Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Otobüste yolculuk

Tayfunn

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba sizin yardımınıza ihtiyacım var İstanbul'dan VAN a tatlı su kaplumbağasını öldürmeden nasıl gönderebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Bende uzun yola çıkmıştım birkaç kere eğer yol 1 günden daha uzun süerecekse küçük bir cam akvaryum yaptırıp götürmeni tavsiye ederim ama eğer 1 günden uzun sürmezse sıradan küçük ve plastik bir kabın kapağına hava delikleri aç yolda hem hava alırlar hem kap küçük olduğu için dikkat çekmez çocuklar vs. ellemezler yem vereceğin zaman kapağını açarsın ve kabınız (ister cam olsun ister plastik olsun) kaplumbağanın en az 2 katı olması lazım ki az da olsa hareket edebilsin. Ara sıra etrafı görmesi için ellerini çek veya dışarı çıkar yoksa stres yapabilir sarsıntıdan vs. birde otobüs gibi araçların içerisi çok tozludur o yüzden her molada suyunu ılık bir suyla değiştirmen gerek.

Hocam plastik kabın içine suyu ne kadar koyalım boylarını gecsinmi iki tane göndercez

Hayvanları suda taşımıyoruz.

Küçük kutu içerisine kağıt yongaları yada havluyu katlayıp hayvanları arasına koyun. Hayvanlar fazla hareket etmeden durur. Kutuya başını çıkarmayacağı şekilde birkaç hava deliği açın. Hayvan hareket edecek alan bulamazsa metabolizmasını yavaşlatır ve olduğu yerde uyur. Kutu ne soğuk ne sıcak ne de esintiye maruz kalmamalı. Ve kalorifer klimadan uzak bir yere koyun.

Hocam 24 saat sürecek yolculuk susuzluktan ölmesin hayvanlar bide 24 saat aç kalsalar sorun olurmu acaba.ölürlerse çok üzülürüm o yüzden en doğrusunu bulmaya calisiyorum

Hayvanları kendiniz mi götüreceksiniz yoksa kargo olarak mı göndereceksiniz?

Hayvanları kendiniz mi götüreceksiniz yoksa kargo olarak mı göndereceksiniz?
Hocam otobüsle göndercez biz götürmeyeceğiz o yüzden en doğrusunu bulmaya calisiyorum sonuçta canlılar başına bir şey gelsin istemem.yardimci olursanız sevinirim

10 cm hocam 2.5 yasindalar bugün gondericez lütfen biliyorsanız doğrusunu söyler misiniz vaktimiz azaldı

Hayvanları sulama gibi bir imkan yok. Mukavva karton kutu temin edin. Ayakkabı kutusu ayarında olsun.

Ağzına kadar gazete yongalarını doldurun. 3*5 cm gibi parçalara ayırıp topak yapacaksınız. Birkaç tane kalem çapını geçmeyecek hava deliği açın.

Akşam yemlemeyin. Götürme zamanı hayvanları sudan çıkarıp hayvanları peçete ile silip kurutun. Kutu içine koyup kutuyu ağzına kadar gazete yongası ile doldurup kapağını kapayıp paket bandı ile dolayın.

Akşam 20:00 yada sonrası bir zamanda otobüs varsa iyi olur. Serinde gider. Ertesi gün, gündüz doğu bölgesi biraz daha serin olacaktır.

Kutuyu klima önü olmayacak şekilde tavandaki üst rafa olmazsa bagajda teker üstü ön kısımdaki boşluğa koysunlar. Arka tarafta motorun sıcaklığı var.

Tembih edin üstüne birşey koyup ezmesinler yada bulunduğu yerden düşmesin.

Gideceği yerde su 27-28 derece gibi önceden ayarlansın. Suya yavaşça bıraksınlar. Titreşimden dolayı hayvanlar kusabilir. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile yıkasınlar. Kusmadılarsa yıkamaya gerek yok.

Isıtma lambası akşamı geçmediyse yansın. 21:00 sonrası ulaşırsa yakmaya gerek yok ertesi gün yaksınlar. Su 26 derece altına düşüyorsa su ısıtıcı kullansınlar.

Bende uzun yola çıkmıştım birkaç kere eğer yol 1 günden daha uzun süerecekse küçük bir cam akvaryum yaptırıp götürmeni tavsiye ederim ama eğer 1 günden uzun sürmezse sıradan küçük ve plastik bir kabın kapağına hava delikleri aç yolda hem hava alırlar hem kap küçük olduğu için dikkat çekmez çocuklar vs. ellemezler yem vereceğin zaman kapağını açarsın ve kabınız (ister cam olsun ister plastik olsun) kaplumbağanın en az 2 katı olması lazım ki az da olsa hareket edebilsin. Ara sıra etrafı görmesi için ellerini çek veya dışarı çıkar yoksa stres yapabilir sarsıntıdan vs. birde otobüs gibi araçların içerisi çok tozludur o yüzden her molada suyunu ılık bir suyla değiştirmen gerek.
Hocam doğruluğuna emin olmadığınız yanıtlar vermemeniz daha sağlıklı lütfen konulara boş yorum yapmayın bir cevap aradım 10 tane yorum okumak zorunda kaldım yarısı yanlış eksik bilgiler bence bu şekilde hem sorusuna yanıt arayan insanları oyalıyorsunuz hem de Cem beyin işini zorlaştırıyorsunuz dün de bir konuya denkgeldim siz yanitlamışsınız eksik bilgi vermişsiniz ve tekrar girmemiş soran kişi cem beyin yanıtını bile görmeden ayrılmış burdan keşke hiç yanıtlamamış olsaydınız amacım kırıcı olmak değil yanlış anlamayın ama bu konuya dikkat ederseniz sevinirim 😊

Geri