Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Philips Spot Lambası Hakkında...

Elizabeth

Bronz 5 Üye
Bugün 60W bir philips spot lambası aldım. Acaba bunun konumu nasıl olmalı, kuru alana kaç cm uzakta olmalı, günde kaç saat açık kalmalı? Bu soruları merak ediyorum. Forumda 1 saat falan dolaştım 1-2 arkadaş 24 saat açık olacak demiş ama ortak kanaat 12 saat yönünde. Bazı arkadaşlar gece açık duracak demiş bazıları gündüz duracak demiş kafam karıştı :S Bilen birisi yardımcı olabilir mi? Bir de spot lambası aldıktan sonra kış mevsimi uvb lambası olmadan geçer mi?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Tutabildiğiniz kadar açık tutun desek en mantıklısı olur dıye dusunuyorum.

Sağol ama çok ısıtıyor. 10-15 cm uzakta bile ısıttığı belli oluyor. Akvaryumdan kaç cm uzakta olmalı o lamba?

Uzaklık veya kaç watt olması önemli değildir.
Kuru alanı kaplumbagaların ulaşamayacagı uzaklıktan 30-33 derece ısıtıyorsa yeterlidir.

Bir termometre koyun kuru alana 30 derece civarı olması idealdir.Ben 50W spotu 15 cm uzaklığında tutarak 32 derece elde ediyorum.Mutlaka ölçüm yaparak bir uzaklık belirleyin.Pakize o ışığı açmadan kuru alana çıkmıyor genelde.Özellikle bu dönemde 6 saat kadar açık kalıyor benim ki.O size kalmış birşey.Uvb lamba edinmeniz kaplumbağanızın sağlığı açısından iyi olacaktır.

Teşekkürler gecede ışıksız bir şekilde kuru alanı ısıtmam mümkün mü?

Sürüngenler için satılan kare şeklinde halı gibi ısıtıcılar var ya da ısıtma kabloları kullanılabilir.Ama ben kullanmıyorum.

Daha farklı bir çözüm bulmaya çalışacağım. Teşekkürler hepinize :)

Akvaryumun üstünü havlu gibi bir şeyle hava alacak şekilde kapatabilirseniz içerideki ısıyı biraz da olsa koruyabilirsiniz.

En iyi yöntem lamba kullanmaktır. Kaya ısıtıcıları veya ısıtma kabloları çoğunlukla karasal formda yaşayan canlılar içindir.

sabah uyandığımda ( 7:30 ) yataktan kalkıp ilk yaptığım şey kuru alan lambasını yakmak. Yatmadan öncede yaptığım son şey o lambayı kapatmak ( 23:00 civarı ) :D 24 saat açık kalması saçma olur doğada 24 saat sıcak bi güneş yok tepelerinde geceler gündüze göre daha serin ve karanlık olur böylesi daha uygun bence.

seyyah' Alıntı:
sabah uyandığımda ( 7:30 ) yataktan kalkıp ilk yaptığım şey kuru alan lambasını yakmak. Yatmadan öncede yaptığım son şey o lambayı kapatmak ( 23:00 civarı ) :D 24 saat açık kalması saçma olur doğada 24 saat sıcak bi güneş yok tepelerinde geceler gündüze göre daha serin ve karanlık olur böylesi daha uygun bence.
Doğal Uv ışını ile yapay ışını bir değil.Bu yüzden olabildiğince çok tutmalıyız diyoruz.

furkan54ozan' Alıntı:
seyyah' Alıntı:
Doğal Uv ışını ile yapay ışını bir değil.Bu yüzden olabildiğince çok tutmalıyız diyoruz.

Ama bendeki spot lambası UV değil ne yapmalıyım?

Peki 60W lambayı günde 12 saat yakmak ayda yaklaşık ne kadar yansır faturaya malum Türkiye'de yaşıyoruz Dünya'ya oranla en pahalı elektrik nerdeyse kullandığımız.

Oturduğunuz yerin elektrik kw birim fiyatını öğrenirseniz yaklaşık bir fiyat belirlenebilir.

aynı lambanın 25 wattını aldım 4 saat önce ve 10cm yakınında duruyor kuru alanın elimi kuru alana koyduğumda yakmıcak derecede ısıyı hissediyorum şimdilik termometrem yok kuru alan için. ama almayı düşünüyorum 60watt biraz ağır olmuş gibi sanki :)

Gereksiz mesajlar silindi.
Konu kaldığı yerden devam etsin lütfen

Geri