Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programı

Nur Yeliz

Bronz 4 Üye
Merhaba, daha önce elimdeki yemlerle bir beslenme programı hazırlamıştık onlar bitti sadece ahm marka yem kaldı, şuan kaplumbağamın kabuk boyu 14 cm yeni yemler alicam hangi yemleri almalıyım ve beslenme programı nasıl olmalı

Önceden hangi yemleri kullanıyordunuz?

Tetra reptomin, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın.

Kurutulmuş yemde tropical reptiles carnivore, (bu isteğe bağlı) cırcırböceği ve kan kurdu içerir. Cırcırböceğinin uzun bacakları koparılıp verilecek.

Yemleri alın ona göre program yapalım.

Ahm yeşil stick yem ise reptoya gerek yok.

Tetra reptomin, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın.

Kurutulmuş yemde tropical reptiles carnivore, (bu isteğe bağlı) cırcırböceği ve kan kurdu içerir. Cırcırböceğinin uzun bacakları koparılıp verilecek.

Yemleri alın ona göre program yapalım.

Ahm yeşil stick yem ise reptoya gerek yok.
İsteğe bağlı derken faydalı mı alsam iyi mi olur, gammarus falan yerine geçerse gammarus alıyım onu almayim çünkü circirboceginin bacaklarını koparabilcegimi sanmıyorum kuru da olsa çok huylanirim

Kurutulmuş yemi haftada bir öğün veririz. Bu da gerekli aslında, fiyatları yükseldiği için tercihe bıraktım.

Hayvan büyük gammarus artık ufak kalır. Düzgün yiyemediği gibi suyu da kirletir.

Alternatifleri jbl energil, sera raffy royal, tropical dried fish,

Yada cırcırböceği durur kan kurtlarını verebilirsiniz. Başka birine cırcırböceklerini verdirirsiniz.

Kurutulmuş yem buzdolabında duracak. Çok sıcaksa diğer yemleri de koyabilirsiniz.

Kurutulmuş yemi haftada bir öğün veririz. Bu da gerekli aslında, fiyatları yükseldiği için tercihe bıraktım.

Hayvan büyük gammarus artık ufak kalır. Düzgün yiyemediği gibi suyu da kirletir.

Alternatifleri jbl energil, sera raffy royal, tropical dried fish,

Yada cırcırböceği durur kan kurtlarını verebilirsiniz. Başka birine cırcırböceklerini verdirirsiniz.

Kurutulmuş yem buzdolabında duracak. Çok sıcaksa diğer yemleri de koyabilirsiniz.
Cem abi sana bir kaç sorum olacak hepsini tek seferde sormaya çalışacağım şuan benim kırmızı yanak su kaplumbağam var kendisini alalı tam 1 ay 2 gün oluyor mümkün olduğunca gücümün yettiğince ona düzgün bir yaşam alanı kurmaya çalıştım size sorum şunlar şuan iki adet farklı marka yemim var gayette seviyor bugün de ilk defa marul verdim severek yedi şimdi aşağıya yemlerin resimlerini eklicem onları nasıl vermem gerekiyor ek olarak yanına gammarusta alcam ve en önemli sorum şuan ısıtıcı lamba açık sabahtan beri ölçmeye çalıştım ama hep bi fazla bi eksik çıktı çok sıcak olmucak şekilde ayarladım ve bıraktım 2 saate yakındır kuru alanda güneşleniyor kabuk boyutu 5cm falan çok sıcak değildi kuru alanı elimi yakmadı yani sizce bi sorun olur mu

Ekli dosyalar

• IMG_20230826_145149.jpg
    IMG_20230826_145149.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20230826_145141.jpg
    IMG_20230826_145141.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20230826_145106.jpg
    IMG_20230826_145106.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
kuru alan 32 derece olacak.

Isıyı ölçmek içinde kuru alan üzerine dereceyi yatırıyoruz yarım saat sonraki ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir.

kuru alan 32 derece olacak.

Isıyı ölçmek içinde kuru alan üzerine dereceyi yatırıyoruz yarım saat sonraki ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir.
Tamam işte bende aynısını yaptım ama 1 cm lambayı oynatıyorum 35 oluyor bi yükseltiyom 30 oluyor

1 derecelik oynama sorun değil uzun süreli yandığı için ısı 32 derece üstüne çıkıyor zaten bu şekilde ayarladıysan tamamdır. 31 yada 33 sorun değil. Yavru olduğu için 33 olmasa daha iyi olur.

Kuru alanda gayet güzel olmuş bunu kuru alan konusuna izin verirsen örnek olarak koyayım.

Marul için henüz erken ama yiyorsa da sorun değil. Haftada bir kabuğu çapında verebilirsin. Yalnız yemediğini yarım saat içinde al bakteri üremeye başlıyor.

Yemlerin birini sabah diğerini akşam verirsin gammarus gelince 6 cm kabuk boyunu geçene kadar stşckleri sabahları biri 3 diğeri 4 gün olacak şekilde aralara yay. Gammarusu akşamları ver.

6 cm kabuk boyunu geçince stickleri beşer öğün, gammarusu 4 öğüne düşür. Haftalık toplam 14 öğün var.

Deep fix yemi yeni gördüm. İçerik bölümünün resmi ile yemin resmini atabilir misin bakayım.

1 derecelik oynama sorun değil uzun süreli yandığı için ısı 32 derece üstüne çıkıyor zaten bu şekilde ayarladıysan tamamdır. 31 yada 33 sorun değil. Yavru olduğu için 33 olmasa daha iyi olur.

Kuru alanda gayet güzel olmuş bunu kuru alan konusuna izin verirsen örnek olarak koyayım.

Marul için henüz erken ama yiyorsa da sorun değil. Haftada bir kabuğu çapında verebilirsin. Yalnız yemediğini yarım saat içinde al bakteri üremeye başlıyor.

Yemlerin birini sabah diğerini akşam verirsin gammarus gelince 6 cm kabuk boyunu geçene kadar stşckleri sabahları biri 3 diğeri 4 gün olacak şekilde aralara yay. Gammarusu akşamları ver.

6 cm kabuk boyunu geçince stickleri beşer öğün, gammarusu 4 öğüne düşür. Haftalık toplam 14 öğün var.

Deep fix yemi yeni gördüm. İçerik bölümünün resmi ile yemin resmini atabilir misin bakayım.
Kuru alanı tabi ki istediğiniz konuda paylaşabilirsiniz bir de bir yeri anlamadım şimdi bende ki bu yemler yukarıda paylaştığım yemleri şöyle mi vermeliyim birini akşam birini sabah mı tam anlayamadım

Ekli dosyalar

• IMG_20230827_111936.jpg
    IMG_20230827_111936.jpg
    689.6 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20230827_111926.jpg
    IMG_20230827_111926.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 4
Gammarus gelene kadar birini sabahları diğerini akşamları verin.

Gammarus gelince gammarusu akşamları verin. Sabahları 4 gün ahm'yi, 3 gün deep fix'i verin. Her gün dönüşümlü verin. Bir gün biri bir gün diğerini.

Deep fix bitince bir daha almayın. Yerine tropical biorept supreme young yemi alırsınız.

Geri