Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

pembeleşme...

pdwmn

Bronz 5 Üye
İki kaplumbağam var ve bugün beslerken ikisininde alt kabuklarında pembeleşme fark ettim.
Başka bir problemleri yok. İştahları oldukça yerinde ve hareketliler.
Sularını tazelerken ısıtıcının fişini çekmiştim ve takmayı unuttum;bir günü böyle geçirdiler bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz.
Not: Bulunduğum bölgede kaplumbağalar hakkında fikri olan bir veteriner yok.

bir ksç gün gözlemleyin hapşurma yan yüzme iştahsızlık başlrsa antibiyotik tedavisine başlyın. Ayrıntılı bilgiyi forumda bulabilirsiniz.

Cvp: pembeleşme...

Pembeleşme akciğer enfeksiyonunun son semptomlarıdır. Yani önce yem yememe, uyuklama ve hareketsizlik ve yan yüzme başlar. Tek başına pembelik bir belirti değildir. Muhtemelen daha önce de vardı. Genelde yavru kaplumbağaların çoğunda olur zaten. Su sıcaklığı aniden düşmediği için kolay kolay hasta olacağını sanmıyorum. Yem yediği sürece bir sıkıntı yok.

teşekkürler...
Kaplumbağalarım yaklaşık 3 buçuk yaşındalar...
Alt kabuklarında oldukça yaygın bir pembelik var bu nedenle endişelendim.
İlk aldığımda da (yavruyken-petshoptan) hastaydılar, bayağı uğraştım iyileşsinler diye. Yiniden hastalanmalrını istemiyorum.

Eskiden kalma lekeler de olabilir. Daha önce hastalık geçirmiş kaplumbağalar genelde izler kabukta kalıyor.

Sağlıklı olmaları dileğiyle..

kaplumbağaların suyun altında iken nefes alırken hafifçe ağızlarını açarak nefes aldıklarını fark ettim. Önceden de böyle miydi yoksa bu ara sürekli gözüm üstlerinde olduğu için mi böyle düşünüyorum bilmiyorum.
sizce bi sorun olabilir mi?
bu arada oldukça oburlar. Hareketliler.

Bunda anormal bir durum yok Çiğdem Hanım..

Geri