Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Orta kulak iltihabı başlangıcı

asilce64

Bronz 4 Üye
Merhaba

Demin kaplumbağamın kulağında hafif bir şişlik olduğunu fark ettim biraz araştırma yaptım ve orta kulak iltihabı olduğunu anladım ama neyseki erken fark etmişim şu an şişlik küçük ve oluştuğu yer yumuşak genta veya gentagut damlaya başlıcam sanırım neden olduğunu biliyorum bundan bir hafta önce kaplumbağam balkondan atlamıştı atladığı yerde gübre falan vardı muhtemelen ondan olmuştur.
Hastalığın ilerlememesi için ne yapmalıyım?

Cvp: Orta kulak iltihabı başlangıcı

asiye akvaryumda iç filtre kullanıyor isen metilen mavisi damlat. her gün iki damla. su sürekli temiz olsun. kuru alan lambası 12 saat açık kalsın. uv lambanın etkisi de büyüktür. yoksa alman faydalı. düşük oranda radyasyon iltihabı kurutup şişi çabuk indirir. hayvanın kabuk boyu ne kadar ? ona göre ilaç ve dozajını tavsiye edeyim.

Metilen damlatıyorum bugün güzel bir temizlik yapıcam hayvanın kabuk boyu 5cm

bildiğim kadarıyla bulaşıcı deyil öneriniz için teşekkürler

rica ederim de bir kaplumbağa 9 gün ısıtıcısız filtresiz kalsa birşey olur mu? tatile çıkıcaz kimseye güvenmediğim için hep yanımda götürüyorum :(

filtresiz olur ama ısıtıcısız olur mu bilemem ısıtıcıyı yanınızda götürseniz büyük bir saklama kabı alarak

Halenur ana konudan farklı bir konuyu yeni konu açarak paylaşırsan hem senin daha iyi işine yaramış olur hemde ana konu sahibinin de yardımları daha verimli olur.

Geçmiş olsun Asiye.

Yanınızda götürmen hayvanı strese sokabilir. Yaz aylarında gece gündüz sıcaklık farkının çok fazla olmadığı yerlerde ısıtıcı olmasa da olur. Filtresiz de olabilir fakat su değişimlerini sık fakat bekletilmiş suda. Su sıcaklığının fazla değişken olmayacağı şekilde değiştirmeniz gerekecektir. İç filtre al 20-30 lira bir şey çok büyük bir yer kaplamıyor zaten.

Mersine gideceğiz çok değişiklik olmuyor ne gündüz ne akşam esiyor hep sıcak asiye gerçekten çok geçmiş olsun erken fark etmen ok iyi olmuş gösterdiğin akvaryum iyi ama cam kalınlığıni sonradan fark ettim 6mm ince olabilir dikkatli olmak lazım ama genede sen bilirsin

Su sıkıntı olmaz. Ama ısıtıcı lamba ve kuru alan olsun. Genta 40 mg ampul ve 1 ml'lik şırınga al. Ampulü kırıp şırıngaya boşalt. Şırınganın iğnesi ve iğne kapağı takılı olsun. Sonra her gün bir damla yemine damlatıp yedir. Sera raffy P uygundur. Suya atma, kulağına damlatma. Şırıngadaki ilacı serin bir yere koy. Diğer ampuller buzdolabında dursun. Geçmiş olsun.

Teşekkürler söylediklerinizi yapıcam acaba antibiyotik kullanmama gerek var mı

Bilgisizliğim için özür dilerim O:)
Ben gentanın bir çeşit antibiyotik olduğunu bilmiyordum tekrar teşekkürler:)

Genta antibiyotiktir. Hatta bulabilirsen 20 mg olanını alıp iki damla damlat. Sabah bir yeme bir damla akşam bir yeme bir damla. Bulamazsan 40 mg alıp günde bir damla damlatırsın. 80 mg alma sakın onda gentamisin oranı yüksektir dozaj fazla gelir. Şiş düzelince vermeyi kesersin.

sağ kulağın üzerindeki şişlik hafif inmiş sanırım tedavi işe yaradı:ashamed0006:

Geri