Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

paludaryum

oğulcan

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba.Kaplumbağam şuan 11 cm. Benim kaplumbağam şuanda 6 köşeli bir akvaryumda yaşıyor. Ona bir iki güne daha büyük bir akvaryum alacağım. Sorularım şöyle

1- su seviyesi en az kaç cm olmalı
( Bunu soruyorum çünkü bir sitede kaplumbağanın su seviyesi 25 cm veya altı olunca kaplumbağa kuraklık döneminde sanıyormuş kendini. Buda onu aç kalma korkusu ve hırçınlık vb duygular içinde bırakıyormuş bu doğru mudur ?)

2- Kaplumbağama en az kaç cm lik akvaryum lazım.
yerim biraz dar ben Boy:85 Yükseklik:35 (yüksekliği artırabilirim) En:35 olarak düşündüm uygun mu?

3-2 yıldır tek yaşıyor ben buna bir eş alırsam sorun olur mu? ( Aldığımda eşi vardı ama öldü )

Kaplumbağalar için akvaryumun eni ve yüksekliğide önemlidir. Eni 50 cm yüksekliğide 50 cm yapsanız daha iyi olur. Eni en azından 40 cm tapmakta fayda var. Ama bahsettiğim ölçülerle evladiyelik olur. Yükseklikte yukarıdaki kaçış boşluğunu düşünürsek kesinlikle 50 cm altında olmasın. Muhtemelen 40 cm yükseklik kullanılabilecek.

İkinci bir kaplumbağa ile anlaşamayabilir. Yada gelen sizinki ile anlaşamayabilir. Buda kavga ederlerse yeni bir sistem yada akvaryumu iki kuru alan kurarak bölmek demektir. Bu ihtimali göz önünde bulundurursanız alın. Hatta ikinci kaplumbağa alınacaksa akvaryum boyutlarıda değişmeli.

Bu arada beslenme konusunda değişikliklere geçtiniz mi? Büyüdükçe beslenme düzeni değişir.

Cvp: paludaryum

Öyle çok önem vermedim . Bir tane karades yemi bir tanede sanyu bitkisel yem var. Sence nasıl olmalı .

Bitkisel yem vermek iyi. Sera vital daha iyi bir bitkisel yem olur. Karides yavru haline göre daha az verilmeli. Genede bir ana yem tetra reptomin yada sera raffy p öğünlerinde bulundurulmalı.
İmkan varsa jbl agil bu ana yeme alternatif olarak çeşitlilik kazandırabilir.
Gene destek yemlerden jbl calcil ve sera mineral yada biri düşünülebilir. Calcil ve mineral haftada bir kez verilebilir. İkisi olursa bir hafta biri bir hafta diğeri şeklinde olmalı.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html
Burada detaylı bir beslenme konusu işlemiştim.

Birde bu yaşta haftada bir gün yem vermeden geçirmek gerekir.

Geri