Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

pislikten bıktım usandım

ozgun

Bronz 5 Üye
Merhaba,
Jeneca xp-08 model bir şelale filtre kullanıyorum. akvaryumum yaklaşık 35 litrelik ufak bir akvaryum ve buna rağmen suyu pislik içinde. filtre düzgün çalışıyor olmasına rağmen en geç dört gün içinde su yeşil,bulanık ve yapışkan bir hal alıyor. Yosunlanma da yok üstelik. Kısacası olay pislikten ibaret. Kaplumbağalarımın birinin kabuk çapı 10, diğerinin 4 cm. Yani hayvanlar da ufak. Filtreyi gece çalıştırmıyorum sesten dolayı. Acaba ondan mı oluyor? Haftada bir akvaryum temizlemekten bıkmış durumdayım. Merak ediyorum bu durum sadece bende mi oluyor yoksa herkes mi aynı derdi çekiyor? Dış filtre alsam daha mı kullanışlı olur? bilemedim..

Cvp: pislikten bıktım usandım

Akvaryumunuz küçük olduğu için kirlenme daha çabuk oluyor anlaşılan.
Filtreyi gece gündüz çalıştırmanız temizlikte kolaylık sağlayacaktır.
Her gün belirli miktarda su alıp eklerseniz suyunuzun kirlenmeden uzun süre kullanabilirsiniz.
Bir dip sifonu yardımıyla dipteki yem ve dışkı artıklarını dip çekimiyle alırsanız bütün suyu değiştirmek zorunda kalmazsınız :)

Acaba bu dip sifonunu nereden temin edebilirim?

Merhaba,
Kullandığınız filtrenin kalitesinden kaynaklanabilir diye düşünüyorum,veya yetersizliğinden de kaynaklanıyor olabilir.Atman iç filtrelerini öneririm :) Atman AT-F101 (15TL) yeterli olur diye düşünüyorum...

Hayvan dükkanlarında, akvaryumcularda, bu tarz malzemelerin satıldığı internet sitelerinden alabilirsiniz.
Fiyatı 5-7 TL civarında olanlardan alsanız yeterli olacaktır.

Dip sifonunu evde kendin kolayca yapabilirsin :) Ben evdeki malzemelerden yaptım 1 plastik küçük şişe plastik bi ince boru ben borunun ucuna eski bi anteni kestm tam boruya denk geldi cok da kullanıslı oldu :)

Filtrenizi inceledim. Saatte yaklaşık 500l/h bir debisi var. Yani akvaryumunuz için fazlasıyla yeterli. Ben 40 litrelik akvaryumunda Dolphin C-100 kullanıyorum. Kendisi şelale filtre ve 350l/h bir debisi var. 10 günde bir sadece 2-3 litre su çekip temiz su koyuyorum. Ayrıca o kdar küçük akvaryum dış filtre kullanamazsınız.

İlk olarak filtrenizi 24 saat çalıştırmanız gerekir. Oluşan ekosistem filtreniz kapalıyken sekteye uğrar. Yani yem ve dışkı artıklarını parçalayacak bakteriler ölür ve suyunuz kirlenir. Eğer sesten rahatsız iseniz benim yaptığım gibi kestiğim bir parça süngeri vantuz ile tam şelale filtrenin su akışının altına tam su seviyesinin üzerine koyarak suyun sesini kesebilirsiniz. Ancak mutlak 24 saat filtreyi çalıştırın.

İkinci bir seçeneğiniz ise şelale filtreyi modifiye etmek. Herhangi bir koltukçudan alabileceğiniz elyaf ve süngerleri şelale filtrenin içine yerleştirebilirsiniz. Ancak dediğim gibi filtrenizin akvaryuma yetmiyor olması bu debilerde mümkün değil.

Normal şartlarda sizin akvaryumunuzun 1 hafta 10 gün içinde kirlenmesi gerekir. Ben her hafta filtrenin süngerini temizliyorum, temiz elyaf kesip süngerin arkasına takıyorum.

Suyun yeşil renk alması nitrat patlamasına işaret yani filtrasyon yetmiyor. Ancak filtrenizin debisi bunu yalanlıyor. Dolayısıyla tek ihtimal filtreyi gece kapatmanız. Yemlemeyi de suya atmak yerine kaplumbağalarınızın ağzına uzatabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

Dip sifonu dip süpürgesi olarak da geçer 5-15TL arasında fiyatları. Her hafta dipten 3-5 litre su çekip temiz su eklerseniz filtreye yardımcı olursunuz. Hiç bir zaman akvaryumun suyunu tamamen değiştirmeniz önerilmez.

hepinize teşekkür ederim, şimdi sorunu halletmek üzerine kafamda bir şeyler oluşmuş durumda.ilk yapmam gerekenin de filtreyi 24 saat çalıştırmak olduğunu anlamış bulunuyorum. Tekrar sağolun

aynı sıkıntı bende de var ama mecburen filtreyi 24 saat çalıştırıyorum. beni de sesi rahatsız ediyordu fakat çare yoktu. tek çare sesi azaltmaktı onu biraz azalttım. siz de filtrenin sesini azaltmayı deneyin..

Geri