Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Obezitemi?

Leas

Bronz 5 Üye
Merhabalar,

Bu kapluşum sanırım obez olmuş. Kafasını tam sokabiliyor ama çok şişkin duruyor. Başka bir hastalığı vs. olabilirmi? Çözümü nedir?
Z3lvnZ.jpg

oVJGyk.jpg

g6Qdb2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayvana yiyecek olarak neler veriyorsun ? Takviye vitamin birşey veriyor musun ?

Cvp: RE: Obezitemi?

cem' Alıntı:
Hayvana yiyecek olarak neler veriyorsun ? Takviye vitamin birşey veriyor musun ?

Reptomin ve gammarus veriyorum. Takviye vitamin vermiyorum.

Tuzlu birşey verdin mi ?
Yem fazla verdin mi ? 8 cm üstü tek öğün kafa hacmi; altı sabah akşam yarımşar toplamı kafa hacmi olacak. Senin haricinde başka birisi yiyecek vermiş olabilir mi ?

Arka bacaklar ve çukur kısmı da aynı ön gibi mi ?

Tuza maruz kaldı mı ?

Herhangi bir deri bölgesinde kızarıklık var mı ?

Bu hayvan ya aşırı obez yada karaciğerinde problem var.

Cvp: RE: Obezitemi?

cem' Alıntı:
Tuzlu birşey verdin mi ?
Yem fazla verdin mi ? 8 cm üstü tek öğün kafa hacmi; altı sabah akşam yarımşar toplamı kafa hacmi olacak. Senin haricinde başka birisi yiyecek vermiş olabilir mi ?

Arka bacaklar ve çukur kısmı da aynı ön gibi mi ?

Tuza maruz kaldı mı ?

Herhangi bir deri bölgesinde kızarıklık var mı ?

Bu hayvan ya aşırı obez yada karaciğerinde problem var.

Yem biraz fazla vermiş olabilirim ama kafa hacmini 1 tık geçmiştir. Öyle aşırı bir yem almıyor. 3 gün reptomin,1 gün gammarus veriyorum. Benim haricimde başkasının yem verme ihtimali yok.

Arka bacakları böyle değil. Çukur kısmı çukur şekilde şişmemiş. Ön taraf böyle çok aşırı duruyor. Arka tarafta anormallik yok.

Tuza hiçbir şekilde maruz kalmadı. Akvaryum temizliğinde kayaları vs. tuzda bekletiyorum ama ondan sonra defalarda durulayıp, kaynar suda bekletiyorum birde. Tuz kalması çok zor.

Kızarıklık vs. yok.

Yemi normal düzende ver. Bol yüzüp enerji atacağı alan olsun. Bir de sera carnivor al. Yemi simit gibi dairesel ortasında mineral yem var. Hayvanda vitamin ve mineral eksikliğine bağlı bir durum oluşmuş olabilir. Ön bölge aşırı şişik bu obezlik kadar karaciğerdeki problem kaynaklı da şişer. Elindeki yemlerden bu desteği sağlayamaz.

Devit kullanıyor isen bırak kabuğa da sürme.

Cvp: Obezitemi?

Maalesef canlıyı kaybettim :( UVBsi, ısıtıcısı, filtresi, yemleri vs. herşeyi tamdı, kendimden iyi bakıyordum ama maalesef kurtaramadım. Benim anlamadığım bu canlı 6-7 sene boyunca ısıtıcısız, filtresiz, uvbsiz akvaryumda bakıldı ve gayet sağlıklıydı. Ne zaman Tam teçhizat bir tanka geçti hastalıkların önü arkası kesilmedi.

Bu hayvan büyük ihtimal karaciğer kaynaklı problemden öldü. Şimdi resimleri tekrar inceledim şişliğe yine baktım. Olağandışı bir şişlik var. Karaciğer harici diğer seçenek ise tümör, çok düşük olasılık parazit. Senden kaynaklı bir durum değil. Elinden geleni en iyi şekilde yapmışsın. Başın sağolsun.

Geri