Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

oburun kabuğu yırtıldı :(

mutip

Bronz 5 Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
33
arkadaşlar lütfen yardımlarınızı bekliyorum. sanıyorum ki oburum büyümeye başladı.kabuğunda tümsekler ve aralıklar oluştu haliyle suyun içinde kaldığı için yosun yapıyor. bu yosunlarda aralara iyice sıkışmış bende temizlemek isterken kabuğunun bukadar hassas olacağını bilemedim aralarına giren yosunu tırnağımla almak istedim ve kabuğunu yırttım koparmadım kabuğunu öyle bıraktım. şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen cevaplarınızı bekliyorum.çok fazla yırtılmadı ama genede çok endişeliyim :(
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
yırtılan kabuk tabakası mı yoksa eski kabuğumu yani kabuk değiştirirken attığı şeffafımsı ince tabakaysa yırtılan önemli bir soruna yol açmaycaktır ama kabuk tabakası ise vakit kaybetmeden bir veterinere gösterin.. suda açık yaradan mikrop kapıp daha da kötüye gidebilir önlem alınmazsa.. geçmiş olsun umarım önemli bişey değildir..
 

mutip

Bronz 5 Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
33
üst kabuğu yırtılmadı köşe kısmından yırtıldı ve galiba ince tabakasını yırttım çünkü tırnağımı degdirmemle hemen arasına girdi bende daha fazla uğraşmadım daha kötü olmasın diye benim yapabileceğim birşey varmı şuanda yada kötü olacağını nasıl anlayabilirim olurda mikrop kaparsa bunu nasıl farkedebilirim ?
 

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
Normal bir kabuğu tırnakla kırmak ya da zedelemek çok zordur ki , ben de kaplumbağamın derilerini kendim zorlamadan tırnakla alıyorum.Anladığım kadarıyla siz değişen kabuğu aldınız...Bir fotoğraf gösterebilir misiniz?Kesin yorum yapmaya çalışalım.

Bu arada kabukta yosun oluşumu kaplumbağanızın yeterince kuru alanda vakit geçirmediğini gösterir.Kabuğunu kurutması içib onun çıkabileceği bir kuru alan ve ısıtıcı lambası var mı?
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
eğer yırttığnız tabaka şeffaf beyazımsı tabakaysa o eski kabuğudur yenisi için zaten onu atcaktır kendisi sizin yırtmanız sadece daha çabuk atmasına sebep olur bu pek tavsiye edilen bişey olmasa da en azından kabuğunu yırtmak kadar zarara yol açmaycaktır zaten eski kabuğu olduğu için.. ince ve şeffaf beyazımsı tabakaysa endişe etmenize gerek yok yani..
 

mutip

Bronz 5 Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
33
evet kuru alanı ve ısıtıcı lambası mevcut resmini çektim ve işaretledim arkadaşlar belki şimdi daha iyi anlarsınız ve görmüş olursunuz.
 

FatihveMavis

Bronz 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
84
Eğer kanaması yoksa bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum...Februata bu arada ben onu eski tabaka olarak görmedim ama...Sana bir diğer önerim akvaryumumda taş filan varsa kaldır.Çünkü yırtılmış kısmı daha da açabilir...Biraz bekle iyileşmez ise bir veterinere götür.
 

mutip

Bronz 5 Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
33
ilginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlarım. bu gibi durumlarda başvuracağım sizler gibi dostların olması çok güzel. evet çok şükür kanaması yok. ona zarar verebilecek taşlarda yok akvaryumda. umarım kötü birşey olmaz böceğime :((((( gerçi hareketli hala etkilenmiş gibi gözükmüyo ama ne bileyim sanırım bi kaç gün daha beklemem lazım dimi bakalım. olmadı götürürüm bebeğimi doktora o iyi olsunda sorun değil hiç bişey. ama dediğim gibi arkadaşlar olurda mikrop kaparsa bunu nasıl anlayabilirim bu konuda bilginiz varsa aydınlatırsanız çok ama çok sevinirim
 

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
O aslında değiştireceği kabuk.Siz sadece biraz erkenden yanlışlıkla dokunduğunuz için arası açılmış.:)Hiçbir problem oluşturmayacaktır.
 

mutip

Bronz 5 Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
33
:rolleyes: inş. tarçıncım dediğin gibidir yanlışlıkla oldu doğru ama beni genede çok etkiledi habire bakıp duruyorum kabuğuna kendisine bişey varmı diye. ama şükür yok :D çok seviyorum böceğimi napim arkadaşlar paranoyak oldum :D bişey olacak diye aklım çıkıyo :D
 

februata

Altın 4 Üye
Katılım
13 Eki 2008
Mesajlar
240
FatihveMavis' Alıntı:
Eğer kanaması yoksa bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum...Februata bu arada ben onu eski tabaka olarak görmedim ama...

benim kaplumbagam da deri değiştiriyor şuan o yüzden aşinayım bu konuya ; )

Tarçının da dediği gibi, zaten o kabuk hafif kalkmıs durumda oluyor.sadece elleyince acılmıs, yoksa saglıklı kabuk tabakası zaten biraz daha kalın olur tırnakla biraz zor kaldırılması ; )
 
Üst