Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Paludaryum nedir, nasıl kurulur? (Görsel içerikli anlatım)

Onur G. HİTİT

Yeni Üye
Paludaryum nedir?

Paludaryum, bir su kenarı simulasyonudur. Tamamen su altını konu edinen akvaryumlardan ziyade, su altı yaşamı ile birlikte suyun hemen dışını da içine alır. Bu durumda su kenarında yaşayan bataklık bitkileri, hem suda hem karada yaşayan bir takım canlılar da buna dahil edilebilir. Paludaryumlar, su ve kara hayatının kesişme noktası olan su kenarlarının yapay olarak hazırlanmış (doğallıktan ödün verilmeden tabi) halidir. Görsellik, büyük ölçüde su dışı (su kenarı) elemanları üzerinde yoğunlaşmıştır. Bundan dolayı da suyun dışına taşmış kayalıklar, kütükler, ağaç kökleri, bataklık bitkileri, eğrelti otları, sarmaşıklar ve bazı bataklık bitkileri bol miktarda kullanılmaktadır.

Paludaryum hazırlanışı:

İlk önce paludaryum yapmaya karar verilir. Paludaryumlarda, mevcut tankın tamamı suyla doldurulmayacağı için karar vermek zor olabilir. En azından benim için zor olmuştu. Kocaman tankın 1/3 veya 1/4'ünde su tutulacaktı ve "Acaba bu enayilik midir?" diye düşünmedim dersem yalan olur. Ama sonuçta ortaya ilginç bir çalışmanın çıkacağı bir gerçekti ve bu düşünceyle paludaryum yapmaya karar verdim.

Burada kendi kurduğum 240 litrelik paludaryumun kuruluşunu anlatarak paludaryumun ne olduğunu bilmeyen arkadaşlara bilgi vermek istiyorum.

İlk önce tankı tamamen boşalttım. Tabana taban malzemesini serdim. Bu, tercihe göre değişebilir. Ben dere kumu, dere çakılı, midye kırığı ve kuvars kum karışımını kullandım. Arkadan öne meyilli olacak şekilde taban malzemesini serdim.

Daha sonra birkaç parça kütüğü zevkime göre -ve tabi devrilmeyecek şekilde- yerleştirdim. Arkadaki boşluklara birkaç parça kaya ve taban malzemesi ile dolgu yaptım ve taban malzemesinin 10 cm. kadar üzerini suyla doldurdum.

Su doldurma işleminden sonra su altı bitkilerini yerleştirdim. Su altı dekorasyonunu tamamladım. Arka bölümdeki su dışında kalan kısımlara ise su kenarı bitkilerini yerleştirmek için yer ayırdım ve buralara da çeşitli su kenarı ve rutubet seven bitkileri yerleştirdim.

Daha sonraki işlemde, filtrasyon malzemelerini yerleştirip biraz daha su doldurdum. Filtreyi çalıştırdım, su hazırlıyıcı kimyasalları da ekledikten sonra biraz daha su ekleyip balıkları salmak için beklemeye başladım.

Bir süre sonra balıkları paludaryuma başladım ve ortaya ilginç bir çalışma çıktı.

Aşama aşama fotoğraflı anlatım:

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__5_.jpg

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__6_.jpg

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__7_.jpg

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__8_.jpg

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__9_.jpg

mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__33_.jpg

*

Bunlar da birkaç paludaryum çizimim:

mailto:/img229/2655/amerikapaluxy7.jpg

mailto:/img262/8526/malavji4.jpg

Saygılar,

Paylasım için Tesekkürler =)
Ben bu dal gibi bişey arıyorum acaba nasıl bulabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

mailto:/img217/9535/adsz858hr0.png

Ben o dalı oturduğum evin hemen dibindeki gölden almıştım. Yardımcı olmak derken, buradan kargoyla o dal gitmez. Yani kargo masrafı fazla olur.

ya yok o dalı istiyorum demedim zaten :) bende böyle bir dalla kuru alan yapmak için nerden bulabilirim diye sordum =)

pet shoplarda benzer dallar gördüm ben.

emeginize sağlık , cok güzel olmus.

Bunu daha önce de bir yerde görmüştüm.Daha doğrusu farklı bir sitede rastlamıştım.Bu bilgileri siz mi yazdınız yoksa alıntıladınız mı?Anladığım kadarıyla Lepistes (çok severim bu minikleri) besliyorsunuz.Sitemizde Lepisteslerinizi , onların özelliklerini , bakımlarını vs. anlatabilirsiniz.Özellikle fotoğraflarını çok isterim doğrusu.

Ayrıca sormak istiyorum.Suyu 1/4'üne kadar kullanmışsınız.Daha fazla neden su doldurmadınız?Camın kalınlığı 240 litreye göre mi?Eğer öyle olursa da bir soru daha aklıma geliyor neden paludaryumu bu kadar uzun bıraktınız , hani madem daha çok su kullanmayacaksınız bu fazla yüksekliğin sebebi ne?

Bu çalışmalar (çizimler, fotoğraflar ve yazılar) bana ait. Bunları pek çok sitede yayınladım. Reklam olmasın diye isim vermeyeyim. :)

Sorunuza cevap yazmayı unutmuşum:

Daha fazla yüksekliğin herhangi bir sebebi yok. elimde bu akvaryum vardı, bunu paludaryuma dönüştürmüştüm. Aslına bakarsanız buradaki fotoğraflar ilk kurulduğunda çektiğim fotoğraflardı. Daha sonraki süreçte su seviyesini bir miktar yükseltmiştim.

Anladım...Epey yüksek bir paludaryum 80-100 cm. galiba...İç düzenlemeler çok güzel.Ellerinize sağlık.

büyük ama çok şık olmuş tebrik ederim son haliyle ışıklar yanınca harika durmuş çok beyendim :)

Benim yeni paludaryumu (2010'un başlarında kuruldu) fotoğraflarını, gelişimini ve son halini sizlerle paylaşayım.

2009'da böyleydi, yani taşınmadan hemen sonra:

mailto:/img148/8788/img0151pp.jpg

2001 Ocak'ta kuruluma başladık:

mailto:/img692/9950/img0183b.jpg

Şubat 2001:

mailto:/img716/7756/img0189c.jpg

mailto:/img519/3820/img0190ki.jpg

mailto:/img695/3193/img0192m.jpg

mailto:/img62/8910/img0193ne.jpg

mailto:/img27/9508/img0202k.jpg

mailto:/img683/9386/img0144ic.jpg

Mart 2010:

mailto:/img251/7924/img1330g.jpg

mailto:/img203/5679/img1345f.jpg

Nisan 2010:

mailto:/img413/7083/img2081x.jpg

Haziran 2010:

mailto:/14ug6er.jpg

mailto:/28uttfb.jpg

Temmuz 2010:

mailto:/2weciur.jpg

mailto:/2yl2otz.jpg

mailto:/1z53d54.jpg

mailto:/23jiej9.jpg

mailto:/206kmmp.jpg

mailto:/11scnc8.jpg

Paludaryumunuzun dizaynı çok hoş.Paylaşımlarınız için teşekkürler. :)

Geri