik bir iki konu hakkında ama o konunun herşeyinin anlatıldığı geniş ve derin bir bilgi hazinesine sahip bir site olabilmek çok daha iyi bence.. tüm kaplumbağa türleri hakkında diğer sitelerden alıntılar yaparak 3-5 paragraflık konular oluşturmaktansa başka sitelerin kırmızı yanaklar hakkında gelip bizim sitemizden alıntı yaptıkları, konusunda en iyi adres olan bir site oluşturmayı hedefliyoruz.. ve şimdiye kadar da bu amaca hizmet ettiğimizi en azından elimizden geleni yaptığımızı söyleyebilirim.. belki size göre fazla bir bilmediğiniz bilgi olmayabilir ama forumdakiler sayesinde hayatta olan kaplumbağalar biliyorum, kaplumbağasını yeni alıp petshopların yalan yanlış söyledikleriyle onu yaşatmaya çalışan pek çok yeni hayvan sahiplerinin oldukça fazla bilgi edinebileceği bir kaynak olduğumuzu düşünüyorum şahsen.. zaten artık site de oturdu genel anlamda bir göz atarsanız siteye a dan z ye her konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut.. sizin yabancı kaynaklardan elde ettiğiniz bilgileriniz için de teşekkür ederiz.. kaynağı sağlam oldukça ve tabi kendimizde doğruluğunu araştırıp anladıktan sonra her türlü bilgi bir birikim olarak saklanmalıdır.. ki zaten yanlış bile olsa onun da faydası olacaktır yanlışı gösterme adına.. bu yüzden her türlü paylaşımınız için, emekleriniz için teşekkürler.. hatta yeri gelmişken diğer tüm üyelerimize de paylaşımlarından dolayı çok teşekkürler ederiz..

MissSevda' Alıntı:
Byteorist' Alıntı:

:) Tabi ki güzel faydali bilgiler var ama sadece Trachemys Scripta Elegans. Oda bazi kisilerin kapumbagalariya yaptigi seyler çok korkunç. Hollanda forumunda yazilsa bunlar kesin ellerinden kaplumbagalari alinirdi. Açikcasi burda anlatilan çogu seyler hep bildigim seyler. Fakat insanlara yardim etmek veya bilgi alisverisi yapmak hosuma gidiyor. Buradaki üyeler biraz degisiklige açiklar o yüzden forum hosuma gitti. Biz Hollandada degisik besliyoruz kaplumbagalarimizi diger türkce bir forum var oradaki üyelerin tuhafina gidip ve sert bir sekilde karsi çikarken burada en azindan emek veripte yazdigim seyler begeniliyor. Bu sitedeki sicak kanliligi sevdim.

Bazı forumlar gerçekten biraz soğuk olabiliyor... Kaplumbağalar hakkında en azından buradakiler diğerlerinden daha bilinçli sayılabilir...Öyle siteler var ki bilen bilmeyen tavsiye vermeye uğraşıyor... Ve de kara cahil seviyede insanlara bile rastlamışlığım var... Akvaryumu bilmeyen, tetratı bilmeyen, UV B 'nin ne demek olduğunu bilmeyen üyelerden bahsediyorum... En azından burada herkes imkanları neticesinde en yii şartları sağlamaya ulaşıyor... UV B lambası almaya durumu olmayanlar doğru biçimde güneşlendirme uğraşlarına giriyor... Kapluşlarını dost gibi önemsiyor... Eksiklerimiz ve yanışlarımız olsa da bilinçsiz birçok insanı bilinçlendirdiğimzi için de çok mutluyuz... Sayemizde birçok üye akvaryuma( daha doğrusu paladaryuma) geçiş yaptı.. Kapluşu hasta olanlara yardım edildi, iyileşenler de oldu... Sizin gemeniz de süper oldu bence.... Arada yanlışlarımız yüzünden falan biraz kızsanız da sizin olmanız iyi... Bazı şeyleri hâlâ tam olarak bilmediğimizi, yanlışlarımızı keşfediyoruz... Ve bunları düzeltiyoruz... Hem siz bir şeyler öğreniyorsunuz hem de biz sizden sürekli yeni, farklı ve yararlı şeyler öğrenmekteyiz... Saygılar...

Siz kokuç kaplumbağa besliyen görmemişsiz.
1.bazı kişiler dediğiniz kişiyi herkez anladı,öncelikle o kişi sizden yaş olarak 2x büyük diyebiliriz.
2.biz hayvana eziyet çektiren hiçbir kşiyi bulundurmuyoruz.en kötümüz bile iyi niyetlidir.
3.buradaki bilgilerin az olması amatör üyelerin oldugu anlamınada gelmez.100-200lt. de profeyonel hayvan besiyenler var.
örnek olarak:4 arkadaş olarak 500 lt. akvaryum kurmak için kolları sıvadık.amacımız üretim

saygılar,

Amatör üyelikler hakkinda bahsettigimi hatirlamiyorum. Bende ileride evlenip türkiyeye yerlestigimde ne kadar kaplumbaga türünü götürebilirsem türkiyeye götürüp üretimini yapicam. Hatta üretimini yapmak için kaplumbaga ayirttim Kinosternon Baurii. Benim için korkunç kaplumbaga besleyen sunu yaparlar. Imkani olmadigini bilipte kaplumbaga alip ardindan veterinere götürememesi. Sonra bu türlerin alisik olmadiklari seyleri yapmasi vs.

Sizde diyorsunuz bazen sitedekiler bile veterinerlerden çok şey biliyor.
her hastalıkta olmasa bile veterinere götürmek gerekir.
Ayrıca hayalleriiz güzel tebrik ederim.
bakalım bizikilerden yavru alabilicekmiyim.

saygılar,

Byteorist' Alıntı:
Sizde diyorsunuz bazen sitedekiler bile veterinerlerden çok şey biliyor.
her hastalıkta olmasa bile veterinere götürmek gerekir.
Ayrıca hayalleriiz güzel tebrik ederim.
bakalım bizikilerden yavru alabilicekmiyim.

saygılar,
Bence yapabilirsiniz bazen aksi seyler olabilir. Mesela yumurtanin patlamasi veya daha henüz tam gelismemis bir hayvanin kabugundan çikmaya çalisirken ölmesi, veya yavru yumurtadayken gelisimine bir süre ara vermesi. Siz yinede sabirli olun anneanne veya dede olmakta güzel bir duygu olsa gerek :D Hollandada sari karinli üretimini yapmam ben ama türkiyede olabilir. Sitedekiler veterinerlerden çok biliyor derken sunu kast ettim. Birkaç ay önce kaplumbagam kardesi çok hizli yedigi için boynunda bir sislik olusmustu, forumda sordum onlarda kulak iltihabi olabilir dediler. Veterinere gidip kulagini kesip oradaki iltihabi akitmasi gerektigini söyledi. Çünkü çogu veterinerler antibiyotik veriyormus. Ama zaten 1 saat sonra o sislik inmisti, çok hizli yiyip biranda herseyi bitirme çabasina düstügü için öyle olmus.

Birçok veterinerin kapumbağa hakkında blgisi yok ve düşünceleri çok yanlış.
yaşadıgımız her hastalıkla birlikte ilacıda yazıyorum.
Bir kaç sene sonra sitemizdekierin birçok konuda veterinere götürmesine gerek kalmıyacak. :)

Byteorist' Alıntı:
Birçok veterinerin kapumbağa hakkında blgisi yok ve düşünceleri çok yanlış.
yaşadıgımız her hastalıkla birlikte ilacıda yazıyorum.
Bir kaç sene sonra sitemizdekierin birçok konuda veterinere götürmesine gerek kalmıyacak. :)

Birçok demekte yanlis olur valla burada gayet bilgili veterinerlerde var fakat kaplumbaga hakkinda kendini bilgili sanan veterinerlerde var. Önemli olan sadece dogru veterinere rastlamak. Diger hollanda forumunda kaplumbagalar hakkinda bilgili olan veteriner adresleri yaziyordu, orada bir veterinerde vardi sürüngenler veterineri. Burada da olsa süper olurdu valla. Insan o veterinerden birçok seyi ögreniyor.

Bana tam bilgi veremiyecek veterinere bilgili demem.
Aslında siteye tam bilgi verebilecek veteriner çağırabilirim.

Ne yazık ki Türkiye'de çoğu veteriner kaplumbağa hakkında bilgisiz ya da uğraşmak istemiyor böyle bir hayvanla...Durum vahim...

Aslında herkes yaşadığı şehirdeki veterinerinin adresini paylaşsa daha iyi olabilir ayrı bir başlıkta. Forumda veteriner adresleri var ama sürekli olarak gidilen ve kaplumbağalarla ilgili bilgisi olan veterinerlerin adreslerini paylaşmak gerekir diye düşünüyorum. Bir başlık açılsa aslında bu konuda iyi olmaz mı?:) Örneğin Ankara'daki arkadaşların kapluşlarını götürdüğü ve memnun kaldıkları veterinerleri sorsak?;)

Geri