Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

parazit

alp87

Gümüş 3 Üye
Son iki haftadır kaplumbağalarımda bir huzursuzluk, kabızlık gibi sorunlar vardı. Bu süre içinde akvaryumda ışığı görünce kaçan beyaz şeyler farkettim. Bunları camda gördükçe topladım. Ne oldukları hakkında bir fikrim yoktu. Ta ki camda hareket edebilen kıl gibi bir şey górünceye kadar...
Bunlar büyük ihtimalle parazit diye düşünüyorum. Hemen metilen mavisi aklıma geldi fakat siz bilgili forum üyelerine, özellikle Cem abiye danışmadan bir şey yapmak istemedim. Daha önceki mantar tedavisi için yapılan bilgilendirmeler etkili olmuş ve az zararla bu enfeksiyonu atlatmıştık. Şimdi yeniden yardıma ihtiyacımız var.

Metilen mavisini yoğun kullanmak bir ihtimal zehirleme yoluyla çözüm olabilir ama kaplumbağalara da zararlı ve akvaryumdaki herşeyi boyar. Onun için bu uygun değil. Tuz kullansan hayvanları dışarı alacaksın yine bir ton temizlik işi çıkacak. Tuzdan arındıracaksın.

Tek çözüm ya kumu çıkarıp sıcak su ile yıkamak yada yeni kum almak olacaktır.

Sadece bu kadarsa işim kolay demektir. Bunları yaparsam kesin geçecekler değil mi? Çok teşekkür ederim.

Sıcak su pişirir. Azar oranda yıkarsan karıştırdığında kumdan temizlemen kolay olur. Dekor, filtre vb şeyleri de kontrol et. Aralarına girip saklanabilirler.

Bu linkte resimli açıklamalı parazitler var.

mailto:/forum/konu-akvaryumlardaki-davetsiz-misafirler-parazitler.html

Resimleri ve açıklamalarını inceledim. Resme göre tubifex, açıklamaya göre planarya sanki.

Şimdi akvaryum içinde bulunan makinada yıkanabilenleri yüksek ısıda yıkayacağım.

Kumun toplayabildiğim kadarını çıkarıp tuz ve sıcak su ile yıkayacağım.

Sump içinde çok yoğunlar sanki. Sump camlarında gördüklerimi süngerle toplayıp geride kalanlar ya da göremediklerim için metilen mavisi kullanacağım.

Eklemek istediğin bir şey var mı Cem abi?

Sump sistem kullanıyorsan metilen olmaz. Dış filtrede de aynı şekilde. Bu döngü yapan bakterileri öldürür. Ki temizlik yaparken haliyle yine ölecekler ama filtre malzemeleri metileni emecek bu işlevini düşürür. Döngüyü çevirecek bakteri kolonilerinin oluşumu gecikir. Yine malzemede tuz kullanma sıcak su yeter. Kum ve süngerler için kullanabilirsin.

Biyolojik materyalleri çıkardım sumptan. Onların bir kısmının kendi çözeltisi var. Onları sıfırlayacağım.

Süngerlere pek acımadım doğrusu. 40 derecede yıkadım.

Şu an kafa motoruna el yapımı filtremi bağladım. İçinde iki parça sünger var. 1 gün boyunca metilen karıştırıp motoru çalıştıracağım. Metilen evde var sanıyordum. Alıp işleme devam edeceğim. Sonuç olarak biyolojik filtrelemeyi yeniden başlatacağím. Çok teşekkür ederim yardımların için.

Geri